Skip links

Bıldırcın kesimi

Bıldırcın kesimi

Etlik bıldırcınlar büyüyüp olgun oldukları zaman kesilmeleri gerek. Eğer kesim işini biliyorsanız bu sizin için çok yararlı olacaktır ve çok miktarda kar elde etmeniz mümkündür. Ama bu kesim işinden bir şey anlamıyorsanız mutlaka bu işi kesimle uğraşan birine bırakmalısınız veya kesim merkezlerinde yapabilirsiniz.

Bu makalede sizlere bıldırcın kesiminin nasıl doğru bir şekilde yapıldığını anlatacağız ve bu işi kendiniz yaparak kar elde etmenizde yardımcı olacağız.

Kesim işini başka birisine yaptırmak için ona para ödemeniz gerekir ve bu konu sizin daha az kar etmenize neden olur. Dolayısıyla kesim işini kendiniz yaparak kesim için ödeyeceğiniz para cebinizde kalmış olur ve yaptığınız işte başarılı olmanızda çok etkili olur.

bıldırcın-kesimiBıldırcın kesmenin yöntemleri

 1.    Otomatik kesim.
 2.    Yarı Otomatik kesim.
 3.    El ile kesim

Otomatik kesim

Böyle bir yöntem yürütmek isterseniz gerekli olan makinelere ve cihazlara sahip olmalısınız ve ayrıca yeterli bütçenizin de olması söz konusudur. Otomatik yöntemde hergün en az 10000 adet bıldırcın kesimi yapılmalıdır. Bu yöntemde kesim, tüy yolma, yıkama, paketleme gibi işlemlerin hepsi otomatik olarak yapılıyor ve insan müdahalesi en aza indirilmiş oluyor.

bıldırcın-kesimi
kesim standı
Otomatik yöntemde yapılan işlemler sırayla bunlardan ibarettir:
 1.    Bıldırcınlar baş aşağı özel zincirlerden asılıyorlar.
 2.    Zincirler hareket etmeye başlıyorlar.
 3.    Bıldırcınların başları suyun içinden geçiriyorlar ve bu onların şok yaşamalarına neden oluyor.
 4.    İnsani güçten yardım alınarak kafaları kesiliyor.
 5.    Kesimden sonra sıcak su havuzuna girerek tüy yolma aşamasına hazırlanıyorlar.
 6.    Bıldırcınlar tüy yolma makinelerine alınarak tüyleri ayrılmış oluyor.
 7.    Tekrardan gözetim altından geçerek kalan tüyler ayrılıyorlar.
 8.    Soğuk su duşundan geçiriliyorlar.
 9.    İçleri özel makineler tarafından boşaltılıyor.
 10.   Temizlenmiş bıldırcın lar yıkama aşamasından geçiriyorlar.
 11.   Nihayet zincirlerden ayrılarak paketleme bölümüne gidiyorlar.

Bu yöntemde işlenen makineler dayanıklı ve paslanmaz çelikten olmalıdırlar ve bu konu hijyenik açısından çok önemlidir.

Yarı otomatik yöntemi

Eğer sizde bıldırcın yetiştiriciliğiniz varsa her gün 500-1000 adet kesim için bıldırcınınız vardır. Bu sayıda bıldırcın kesimi için en iyi olan yöntem yarı otomatik sistemdir. Bu yöntem için gerekli olan malzemeler:

 1.    Bıldırcın kuşuna özel kesim standı.
 2.    Akılan kanların birarada toplanmaları için özel kovalar.
 3.    Sıcak su için ısıtıcılar.
 4.    Tüy yolma makineleri.
 5.    Soğuk su havuzu.
 6.    İç boşaltmak için özel masalar.
bıldırcın-kesimi
Yolma makinesi

Yarı otomatik yönteminde kesim işlemi insani güçten yardım alınarak yapılıyor. Sonra kesilen bıldırcınlar az bir sürede sıcak su tankında kalıyorlar ve tüy yolma makinelerinde tüyleri ayrılıyor. Sonra göz altından  geçirilerek kalan tüyler ayrılıyor. Çalışanlar bıldırcınları teker teker içlerini boşaltıyorlar ve dezenfekte ettikten sonra soğuk su havuzunda bekletilip daha sonra paketleme işlemlerine geçiriliyor.

El ile kesim yöntemi

Bu yöntem en ucuz ve en kolay yöntemlerden birisidir. Kesim işlemi çalışanlardan yardım alınarak yapılıyor ve daha sonra iç boşaltma işlemlerinden geçirildikten sonra yıkanıp paketlemeye geçiyorlar.

bıldırcın-kesimiMakalemizin sonuna gelmiş durumdayız. Fakat en önemli olan konulardan birine çok dikkat ediniz. Hasta veya sorunu olan hayvanları sakın yemek tüketimi için piyasaya sunmayın ve insanların hastalanmalarına yol açmayın. Ve diğer nokta ise yapılan işlemlerin hijyenik ve temiz bir ortamda yapıldığına dikkat ediniz.  

Join the Discussion