Skip links

Döl kontrolü ve döl kontrol etmenin doğru yolu nedir?

Döl nasıl kontrol edilmeli ve döl kontrol etmenin doğru yolu nedir?

Döl nedir:

Döl kontrolü nedir sorusunu cevaplamadan önce gelin dölün ne olduğuna bakalım. Horoz ile tavuğun çiftleştikten sonra olan yumurtalar döllü olur. Döllü yumurtalar normal yediğimiz yumurtalardan farklıdır. Farkı ise döllü yumurtalar döllü oldukları için kuluçka süresini geçirdikten sonra civcive dönüşürler ama normal yemek tüketimi için kullanılan yumurtalar döllü olmadıkları için kuluçka süresini geçirse bile civcive dönüşme olasılığı sıfırdır.

Döl kontrolü nedir?

Döl kontrolü kuluçkacılık yapan kişinin birer cihazla veya başka yöntemlerle yumurtanın döllü olup olmadığına bakmasıdır. Bu işlem kuluçkacılıkta çok önemlidir, çünkü döl kontrolü yapılmazsa yumurt bozulup ve oluşan gazlar yanında olan yumurtalarıda bozup zarara neden olur.

Döl kontrolü:

Eğer ilk defa döl kontrol cihazını gördüyseniz onu el feneri ile karıştırmış olabilirsiniz. Döl kontrol cihazı dölü kontrol etmek için kullanılan bir cihazdır. Genelde bir kuluçka makinesi aldığınızda onunla beraber gönderilen bir döl kontrol cihazını görebilirsiniz. Kuşkusuz onu ayrı bir şekilde hayvancılık malzemeleri satan bir yerden alabilirsiniz. Eğer bir döl kontrol cihazı almak istemiyorsanız, kendiniz evinizde bir döl kontrol cihazı yapabilirsiniz. Bir ampulü bir kutunun içine koyun ve kutunun üzerinde bir delik oluşturun. Delikten çıkan ışık sayesinde döl kontrolü yapabilirsiniz.

Döl kontrolü neden yapılmalıdır?

Eğer kuluçka makinesi kullanıyorsanız yumurtaları makineye koymadan önce onların döllü olup olmadığını, ve hatta dölün sağlıklı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Sağlıksız döle sahip olan ve dölü olmayan yumurtaların makineye konulması doğru değildir, nedeni ise bu yumurtalar bozulduklarında bir gaz üretilirler ve bu gaz diğer yumurtaları bozabilir. Bu sebeple diğer yumurtalarda hüsran olmuş olacaktır.

Döl kontrolü ne zaman yapılmalıdır?

Döllü yumurtaları makineye koyduktan sonra döl gelişime başlayacaktır. İlk günde yumurtada olan döl gaz şeklindedir zaman geçdikce döl gaz şeklinden sıvı şekline sonra katı şekline gelir. kuluçkanın ilk 1-3.gününde döl bir nokta şeklindedir ve sonra bu süreçte zaman geçtikçe bu dölde damarlar oluşacaktır ve örümcek gibi bir şekle sahip olacaktır. 3.gün döl kontrolü için en uygun zamandır. Bazı kitaplara ve bilim adamlarına göre döl kontrolünün 3.gün, 7.gün ve 14.gün de yapılması en uygun olandır. Ama çoğu kuluçka işiyle uğraşanlar tecrübe üzerine, dölün kontrol edilmesini 6.gün,7.gün, 13.gün ve 14.gün de olmasını tercih ediyorlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalaran birisi şudurki çıkım süresine yaklaşıldığında yumurtaların hiçbir şekilde döllerinin kontrol edilmemesi gerekiyor. Çünkü bu işlem civcivlerin ölmelerine sebep olabilir.

Döl kontrolü nasıl yapılmalıdır?

Yumurtaları döl kontrolü için makineden çıkarmadan önce odayı hazırlamanız gerekiyor. Döl kontrolü için gerekli olan oda sıcaklığı 30°C dir. Bu işlem en kısa zamanda yapılmalıdır, mesela yarım saat içerisinde dölleri kontrol edip ve bozulan ve kırık olan yumurtaları makineden almanız gerekiyor.

Yumurtalar makinede kırılıp çatlayabilirler. Bu çatlaklar bakteri ve mikropların yumurtanın içine girmeleri için en iyi yoldur. Bakteriler ve mikroplar dölü bozabilirler veya civciv çıktıktan sonra hasta olma olasılıkları çok yüksek olur. Dolayısıyla bu yumurtaları makineden çıkarmak en iyi yoldur.

Dölü kontrol ederken oda tamamen karanlık olması gerekiyor. Yumurtanın aşağısında olan büyük ve sivri olmayan tarafını ışığın karşısına tutun ve onu çevirerek dölü görmeye çalışın. Eğer dölden herhangi bir iz görmediyseniz onu diğer döllü yumurtalardan ayırın.

Altın kuluçka Endüstriyel ve Ticari Gurubu olark makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Join the Discussion