Skip links

Devekuşu kuluçkacılığı

 Devekuşu kuluçkacılığı

Devekuşu kuluçkacılığı tecrübe gerektiren bir işlemdir. Zor ve zaman gerektiren bu işlem için okumakta olduğunuz makale sizlere gereken bilgileri aktaracaktır. Ayrıca makalemizde devekuşu kuluçkacılığı makinede nasıl yapılır onu bile sizlerle paylaşacağız.

deve kuşu

Devekuşu kuluçkacılığı

Birinci adım devekuşu kuluçkacılığı ile ilgili şudur ki temiz, sağlıklı ve sağlam yumurtalar toplamak veya almaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta şu ki yumurtaları dikkatli ve öznele toplamak ve onları temizleyip ve dezenfekte edip makinede kullanmak için onları depolamak. yumurtaları depolayacağınız yer tamamen hijyenik ve her türlü kirden arınması gerekli.
Genelde yumurtaların depolandığı alanın sıcaklığı 15-20°C olmalıdır. Ama bu oran yumurta cinsine ve büyüklüğüne bağlı olan bir orandır ve değişebilir.  Normal olarak yumurtalar depolandık larında yaklaşık her gün 4 kez çevrilmelidir. Yumurtanın çevrilmesi dölün kabuğa yapışmasını önler ve dölün yumurtanın beyazı ile iletişimin olmasını sağlar.

Devekuşu yumurtası kuluçka makinesinde bulunduruyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

En iyi sonucu almak için aşağıda bulunan faktörlere dikkat edin:
yumurtaların taşınmasında dikkat ediniz.

 1. yumurtaları saklarken sakladığınız alana dikkat ediniz.
 2. yumurtaların dezenfekte edilmesi onların çıkım oranını yükseltir.
 3. Yumurtaların düzenli bir şekilde çevrilmesi.
 4. nem ve ısı oranını deve kuşuna özel olarak makinede ayarlayınız.
 5. makinenin her şeyin doğru bir şekilde uygulandığından emin olun.

devekuşları

Isı ve nemin deve kuşu yumurtası üzerinde etkisi:

Yumurtaların kuluçka makinesinin içine koyduktan sonra gelişime özel sıcaklık ve nemi ve çıkıma özel sıcaklık ve nemi dikkatlice ayarlayınız.
Bu sıcaklık 2,37-8,35°C gelişim için ve nem oranı ise yaklaşık 16-22°C olmalıdır. Yinede yumurta boyutlarına göre ve kabuğun kalınlığına göre bu oranlar değişebilir.
nem oranını ayarlamak için yumurtanın ağırlığına göre karar vereceğiz. İlk başta yumurtanın ağırlığını ölçüp not alacaksınız. Sonra yumurtaları makineye koyacağız. Her haftanın başında yumurtanın ağırlığını ölçeceğiz ve her hafta 1,5-2% oranında yumurtalarda ağırlık düşüşü görmemiz gereklidir. Eğer ağırlık düşüşü olmazsa nem oranını yaklaşık 5% arttıracağız. Eğer fazla bir ağırlık düşüşü olursa 5% bir oranda nemi azaltacağız.

Çıkım süresi

Yumurtaların gelişme süreleri yaklaşık 38-40 gündür ve bu süreç bittiğinde çıkım süresi başlamış anlamına gelir. Çıkım süresinde yumurtalar artık çevrilmeyecek ve çıkım sepetine alınmaları gerek. 3-4 gün çıkım süresidir ve genelde 42.gün civcivlerin çıkmaları gerekir. Çıkım döneminde yumurta yaklaşık 11-15% oranında ilk güne göre ağırlık kaybetmesi gerekir.

Devekuşu yumurtası

Bazı önemli noktalar:

 1. Makinede nem ve ısı ayarları doğru bir şekilde uygulamaları gerek.
 2. Sıkça ayarları kontrol etmeniz gerek.
 3. Yumurtaları ve makineyi kullanmadan önce temizleyin.
 4. Yumurtaların ağırlıklarını her hafta kontrol edin ve ona göre nem oranını ayarlayın.
 5. 14.gün ve 32.gün dölü kontrol edin.
 6. 38.gün yumurtaların çevirilmeleri durmalı .
 7. Havalandırma sisteminin doğru bir şekilde uygulandığında emin olunuz.
 8. Makinede bulunan acil sistemlerin aktif olduğundan emin olun.

 

Altın kuluçka Sanayi Üretim Gurubu olarak makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Join the Discussion