Skip links

Devekuşu Kuluçkası

Devekuşu Yumurtası nasıl Kuluçka edilmelidir?

Devekuşu kuluçkası tecrübe ve gerçekten zor ve zaman gerektiren bir işlemdir. Genelde devekuşu kuluçkası diğer kuşlar gibi iki yöntemden yararlanarak yapılıyor. Doğal ve Makine kuluçkası. Doğal yöntemde işin içine insan eli değmeden işlemler gerçekleşiyor ve aşamaların hepsi erkek ve dişi kuş tarafından yapılıyor. Devekuşu kuluçkası 42 gün sürüyor doğal yoldan yapılan kuluçka yetiştirici için karlı olmayacaktır ve dolayısıyla kuluçka makinesinden yardım alarak kuluçka işlemini yapması gerekiyor. Nedeni ise dişi devekuşu kuluçka süresinde yumurtlamayı durdurup kuluçkaya yatacaktır lakin yumurtalar kuluçka için sürekli toplanırlarsa dişi kuş yumurtlama döneminde daha fazla yumurta yumurtlayıp daha fazla yumurta yetiştirici için elde edilmiş olur.

devekuşu Kuluçkası
devekuşu Kuluçkası

Bu makalede sizlere kuluçka makinesi yardımıyla yapılan devekuşu yumurtası kuluçkasının nasıl yapıldığını anlatacağız ve sizlere gereken püf noktalarını ve nasıl bir kuluçka makinesi alacağınızı anlatacağız.

Döllü Yumurta Satın almak

Eğer kendiniz devekuşu yetiştircisiyseniz kuşlarınızdan elde ettiğiniz döllü yumurtaları toplayarak kuluçka makinesine koyabilirsiniz. Ama devekuşu yetiştirmiyorsanız döllü yumurta satın almanız gerekir. Döllü yumurta satın almadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir:

  1. Sakın internetten döllü yumurta siparişi vermeyiniz. Nedeni ise şudur ki sipariş verdiğiniz yumurtaların döllü olup olmadığından veya nasıl bir ortamda tutulduğundan emin değilsiniz ve satıcı ile sizin aranızda baya bir mesafe olduğu için yumurtalar elinize gelene kadar kırılma riski çoğalır ve yumurtaların hasar görmeleri sizin için zarardan başka bir sonucu yoktur.
  2. Döllü devekuşu yumurtası satın almak için bir devekuşu yetiştiricisine başvurunuz ve devekuşlarının durumlarını inceleyiniz ve kaliteli döllü yumurtalar alacağınıza emin olun.
  3. Devekuşlarının tükettikleri yem yumurtalarda çok etki oluşturabiliyor. Devekuşu yetiştiricileri eğer kaliteli yem ve gereken aşıları devekuşlarına yaparlarsa elde edilen yumurtalar kaliteli yumurtalar olacaklar.Ama kalitesiz yem tüketen kuşların yumurtaları kalitesiz ve çıkım oranları düşük yumurtalar olur.
  4. Yumurtaların saklanma süreleri çok önemlidir. Döllü yumurtalar çok fazla saklanır larsa çıkım oranları düşmüş olur. Yumurtalar taze olarak makinede kullandıkları zaman çıkım oranları yüksek olur.
  5. kırık, çatlak veya çok kirli yumurtalar almayın çünkü bu yumurtaların çıkım oranları sıfırdır ve size zarardan başka bir şeye uğratmaz.
  6. Yumurtaları satın aldıktan sonra makineyi kuluçka için hazırlamadan önce onları serin ve 12 dereceden eksik bir sıcaklıkta olan bir odada tutunuz ve her 2, 3 saate bir onları çevirmeyi unutmayın. Ayrıca ortamın nemli olduğuna da dikkat ediniz.
Devekuşu yumurtası
Devekuşu yumurtası

Devekuşu kuluçka makinesi

Devekuşu Yumurtaları büyük oldukları için onları her tür makinede kuluçka edemezsiniz dolayısıyla devekuşu yumurtasına özel bir kuluçka makinesi almanız gerekir. Devekuşu kuluçka makinesi satın almak için onun kalitesine ve performansına çok dikkat edin ve fiyatı ucuz diye kalitesiz makinelere inanmayın. Alacağınız makine sizin için kazanç sağlayacaktır ve yıllar boyu onu kullanacaksınız. Garantili ve satış sonrası hizmete açık bir makine almaya çalışın. Bu sizin için güvenilir bir alışveriş sağlamış olur. Kuluçka makinesini kullanacağınız ortamın klimalısı olması lazım çünkü makinede üretilen nem miktarı çok fazladır ve yumurtaların üzerinde su damlacıkları toplanmamalıdır. Yumurtaların çıkım süreçlerinde sıcaklık oranı gelişim sürecine göre daha fazla olmalıdır. Devekuşu kuluçkası için gereken sıcaklık oranı gelişim süreci için 15 C ve çıkım süreci için 25 C olmalıdır.

devekuşu KuluçkasıDikkat: Devekuşu kuluçka makineleri çıkım ve gelişim işlemlerini aynı zamanda yapamazlar çünkü çıkım sürecinde nem miktarı gelişim sürecindekine göre çok daha fazladır ve bu yüksek oranı gelişim sürecinde olan yumurtaları çok etkiler ve zarara neden olur. Dolayısıyla iki işlem aynı zamanda yapılmaz. Bu yüzden iki adet kuluçka makinesine ihtiyacınız vardır. Gelişim ve Çıkım süreçleri için farklı makineler.

Yumurtaları makineye koymadan önce makinenin doğru çalıştığından emin olmalısınız. Çoğu kuluçka makineleri bir süre çalıştıktan sonra sensörleri ayarlarını kaybedip kalibre edilmeleri gerek. Sensörleri kalibre etmek zaman gerektiren ve masraflara girmek demektir. Altın kuluçka makinelerinin sensörleri kalibrasyona ihtiyaçları yoktur ve size bu sorunları yaşamanıza neden olmaz.

Makineyi çalıştırdıktan sonra sıcaklık oranını 36,3 C ve nem oranını ise 16-20% olarak ayarlayınız ve 24 saat boyunca onun boş bir şekilde çalışmasına izin verin. 24 saatten sonra onun doğru çalıştığından emin olduktan sonra yumurtaları makinenin içine aktarın. Yumurtaları makineye aktarmadan önce onları dezenfekte edip temizlemelisiniz çünkü kirli yumurtalar makinenin içinde mikropların ve bakterilerin üremelerine  neden olur ve çıkım oranını düşürür.


Birkaç noktaya daha dikkat edin:

  • Makineye yumurtaları koymadan önce oları oda sıcaklığında az bir süre tutunuz ve sıcaklığının dengelenmesini bekleyiniz. Daha sonra onları makineye aktarabilirsiniz. Sıcaklık düzensizliği yumurtalara zarar verebilir.
  • Kullandığınız kuluçka makinesinin elektrik sıkıntısı yaşamadığından emin olun.

Devekuşu yumurtası döl kontrolü

Döl kontrol işlemini rahatça yapabilirsiniz ve birer döl kontrol cihazı yardımıyla dölsüz yumurtaları teşhis edip makinede daha fazla süre kalmalarını önlemiş olursunuz ve diğer yumurtaların zarar görmelerini önlemiş olursunuz. döl kontrolünü 14. ve 32.gün yapmayı unutmayınız.

Döl kontrolü
Döl kontrolü

Döl kontrolü için ilk başta dışarda soğutucuların hepsini kapatınız ve oda sıcaklığının 28-30 derece olması gerekiyor. Eğer soğuk iklimli bir yerde yaşıyorsanız ısıtıcının açık olması iyi olur. Işıkları söndürdükten sonra yumurtaları teker teker makineden çıkarın ve döllerini kontrol edin. Bunu yapmak için bir döl kontrol cihazı veya el feneri kullanabilirsiniz. Yumurtanın büyük olması size daha rahat bir görünüm verecektir. Eğer kalın damarlar ve gelişmekte dölü görürseniz yumurtanın sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz. 32.gün aynı şeyi tekrarlayın. 32.günde daha çok gelişmiş olması gerekiyor.

Çıkım süresi

Kuluçka süresinin son 3 günü çıkım süresine ağittir. Bu sürece kadar civcivler tamamen gelişmeleri gerek ve yumurtadan çıkmak için hazır olmalılar. Dolayısıyla çıkım için gerekli hazırlıkları yapmanız gerekir. ilk başta soğutucuları kapatıp daha sonra kuluçka makinesini kapatın ve oda sıcaklığının 25-27 derece olmasına kadar bekleyiniz ve daha sonra yumurtaları çıkım sepetlerine aktarınız. Çıkım için kullandığınız kuluçka makinesinin sıcaklığını 36,6 derece ve nem oranını 40% olarak ayarlayınız ve makinenin hava gözeneklerini tamamen açınız. Civcivler yumurtalarından çıktıktan sonra onları 48 saat boyunca makinede tutunuz ve sakın makineden çıkarmayınız. Daha sonra onları özel hazırladığınız odaya aktarabilirsiniz.

devekuşu kuluçkası
devekuşu kuluçkası

Çıkım sonrası hazırlıkları 

Devekuşu civcivleri sıcak ve soğuk hava karşısında dayanıklıdir ama hastalanmamaları için onlara sıcak ve yumuşak bir yer hazırlamanız gerekir. Bunun için onları tuttuğunuz odanın zeminine yumuşak bir şeyle döşemeniz gerekir ve zemine talaş dökebilirsiniz ve ayrıca odada mutlaka ısıtıcı çalıştırınız. 

Yemlik ve su kapları bulundurmayı unutmayınız. Suluklar ve yemliklerin hijyenik ve temiz olmalarına çok dikkat edin. Zararlı böceklerin ve canlıların odaya girmesini önleyecek işlemleri yapınız. 

Civcivlerin Yem tüketimleri

Yumurtadan yeni çıkmış civcivler çok zayıf olurlar. Dolayısıyla onları güçlendirmek için su ve şeker ve vitamin karışımları hazırlayınız. Hindi yemi civcivler için uygun yem olabilir ve sadece yem vermekten yanısıra havuç parçacıkları, haşlanmış patates, ve sebzelerde yemeklerine ekleyiniz. 

Yem Tüketimi
Yem Tüketimi

Join the Discussion