Skip links

Devekuşu hastalıkları ve tedavisi

DeveKuşu hastalıkları

Devekuşu yetiştirmek gerçekten zor ve zaman gerektiren bir iştir dolayısıyla bu işi yapmak için tecrübeli olmanız lazım. Devekuşları hastalıklara karşı çok güçlü hayvanlardırlar ama bu onların asla hastalanmamaları anlamına gelmez. Bu makalede sizlere devekuşunun bulaşabileceği bazı hastalıklardan bahsedeceğiz ve iyileşme aşamalarını bile anlatacağız.

devekuşu hastalıkları


Newcastle hastalığı

Bu virus 1986 yılından önce devekuşlarında görünüp ihbar edilmiştir ve bulaşıcı bir virüs olduğu için Afrika ülkelerinin birinde bir sürü devekuşu bu hastalık yüzünden telef oldular.

Bir diğer ihbara göre Danimarka da bu hastalık yüzünden 77 adetlik bir sürüden 18 adedi telef oldular. Dolayısıyla bu hastalık çoğunlukla görüldüğü için bir araştırma başlatılmış ve bu araştırma sonucu bu virüsün sinir sistemine ve bağırsaklara zarar verdiği öğrenilmiştir.

Tedavi ve Önleme

Önlem yapmak tedavi yapmaktan çok daha kolay ve tasarrufludur. Dolayısıyla hastalığa bulaşmamak için bazı işlemleri yapmak önemli ve mantıklıdır. Sürünün düzenli bir şekilde kan testinden geçmesi erken teşhise yardımcı olur ve hasta veya sorunu olan kuşlar sürüden ayrılarak diğer kuşlara zarar vermeden tedavi aşamalarına geçerler. Ayrıca erken teşhis edilen hastalıklar daha kolay tedavi edilebilir. Önlem için uzmanlar Newcastle in ölmüş aşısını öneriyorlar. Bu aşının 1 cc miktarında yapılması gerekiyor ve 6 hafta sonra aşının tekrar yapılması ve daha sonra her 6 ayda bir aşının tekrarlanması öneriliyor.

Aşının böyle yapılması İsrail ve Güney Afrika da olumlu sonuçlar elde etmeye yardımcı olmuştur.

devekuşu hastalıkları


Kümes kuşları Gribi

Bu grib Güney Afrika da daha sıklıkla görülüyor ve bu hastalığın aşısı yoktur ama tedavi yöntemleri çok etkilidir. Hasta devekuşları hastalıklarını yumurtalarına aktarabilirler ve hastalığa bulaşan yumurtalar kuluçka süresinde diğer yumurtalarıda bulaştırıyorlar ve gelişmekte olan embriyolarıda öldürebiliyorlar.


Bakteriyel Enfeksiyon

Bu hastalığın en önemli nedenlerinden biri devekuşu çiftliklerinde olan hijyensizliktir. Bu hastalığın tedavisi çok zordur ve bazen mümkün bile değildir. Dolayısıyla böyle sorunlarla karşılaşmamak için her zaman hijyene önem vermek şarttır.


Zatürre ( Pnömoni) Hastalığı

Bu hastalık yumurtaların kuluçka sürelerin de onlara bulaşıyor ve embriyonun ölümünü sebep olup veya çıkım oranını düşürüyor. Kullandığınız kuluçka makinesinin veya kümesiniziz hijyenine önem verin ve temiz olduğundan emin olun ve çıkım sonrası makineyi tekrar kullanmaya başlamadan önce onu mutlaka dezenfekte ediniz.


Kordon Hastalıkları

Bu hastalık genelde çiftliğin düzensiz olduğundan ve yetiştiricinin iyi kontrol etmediğinden kaynaklanıyor.

Kordon hastalığı çoğunlukla civcivlerin yumurtadan çıktığından sonra oluştuğu görülüyor. Civcivler Yumurtadan çıktıktan sonra kordonları antibiyotik içeren bir jöle sürülmelidir ve bu onların bu hastalığa yakalanma riskini azaltıyor.

 

Join the Discussion