Skip links

Devekuşu cinsiyet

Devekuşu cinsiyet teşhisi nasıl yapılmalıdır?

Makalemizin asıl konusuna başlamadan önce sizlere devekuşunun önemli özelliklerinden bahsedeceğiz. Bizimle birlikte olun. Devekuşu cinsiyet i:

Devekuşu 4 bakımdan kazanç sağlayabilen bir kuş türüdür ki bu kuşun etinden,yumurtasından, derisinden ve tüylerinden yüksek oranda kazanç sağlamak mümkündür.

ksek miktarda kar elde edebilmek için devekuşu yetiştiriciliğinde bütün püf noktalarını öğrenmeniz lazım.

Devekuşu yetiştiriciliğinde önemli adımlardan biri deve kuşunun cinsiyet teşhisinin yapılmasıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki kuşların cinsiyet teşhisleri memeli canlılardan farklıdır ve bazı noktalara ve bu işlemi yaparken bazı faktörlere ve noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Memeli hayvanlarda cinsiyet teşhisi anne karnında yapılıyor lakin kuş türlerinde cinsiyet teşhisi ,kuşun yumurtadan çıktıktan bir süre sonra yapılması gerektir.

Cinsiyet teşhisi nasıl yapılmalıdır?

Devekuşu yetiştiricisi kuşu satmak için yetiştiriyorsa kuşun yumurtadan çıktıktan 2 ay sonra cinsiyetini teşhis etmesi gerek ve bunu yaparken kuşun 3 aylıktan büyük olmaması gerek.

Kuşun cinsiyet teşhisinde en önemli yöntemlerden birisi DNA testi yapmaktır. DNA testi yüzde yüz doğru sonucu size gösterecektir. DNA testi yaptırmak doğru sonucu size gösterecektir ama bu testi bir sürüye yaptırmak isterseniz çok fazla masrafa girmeniz gerekir ve bunun için başka yöntemlerde sizlere önereceğiz.

Devekuşu cinsiyet teşhisi diğer kuşlardan farklıdır ve kolay bir işlem değildir ama endişelenmenize gerek yok çünkü sizlere bu işlemi adım adım anlatacağız ve kolayca bu adımları uygulayarak cinsyet teşhisini yapabilirsiniz. Aşağıda bazı yöntemlerden bash edeceğiz ki bu yöntemler sizlere yardimci olacaktır.

1.Yöntem: Cinsel Organ

Bu yöntemde kuşun cinsel organına dokunup bazı işlemler uygulamazın gerektir. Devekuşunun cinsel organı onun karın bölgesindedir ve bu organ  anüsün içinde bulunuyor. Anüse az bir basınç uygulayarak cinsel organ dışarı çıkmış olacaktır ve böylece onu inceleyebilirsiniz.

  1. Erkek devekuşunun cinsel organı büyüktür ve bazen dokununca sertleşmeye başlar.
  2. Dişi devekuşunun cinsel organı erkeğe göre küçüktür ve daha yumuşaktır.

Dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki anüse basınç uygularken çok dikkat etmeniz gerekir ve çok fazla bir basınç uygulamamak gerek çünkü genç devekuşları çok hassastırlar ve zarar görebilirler.

Bazen cinsiyet teşhisi yaparken şüphelenebilirsiniz ve teşhisinizin doğru olup olmadığından emin olmayabilirsiniz. Dolayısıyla bu işlemi 8 ve 10 haftalıkken tekrar uygulayabilirsiniz. Devekuşları büyüdüklerinde onlara bu işlemi uygulamak zor olacaktır böylece onların kanatlarını ve bacaklarını bağlamayı unutmayınız.

Umarız okuduğunuz makale sizin için yararlı olmuştur. Teşekkürler.

 

 

Join the Discussion