Skip links

Bıldırcın Kuluçka Süresi ve Bıldırcın Beslenmesi

Bıldırcın Kuluçka Süresi

Bu makalede bıldırcın kuluçka süresi, bıldırcın kuluçka süresinde nelere dikkat etmemiz gerek, gelişim ve çıkım ile ilgili ve  bıldırcınla ilgili bir çok bilgi paylaşacağız ancak en çok değineceğimiz konu bıldırcın kuluçka süresi olacaktır.

 

bıldırcın-kuluçka-süresi

 Güzel Bıldırcınlar

İlk başta bıldırcınları daha iyi tanıyalım.

Bıldırcınlar sülün familyası grubuna giren yabani küçük bir kuş türüdürler. Yabani bıldırcınlar yaşadıkları bölgelerde genelde küçük böcekler, bitki tohumlarıyla beslenen kuşlardır. Eti çok lezzetli olan bu kuş türü faydalı ve sağlıklıdır. Bıldırcınlar dünyanın birçok bölgelerinde bulunan kuş türleridirler. Bıldırcınlar boyut olarak küçükler ve karada yaşamayı tercih ediyorlar. Genelde yuvalarını yeryüzünde yaparlar ve az mesafelerdede uçabilirler. Bazı bıldırcın cinsleri örneğin japon cinsinden olan bıldırcınlar uzak mesafelerde bile uçabiliyorlar ve uzak bölgelere göç edebiliyorlar. Birçok ülkede bıldırcınların etinden ve yumurtalarından yemek tüketimi için yararlanıyorlar.

Gelelim bıldırcınların yumurtalarının kuluçka sürelerine:

bıldırcın-kuluçka-süresi

Bıldırcınlar da diğer kuş türleri gibi kuluçkaya yatarlar. Genelde bıldırcınlar için kuluçka süresi 17-18 gündür. Bıldırcınlar kuluçkaya yatmadan önce yaşadıkları alanda yuvalarını kamufle ederler. Yuvasında bulunan follukta her iki günde bir yumurta bırakır ve yaklaşık 9-11 adet yumurta doğar ve kuluçkaya yatar. 18.gün yavrular yumurtadan çıkarlar. Evcil bıldırcınlar kuluçka içgüdülerini kaybediyorlar ve bu yüzden çiftliklerde ve kuş yetiştiriciliğinde bıldırcın üretmek için kuluçka makinelerinden yararlanıyorlar.Döllü yumurta elde edebilmek için genede çiftleşme kafeslerine 2 dişi ve 1 erkek bıldırcın yerleştirilir ve elde edilen döllü yumurtalar kuluçka makinelerine aktarılır.

Bıldırcınların döllü yumurtalarının kuluçka makinesinde ısı ve nem değerleri nasıl olmalı?

Yumurtalar kuluçka makinesine konulduktan sonra makinenin ısısı 38-39 °C arası ve nem oranı 63%-73% arası olarak ayarlanmalıdır. Gelişim süresinden sonra bıldırcın civcivleri yumurtadan çıkarlar . Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki civcivler çıktıktan sonra onları sakın hemen makineden çıkarmayın. Civcivler çıktıktan sonra 8 saat boyunca makinede kalmaları gerekiyor. Bıldırcın civcivleri oldukça hassaslar ve onların üşümemelerine dikkat edin. 8 saat makinede kaldıktan sonra 35°C lik önceden ısıtılmış kafese hızlı bir şekilde aktarın. Her hafta kafesin ısısı yaklaşık 1-2 derece arası düşmesi gerekir, yani 3.hafta kafesin ısısı yaklaşık 29-30 °C olması gerekir. Bıldırcın civcivleri çok küçük olmaları nedeniyle yem hazırlarken bir kaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. Onlara yemek vermek isterseniz yemi iyice öğütün ve su ile karıştırın ve hamur şekline getirin. Bu tür yemekler civcivler için gayet uygundurlar.Bıldırcın civcivlerini olgunlaştıktan sonra ince ince doğranmış yeşil otlar ve sebzelerle besleyebilirsiniz.

Bıldırcınları beslerken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar:

bıldırcın-kuluçka-süresi

Bıldırcın civcivleri Kuluçka makinesinden çıktıktan sonra onların sularına 3%-5% oranında şeker ilave etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 3-5 saat şekerli su verdikten sonra onlara yem verin. Şekerli su civcivlerin bağırsaklarında kalan yumurta kalıntılarını temizler. Sakın şekerli suyu yem ile birlikte vermeyin çünkü onlarda sindirim sorunu yaratarak en kısa zamanda ölmelerine neden olur.
Civcivleri kafeslerde beslerken onların suya düşüp boğulmaları mümkün. bu nedenler su kabını tümünü kapatmayacak bir şekilde tel örgü kullanın.

Altın kuluçka makineleri:  

Altın kuluçka makinesi üreticisi 23 yılı aşkın bir tecrübe ile endüstriyel ve ev tipi kuluçka makinesi üretiminde faaliyet göstermektedir ve bu üreticinin ürettiği makinelerin yüksek kaliteye sahip olmaları onun ülke çapında en iyiler arasında olmasına neden olmuştur. Altın kuluçka her zaman müşterilerinin onayını ön plana almış ve en yüksek kaliteye sahip makineler üretmiştir.  

Kuluçka ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru veya problem olduğu takdirde aşağıdaki yorum bölümünde yazabilirsiniz.

Join the Discussion