Skip links

Bıldırcın yumurtlamasında önemli faktörler

Bıldırcın yumurtlamasında önemli faktörler

Bu makalede bıldırcın yumurtlamasında önemli faktörler nedir araştıracağız ve daha detaylı bir şekilde bir inceleme yapacağız.

Çoğu zaman görülüyor ki bıldırcınlar iki gün arka arkaya yumurtladıklarında üçüncü günden yumurta sayısı düşüyor ve yetiştiriciler için merak uyandıran bir konu oluyor. bu bölümde nasıl yumurta sayısını yükseltebiliriz onu öğreneceğiz.

Bıldırcınların yumurtlamarandaki etkili faktörler (üretimden önce)

Civciv bıldırcınların çıkımdan sonraki 50 gün en önemli süredir ve her türlü bakımda her türlü eksiklik onun yaşamında etkili olabilir.

Eğer çıkım sürecinde nem oranı düşük olursa ve gerektiği kadar civcive nem ulaşmazsa civcivin vücudunda su eksikliği olacaktır. Su eksikliği bıldırcının vücudunda olduğu zaman yumurtlama organları doğru bir şekilde gelişmeyecektir ve gelecekte yumurtladığında sorun yaşayacaktır.

Bıldırcınların yumurtlamalarında etkili faktörler (yumurtlama sürecinde)

  1. Yem kalitesi
  2. Su
  3. Havalandırma
  4. Işıklandırma
  5. Uygun kafes

Gelin bu faktörleri detaylı bir şekilde inceleyelim:

  • Yem kalitesi

Bıldırcınların yumurtlamalarında en önemli faktörlerden biri yem kalitesidir. Verilen yemler onlar için uygun olmalıdır. Et üretimi için yetiştirilen bıldırcınların yemi yumurta üretimi için yetiştirilen bıldırcınların yemi ile farklıdır. Bu yüzden yetiştirdiğiniz bıldırcına uygun bir yem hazırlamalısınız. Yumurta üretimi için kullanılan bıldırcınların yemi taze olması ve her türlü bakteriden ve mikroptan arındırılmalıdır. En kaliteli yemler bile mikroplu ve bakterili olursa hiçbir işe yaramaz.

Bıldırcınların beslendiği yerin sıcaklığı 8°C-15°C arası olmalıdır ve hiçbir şekilde böcek ve zararlı hayvan bulunmamalıdır.

Yemleri gün içerisinde 3-4 kez onlara vermelisiniz. Bıldırcınların tükettikleri yem miktarı gün içerisinde 30 gram dan fazla olmamalı.

Fazla yem tüketimi hayvanın fazla kilo almasına neden olur.

Bıldırcın yem kalitesi

  • Su

Bıldırcınlar için verilen su miktarının sıcaklığı 20°C-25°C olmalıdır. Suyu sürekli bıldırcın için hazır tutmalısınız nedeni ise bıldırcının 10 saata kadar su almaması onun yumurtladığı yumurtaların sayısını düşürür ve hatta ölmesine bile neden olabilir.

  • Bıldırcının bulunduğu ortamın havalandırma sistemi.

Eğer kaliteli ve çok miktarda bıldırcın yumurtası elde etmek istiyorsanız bıldırcının yaşadığı alanın havalandırma sisteminin olması gerek. Taze hava ve oksijen  bıldırcının yumurtlamasını destekler. Havalandırmanın olmaması bıldırcının yaşadığı alandaki gübrenin amoniyak üretmesine neden olur ve yumurtlama oranı hayvanda düşer.

•Bıldırcının bulunduğu ortamın havalandırma sistemi
  • Işıklandırma

Bıldırcınınn yaşadığı ortamın ışıklandırılması kuş yumurtlamadan önce başlamalıdır. Büyümeye başladığı zamandan beri ışıklandırma olmalıdır. İlk başta ışıklandırma oranı 60-70 lux olması gerekiyor ve üçüncü haftadan bu oran 100 lux olması gerekiyor.Yumurtlama oranının yüksek olması için her gün 16-18 saat arası ışıklandırma olması gerekiyor. Araştırmalar gösteriyor ki günlük 24 saat ışıklandırma yumurtlama hızını çoğaltabilir.

Bıldırcınınn yaşadığı ortamın ışıklandırılma sistemi
Bıldırcınınn yaşadığı ortamın ışıklandırılma sistemi
  • Uygun kafes

Bıldırcın kafesi ne kadar iyi olursa yumurtlama oranı artacaktır. Bıldırcın bulunduğu kafeste kendini rahat hissetmelidir ki yumurtlama oranı artsın.

Altın kuluçka Endüstriyel ve Ticari Gurub olarak “Bıldırcın yumurtlamasında önemli faktörler” adlı makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Join the Discussion