Skip links

Dominik tavuğu özellikleri nelerdir?

 

Dominik tavuğu özellikleri

Dominik tavuğu Amerika Kökenli bir tavuktur ve Amerika’dan Avrupa’ya göç edenler tarafından getirildiği söyleniyor. Amerika’da eski kökenli bir tavuk cinsidir. Bu cinsin Amerikalıların İngiltere’ye göç ettiklerinde İngiltere’nin güneyinde yük boşaltılırken ilk kez görüldüğü söyleniyor ve oradan diğer ülkelere aktarıldığı düşünülüyor.

dominik tavuğuDominik tavuğu cinsi 19.yüzyılın ünlü ve sevilen tavuk cinslerinden di ve Amerikanın aşağı yukarı her yerinde bulunduğu ve yaşadığı söyleniyor. Dominik tavuğunun hem eti ve hem yumurtası tüketiliyor. Eskiden bu tavuğun tüylerinden yastık ve yatak yapıyorlardı.

Tarihçe:

dominik tavuğuDominik tavuğuyla ilgili bir çok düşünceler var. Amerikalılar tarafından getirildiği için ona Misafir tavuk bile deniliyor. Bir diğer söylentilere göre dominik tavuğu ilk kez eski fransa’da ve Haiti ülkesinde bulunmuştur. Haiti ülkesi Hispanewla adalarında karayıp denizinde olan bir ülkedir. Dominik tavuğunun başka isimleri Mavi tavuk, Eski gri tavuk, Dominiker tavuğudur.

Tarihçesi pek aydın olmayan bu tavuğun kökenini hiçbir zaman doğru bir şekilde öğrenemeyeceğiz. Ama en çok bildiğimiz şudur ki Amerikalıların ingiltere’ye göç ettiklerinde yemek ihtiyaçlarını karşılamak için bu tavuğu kendileriyle beraber ingiltere’ye getirmeleridir.

1890 yılında Plymouth tavuğunun tanınmasıyla dominik tavuğu eskisi gibi ünlü olmadı. 1950 yılına kadar dünya savaşı ve zor koşullar yüzünden dominik tavuğunun nesli tükenmeye başladı ve çok az sayıda dominik tavuğu vardı 1970 yılında bu cins Amerikanın koruması altına geçti. Şimdi ise korumalar altına alınmasıyla artık nesli tükenmekte olan kuşlar arasında değildir.

Dominik tavuğunun özellikleri:

Dominik cinsinin hem gagasının üzerinde ibik ve gagasının altında ise sakal vardır ve bu standart ile tanınıyor. Bu tavuk cinsi çok hızlı bir şekilde büyür ve 6 ay sonra yumurtlamaya başlar ve kuluçkaya yatabilir. Bu cins Barred Rocks ile karıştırılabilir ama özellikle renk ve tüyleri açısından çok farklıdırlar.

dominik tavuğuDominik tavuğunun gagasının üzerindeki ibik toplanmış bir haldedir ve kısadır. Bu ibik onu sıcaktan ve soğuktan korur. bu cinsin sakal kısmı kırmızı renktedir.

Onun kısa ve siyah beyaz tüyleri onun vücudunu kaplıyor. Beyaz ve siyah rengin karışımı çok güzel bir renk ortaya çıkarıyor.

Dominik tavuğunun ağırlığı normal olarak 2,5 kilogram ve Dominik horozu ise 3,5 kilogram ağırlığındadır. Derisinin rengi sarıdır ve yumurtaları ise kahve renginde olur.

Bu Amerikan cinsinin küçük ve sert bir gagası vardır ayrıca gözlerinin rengi ise kırmızı rengine yakındır.

Kanatları diğer cinslere göre daha büyüktür ve her zaman parlaktır. Temiz ve kısa ayakları onu herzaman özel olmasına neden oluyor.

1870 senesinden önce dominik tavuğuna hiçbir standart önerilmemişti. Nedeni ise kökeni bilinmediği içindi. 1870 yılında New York’un kümes hayvanları derneği bu tavuğun özel ibiğini onun standardı olarak belirledi.

Bu tavuk cinsi sakin bir tavuktur ve insanlardan kaçmaz ve aksine insanlara yakınlaşmayı seven bir tavuktur hatta civcivleri hep insanları arkasından yurumeyi severler. Bitki ile beslenen dominik tavukları açık alanda yaşamayı severler ama kapalı alanda da yaşamaları sıkıntı yaratmaz. Dominik cinsinin Horozu çiftleşme mevsiminde biraz sinirli olabilir ama kendi besleyecilerine karşı sakindir.

dominik-civciviDominik tavuğu haftada 3-4 kez yumurtlayabilir ve yılda 270 adet yumurta yumurtlayabilir. Dominik tavuğu her zaman civcivlerine iyi bir annedir.

Dominik tavuğuna uygun olan hava koşulları:

Bu cins tavuk soğuk ve ılımlı havalarda yaşamayı sever ama az sıcak( fazla değil) havalarda da yaşayabilir. Bu tavuk Köylerde, çiftliklerde, küçük ev bahçelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Yukarıda da anlattığımız gibi bu tavuğun hem et ve hem yumurtası tüketilebilir.

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

 

Join the Discussion