Skip links

Bıldırcın kafesi yapımı

Bıldırcın kafesi yapımı

Bıldırcınlar küçük alanlarda yetiştirilebilirler. Bıldırcınlar hava koşullarına ve sese çok hassastırlar ve çabuk hastalanabilirler. Ama Onları hijyenik ve temiz bir ortamda yetiştirirseniz hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Bıldırcın yetiştirmek için kafeslere ihtiyaç vardır. Çoğu insanlar bıldırcın yetiştirmek için hazır kafesler satın alırlar ama bazı insanlar ise kafes satın almak yerine kafes yapmayı tercih ederler. Bu makalede sizlere bir bıldırcın kafesinin yapımını anlatacağız ve çok ucuz bir kafes yapmanıza yardımcı olacağız. 

Kaç tür bıldırcın kafesi vardır? 

Bazı yetiştiriciler bıldırcınları yerd

bıldırcın-kafesi

e ve tabanda yetiştirirler ve kafes kullanmazlar. Eğer bu yöntemi yapmak istiyorsanız bir salona ihtiyacınız vardır. Bu yöntem etlik bıldırcın için uygun bir yöntemdir fakat yumurtalık bıldırcın için kafes kullanmanız sizin için daha uygun ve daha karlı olacaktır. 

Bıldırcın kafesi yapmak için gereken malzemeler

Bildiğimiz gibi bıldırcınlar diğer kümes kuşlarına göre daha çok yumurta üretirler, dolayısıyla bu sayıda yumurtayı sağlam olarak elde etmek istiyorsanız mutlaka bir kafes kullanmanız gerekir. Kafes bıldırcınların daha sağlıklı olmalarına ve ürettikleri yumurtaların sağlam elinize ulaşmasına neden olacaktır. Ayrıca çoğu masrafların yapılmasını önleyecektir. 

 1. bıldırcın-kafesi

  Kafesin iskeleti için ağaç çubuklar veya galvanize çubukları kullanabilirsiniz. 

 2. Kalın çelik çubukları kafesin alt kısmının dayanıklı olması için kullanmalısınız. 
 3. Metal fens kafesi kaplamak için ve hayvanın dışarı çıkmaması için. 
 4. Yem kapları için boru kullanabilirsiniz. 
 5. Üzerine dökülmesi için ince metal tepsiler. 
 6. Suluklara su aktarmak için ince PVC boru. 
 7. Kaynak makinesi
 8. Vida
 9. Matkaplar 

Birinci adım- Kafesin İskelet yapımı

Kafesin iskeletini yapmak için ağaç çubuklarından ve metal çubuklar kullanabilirsiniz. Ağaç çubuklar daha ucuzdurlar ama dayanıksızdırlar ve bir süre sonra çürümeye başlayacaktır. Metal veya çelik çubuklar daha çok dayanıklıdırlar ve yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Bıldırcın kafesleri genelde 3 katlı olarak yapılıyorlar ama bu tamamen size ait bir karardır ve onu 4 veya 5 katlıda yapabilirsiniz. Ama sizlere tavsiye ettiğimiz 3 katlı olmasıdır. 

Kafesin büyüklüğü de tamamen sizin kararınıza ait bir konudur ama bizim size tavsiye ettiğimiz büyüklük kafesin uzunluğu 2 metre ve her katın yüksekliği 30 cm ve genişliği ise 40 cm olmalıdır. 

bıldırcın-kafesi

Önceden tasarladığınız boyutlardaki kafes yapmaya

başlayın ve başlamak için çubukları ölçülere göre kesmeye başlayın ve onları birleştirmek için kaynak makinesi yardımıyla birbirlerine bağlayınız. Eğer iskeleti ağaç çubuklardan yapmak istiyorsanız parçaları çivi ile birbirlerine sabitleyebilirsiniz. 

İkinci adım-Suluk 

İskeleti yaptıktan sonra sıra sulukları kafese takmaya geldi. Suluklara su aktarmak için ince pvc borusunu kenarlardan her bölümün içinde geçirin. Daha sonra bu boruyu su deposuna bağlayınız. Su deposunu kafesin en yukarı kısmına sabitleyiniz. Boruya birer musluk ilave edin ki acil durumlarda onu kapatmak mümkün olsun. 

Üçüncü adım-Fensleri bağlamak

Yaptığımız iskeletin kafes olması için ona fensleri bağlamak şart. Kullandığınız fensler bıldırcınların ağırlıklarını taşıyabilecek kadar dayanıklı olmalıdır. Ayrıca fensler paslanmaz olmalılar. Fenslerin aralıkları çok büyük veya çok küçük olmamalıdır. Her kısmı iyice sıkın. Diğer nokta şudur ki alt kısmın fensi baya ince olmalı ki bıldırcının ayağı orda sıkışmasın. 

bıldırcın-kafesi

Alt bölüm biraz eğimli olmalıdır ki yumurtalar ordan kayıp dış bölüme çıksınlar. Yumurtaların yere düşmemesi için dışarda kalan bölümü kapatacak bir şekilde bir fens daha işlemek. 

Dördüncü adım-Yemlikler 

Bıldırcınların yem tüketebilmeleri için kafeslerde yemlik bulundurmalısınız. Her bölüme ikişer yemlik koyunuz ve sabitleyiniz. Çok fazla yem koymayınız ve hergün yemini tazeleyiniz. 

Yemliklerin kenarı keskin olursa onları törpü ile düzeltiniz. 

bıldırcın-kafesi

Beşinci adım-dışkı kaplarını hazırlamak

Dışkıları rahatça temizlemek için her bölümün alt kısmına dışkı kapları koymanız gerekir. Dışkı kapları tepsi gibi olmalıdırlar ve rahatça çıkarılabilmelidir. 

Son olarak bıldırcın kafesiniz hazırdır ve bıldırcınları yetiştirmeye başlayabilirsiniz.  Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri şudur ki bu kafesten etlik bıldırcın için bile kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz sizlere hijyenik olmak ve kuşlara dikkat etmenizdir. Bol kar dileriz. 

Join the Discussion