Skip links

Gelişim Ve Çıkım nedir?

Gelişim Ve Çıkım nedir?

Makalemizin asıl konusuna başlamadan önce ilk başta gelişim ve çıkım süreleri nedir? sorusunu sizlerle beraber inceleyeceğiz.Gelişim Ve Çıkım nedir?

Gelişim süresi sistemi nedir?

Kuluçka makinelerinde gelişim süresine özel sistem bulunuyor ki 4 önemli işlemi gerçekleştiriyor. Bu dört işlem şunlardan ibarettir:

  1. Isıyı her kuş yumurtasına özel olarak kontrol eder.
  2. Nem oranını ise her kuşa özel olarak kontrol eder.
  3. Otomatik viyolleri sayesinde yumurtaları gelişim süresi bitene kadar düzenli olarak çevirir.
  4. Düzenli makinenin için havalandırır.

Çıkım süresi

Çıkım süresi sistemi nedir?

Çıkım süresinin gelişim süresi ile farkı şudur ki gelişim sürecinde ısı ve nem oranları tamamen farklı bir şekilde uygulanmalıdır. Çıkım sürecinde nem oranının yükselmesi ve ısı oranının düşmesi gerekiyor. Gelin bunu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Gelişim sepeti
Gelişim sepeti
  • Isı: çoğu kuşların kuluçka sürelerinde her gün ısı oranı 0,3-0,5°C düşmelidir. Bunun yapılmasının nedeni şudurki civcivler çıkım süresine yaklaştıkça kendilerinin vücut ısıları artıyor, dolayısıyla ısının düşmesi civcivin normal bir ısıda gelişmesinde yardımcı olur.
  • Nem: kuluçka süresinde gelişim süresinden sonra çıkım süresi başlamış olur. Çıkım sürecinde nem oranı genelde 10%-20% artırılması gerekiyor, çünkü çıkım süresinde civcivin yumurtayı kolayca kırıp çıkması için kabuğun yumuşak olması gerekiyor. Nem oranının yüksek olması yumurtanın kabuğunu yumuşak tutar ve kolay kırılmasında yardımcı olur.
  • Oksijen: çıkım süresinde olan ve civcive dönüşmeğe yakın olan yumurtalar daha fazla oksijene ihtiyaçları vardır. havalandırma sistemi ya makine tarafından otomatik bir şekilde uygulanır yada manoel bir şekildede bu işlem gerçekleşebilir.

Gelişme sürecinde neler oluyor?

Gelişme sürecinde makineye konulan döllü yumurtalar özel ısı ve nem koşulları altında düzenli olarak çevriliyorlar. Yumurtaların çevrilmeleri iki yöntemde yapılabilir. 1. Çoğu kuluçka makineleri viyol motoruna sahiptirler ve bu viyol yardımı ile yumurtalar düzenli bir şekilde belirli bir seviyelerde çevriliyorlar. 2.Eğer kullandığınız makinenin çevirme sistemine sahip değilse yumurtaları her gün ve günde kaç defa çevirmeniz gerekecek.

Çıkım sürecinde neler yaşanıyor?

Çıkım süresinde yumurtalar çıkım sepetine alınarak ısı ve nem oranların değişilmeleri gerekiyor. Yumurtalar çıkım sepetine aktarıldıktan sonra gereken ayarları yapmanız gerekecek. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri şudur ki çıkım süresinde yumurtalar sabit kalmaları gerekiyor, yani yumurtaları çevirmemeniz gerekir. çıkım süresi çoğu kuşlarda genelde 3-4 gün olur. Bu süreçte yumurtalara sakın dokunmamanız gerekir ve makinenin kapağını da yeterince açmamanız gerekiyor, çünkü ısı düzensizliği yumurtanın içindeki embriyonun ölmesinde neden olur.

Çıkım sepeti

  • Çıkım ve gelişim süreçlerinin işlemlerini çoğu makine ayrı bir şekilde uygular. Ama bazı makinelerde bulunan teknolojik sistemler sayesinde çıkım ve gelişme süreçlerinin işlemlerini aynı anda yapma kabiliyetine sahiptirler.

Gelişim ve çıkım süreleri nasıl makinede aynı anda yapılıyor?

Bazı geniş kabine sahip olan kuluçka makineleri 2 katlı viyollere sahiptirler dolayısıyla çıkım süresini geçirmek için çıkıma hazır yumurtaları makinenin birinci katına ve gelişme süresini geçirmek isteyen yumurtalarıda ikinci kata koyabilirsiniz. Makine iki işlemi de aynı anda gerçekleştirme mekanizmine ve sistemine sahiptir.

Altın kuluçka makinesi üreticisi ürettiği Altın kuluçka-EB2 ev tipi kuluçka makinesinde eşzamalı gelişim ve çıkım uygulama teknolojisini bulunduruyor. Bu makine standartlar bakımından en son teknolojiden yararlanmıştır ve yüksek kaliteye sahip olması nedeniyle kullanıcıya yüksek verimlilik sağlar.

Bugünki makalemizde bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Kuluçka ve makinelerle ilgili aklınıza takılan soruları ve ya problemleri aşağıda bulunan yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Join the Discussion