Skip links

Bıldırcın yetiştiriciliği için gereken malzemeler nelerdir?

Bıldırcın yetiştiriciliği için gereken malzemeler nelerdir?

Bıldırcın yetiştiriciliği için gereken malzemeler:

Bıldırcın küçük kuş türlerinden birdir ve büyümesi çok hızlı olan türlerdendir ki 50 gün içerisinde tamamen gelişip ve olgun hale geliyor ve yumurtlamak için gerekli olgunluğa varmış oluyor. Olgun bir bıldırcının ağırlığı genelde 110 ve 190 gramdır. Ayrıca bıldırcın yumurtası ve bıldırcın eti çok sağlıklı ve bazı hastalıklar için şifalıdır ve çeşitli minerallere ve vitaminlere sahiptir.

Eğer bıldırcın yetiştirmek istiyorsanız size gereken bilgileri burada aktarmaya çalışacağız. Buradaki bilgiler sizlere 10000 adet bıldırcın için gereken işlemleri ve malzeme bilgilerini verecektir. Bıldırcın yetiştiriciliğine başlamadan önce bıldırcının ne için yetiştirmek istediğinizi belli etmeniz gerekir. bıldırcınlar etleri ve yumurtaları için yetiştirilirler. Dolayısıyla bıldırcın yetiştirmenin nedeni bu iki nedenden biri olmalıdır. Eğer bu neden belirli olmazsa yetiştireceğiniz bıldırcının nasıl bir kafese ve nasıl bir yem ile besleneceğini bilemeyeceksiniz.

Eti için yetiştirilen bıldırcınlar için gereken birinci adımlar:

Eğer et üretimi için bıldırcın yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız öncelikle kaliteli bir kuluçka makinesine ve kaliteli döllü yumurtalara sahip olmanız gerekiyor. Başarılı bir kuluçka elde etmek için kuluçka makinesinin bulunduğu ortamın sıcaklığına ve havalandırmasının olmasına dikkat etmeniz gerekiyor ve dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Hatırlattığımız kontroller ve ayarların bıldırcın civcivlerinin 50 gün içerisinde büyüyüp kesmeye hazır olması için uygulanmalıdır. Aksi takdirde civcivler telef olur ve yetiştirici zarara uğramış olur.

bıldırcın eti

Yumurta üretimi için yetiştirilen bıldırcınlar için dikkat edilmesi  gereken önemli noktalar:

Eğer yetiştirmek istediğiniz bıldırcınlar yumurta üretimi için olursa yumurtlamak için sağlıklı bir bıldırcın sürüsüne sahip olmanız gerekiyor ve en önemlisi özel mekanizme sahip bir kafesinizin bile olması gerekiyor. Bıldırcın sayısı sizin bütçenize bağlı olan bir konudur. Eğer bu işe fazla para yatırmak istiyorsanız normal olarak daha fazla bıldırcın sayısına sahip olmanız gerekecek. Eğer kaliteli yumurtalar elde etmek istiyorsanız kafesin bulunduğu ortamın nem ve ısı kontrollerinin doğru bir şekilde uygulanmasına dikkat etmeniz gerekir.

Her olgun bıldırcın günlük 30 gram yem tüketir. Bıldırcın için verilen yem bol mineralli ve vitaminli olması gerekiyor ki yumurtlama oranı daha fazla olsun. Her yumurtlayan dişi bıldırcın normalde haftada 4 – 5 kez yumurtlar.

Bıldırcın tumurtası

Bıldırcın yetiştirmek için ne kadar büyüklükte bir alana ihtiyacımız var?

İlk baştada anlattığımız gibi bizim bu makalede anlatmak istediğimiz bilgiler 10000 adet bıldırcın içindir. 10 bin adet bıldırcın için gereken alan büyüklüğü en az 100 metrekare olmalıdır. Tabi eğer daha az bıldırcın yetiştirmek istiyorsanız daha az bir alan gerekecektir.

  • Yetiştirmek istediğiniz alan bir kaç bölümden oluşur:
  • Yem deposu.
  • Bıldırcın civcivleri için özel bir alan.
  • Olgun bıldırcınlar için özel bir alan.
  • Güvenlik bölümü

Bıldırcınların bulundukları alanların sıcaklığı bıldırcının yaşına göre uygun olmalıdır. Dolayısıyla yemin bıldırcınların bulundukları alanda olması onun bozulmasına neden olur ve yem özel bir alanda ve gerekli sıcaklıkta ve uygun nem oranında depolanmalıdır.

Bıldırcın civcivlerinin yaşadıkları alanın olgun bıldırcınlardan farklı olması gerekir. nedeni ise civcivlerin olgunlaşana kadar bulundukları ortamın sıcaklığı 35°C ve ışıklandırması 24 saat olmalıdır ama olgun bıldırcınların bulundukları ortamın sıcaklığı 24°C ve ışıklandırması ise 12 saat olmalıdır.

Bıldırcın yetiştirmek alanı

Bıldırcınların bulundukları ortamın hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Kuşların bulundukları alanın kendisi has özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu alanın içme suyunun olmasına, elektriğin olması ve doğal gazın olması gerekiyor ve tamamen sakin ve şehir içi gibi sesli bölgelerde olmaması gerekiyor. Bıldırcınlar sese karşı çok hassas kuşlardır, bu nedenle sesin fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.( mutlaka bu alan demir yolundan bir kaç kilometre uzaklıkta olması gerekiyor)

Ayrıca yetiştiriciliğiniz şehirden çok fazla olmaması sizlere tavsiye ediliyor nedeni ise ulaşmak daha zor olur ve gidip gelmek daha pahalıya maal olabilir. Şehirdeki insanların evlerinin ve yaşadıkları alanlardan uzak olması gerekiyor. Çünkü kuşlar pis kokuludurlar ve böcekler gibi zarar verici canlıları kendilerine çekerler.

Bu alanın ışıklandırılması mutlaka gerçekleşmelidir. Eğer yetiştiriciliğinizin sıcak bölgelerde olursa güneşin direkt içeri girmesini önleyiniz. Ayrıca bu alanın etrafı gölgeliğin olması daha iyi olur ve serin tutmasını sağlar. eğer soğuk bölgelerde iseniz güneş ışığının içeri girmesini sağlayarak ortamın sıcak tutulmasını sağlar.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde alan için hangi malzemelerin olması gerekiyor?

  • Havalandırma sistemi
  • Işıklandırma
  • Isıtıcılar ve serinleticiler
  • Nem üretim sistemi
  • Acil elektrik sistemi

Bu dört sistemin bu alanda bulunması kuşlar için hayati önem taşır ve onların yetiştiricilikte olmaması  hayvanların telef olup, ölmelerine neden olur.

Yumurta üretimi için yetiştirilen bıldırcınların bu sistemlerden sonra özel mekanizme sahip kafeslere bile ihtiyacınız vardır.

Ama et üretimi için yetiştirdiğiniz bıldırcınların kafese ihtiyaçları yoktur ama çok sayıda yemlik ve su kabına ihtiyacınız olacaktır.

Havalandırma sistemi

Bıldırcınların bulundukları alanı havalandırmak için bu alan özel havalandırma sistemine sahip olması gerekiyor. Havalandırma sisteminden kastettiğimiz büyük Fanlardır ki içerdeki havayı dışarı çekip ve dışarıdaki temiz havayı içeriye almasıdır.

Işıklandırmak

Bıldırcınlar ışığa karşı çok hassas canlılardırlar. Bıldırcın civcivleri 2 haftaya kadar 24 saat boyunca ışık karşısında kalmaları gerekiyor. 2 haftadan sonra günlük 12 saat ışık karşısında kalmaları yeterlidir. Yumurtlayan bıldırcınlar için bu süreç 17 saat olması gerekiyor çünkü bu süreçte en iyi verimi sağlamış olacaktır.

Isıtıcı ve serinletici sistemleri

Yukarıdada anlattığımız gibi  bıldırcınlar ısıya karşı çok hassastırlar ve gelişim sürecinin her gününde özel sıcaklıkta olmaları gerekiyor.

Nem üretici sistemleri

Kuşların bulundukları ortamın nemli olması gereklidir bu yüzden bu ortamın nem kontrolü ve üretilmesinde çok dikkat gerektirir. Bu alanda mutlaka nem ölçeri bulundurunuz.

Acil elektrik sistemi

Eğer elektrik kesintisine uğrarsanız bıldırcınların ısı üretici makineleri çalışmayacaktır ve anlattığımız üzere bıldırcınların ısı karşı hassas olmaları onların telef olmaları veya hastalanmalarına neden olur. Bu yüzden bu problemlerin önlenmeleri için acil elektrik sistemin bu yetilricilkte olması gerekiyor.

Özel mekanizme sahip kafesler

Şimdi gelelim bıldırcın yetiştiriciliği ve kafeslere. Bu özel kafesler paslanmaz çelikten ve çok dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Bu kafeslerde plastiğin kullanılması doğru değildir. Nedeni ise bakterilerin ve mikropların kolaylıkla üreyebilmelerine plastik en uygun maddedir. Bu kafesler kendilerine özel su kapları ve yemlikleri vardır ve dışkı tepsisi bile bu kafeslerde vardır ve kolaylıkla onu çıkarıp temizleyebilirsiniz.

Yemlik

Piyasada değişik markalarda ve çeşitli modellere sahip yemlikler kolaylıkla bulunabilir. Bıldırcın sayısına ve ayırdığınız bütçeye göre istediğiniz yemlikleri alabilirsiniz.

Su kabı

Yemlik gibi değişik modellerde su kapları piyasada bulmak mümkündür. Su kabı almak isterseniz eğer kirlenmeyen ve ayarlaması doğru bir şekilde olan bir  su kabı alınız.

Altın kuluçka makineleri:

Altın kuluçka kuluçka makinası üreticisi olarak 23 yılı aşkın bir tecrübe ile bu işte faliyet göstermektedir. Altın kuluçka tarafından üretilen kuluçka makinaları tamamen otomatik ve son teknolojilerden yararlanarak tasarlanmışlar. Bu makineler yardımıyla başarılı ve yüksek çıkımlı bir inkübe işlemi sonuçlandırabilirsiniz. Altın kuluçka-EB6 ile tanışın.

Join the Discussion