Skip links

Beç tavuğu özellikleri nelerdir?

Beç tavuğu özellikleri nelerdir?

Beç tavuğu veya Gine tavuğu boynuzlu bir tavuktur ve bazen ona boynuzlu tavuk da diyorlar. Bu tavuk sülün ailesinden olan bir kuş türüdür ve Afirka da ve Savana otluklarında yaşar. Bu kuş diğer kuşlar gibi uçabiliyor ve uzun mesafelerde göç edebiliyor. Beç tavuk sıcak ve kuru havalarda yaşamak için dayanıklıdır ve dolayısıyla genelde güneyde yaşarlar. Sosyal bir kuşturlar ve genelde 40lı gruplarda hareket ederler ve korku hissettiklerinde çığlık atmaya başlarlar.

beç-tavuğu
beç-tavuğu

Makalemizin devamında sizlere beç tavuğu yetiştiriciliğini anlatacağız.

Beç tavuğu özellikleri:

Beç tavuğu vücudunun her yerinde beyaz benekler vardır ve kanatlarını kaplayan tüyler ise gri renktedir. Erkeği ve dişi cinsinin ikisindede benzer boynuzlar vardır ama aralarındaki fark seslerinde ve boyutlarındadır. Erkek kuş dişi kuşa göre daha büyüktür ayrıca dişi kuşun sesi erkek kuşa göre daha incedir ve diğer fark ise erkek kuşun boynuzu dişi kuşa göre daha büyüktür ve daha koyudur. Beç tavuğu hindi büyüklüktedir ve 40-70 cm uzunluğu vardır ve ağırlığı ise 700 gr ve 5,2 kg arasında değişebilir. Görüntüsü sülün kuşuna çok benziyor.

Beç tavuğu yumurtası normal tavuk yumurtası büyüklüğündedir ama yumurtasının sarısı daha küçüktür.

 

Beç tavuğu yetiştiriciliği:

Beç tavuğu az yem tüketen bir kuştur ve diğer kuşlara göre az sürede olgunlaşır ve büyür. Dolayısıyla yetiştiriciler tarafından en çok yetiştirilen ve tercih edilen bir kuş türüdür. Beç tavuğu yumurtası kuluçka süresi 25-28 gündür ve bu süreçte civcive dönüşür. Civcivler 6-7 ay sonra olgun yaşa gelip yumurtlayabilirler. Ama üç aylıkken et üretimi için kesilirler. Beç tavukları yumurtlama süreçlerinde 9-20 adet yumurta yumurtlarlar ve kuluçkaya yatarlar ama doğru biçimde yetiştirililerse ve uygun yem tüketirlerse bu sayı artar ve 90-120 adete varabilir.

beç-tavuğu

Beç tavuğu yem tüketimi:

Doğal olarak büyür ise eğer meyvelerden, bitkilerden, böceklerden beslenir ve hatta bazen solucanlardan, yavru yılanlardan ve hatta örümceklerden beslendiği görülmüştür. Bu sayede çiftliklerde  yetiştirilmesi tarım yerlerinde yemlenmesi zararlı böceklerin yok edilmesine yardımcı olur.

beç-tavuğu
beç-tavuğu

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Join the Discussion