Skip links

Emden kazı özellikleri nelerdir?

 

Emden kazı (Embden) özellikleri nelerdir?

Bildiğimiz gibi kazlar değişik kuş türlerinden biridirler ve su da yaşabilme özelliklerinde sahiptirler. Yabani kazlar ormanlarda, göletlerde ve nehir kenarlarında yaşarlar. Bu kuş türünün tükettiği yemekler genelde yeşillikler, solucanlar, böcekler ve küçük balıklardır. Kazlar değişik ve çeşitli cinslerden oluşmaktadırlar ve dünyanın hemen hemen her yerinde yaşarlar. (Emden kazı makalesi)

Bu makalede sizlere Kaz cinslerinden biri olan Emden kazından bahsedeceğiz ve özelliklerini hepbirlikte inceleyeceğiz.

emden-kazıEmedn kazı: Dünyanın birçok yerinde eti tüketilen ve sevilen kazlardan biri Emden kazı dır. Bu kaz cinsi Almanya ya ait olan bir cinstir ve orada en çok bulunan kazlardan biridir.

Emden kazı özellikleri:

Bu kazın vücudu tüyle kaplı ve bu onlara vücutlarının sıcak tutmalarında yardımcı olur. Ayrıca tüylerindeki güzellik karşi cinslerini cezb etmekte etkilidir.

Bu kaz cinsinin dişisi gerçekten iyi bir annedir ve yumurtalarınnın üzerinde dikkatli ve sıkılmadan oturur ve kuluçka süresi boyunca onlara bakar.Çoğu yetiştiriciler bu cinsin yumurtalarına çok daha fazla düşkün olduğunu söylerler ve doğal kuluçkada gerçekten iyi olduğunu söylerler.

Çoğu ülkelerde kazların et tüketiminde önemli etki oluşturuyorlar ve diğer ülkelere göre çok daha fazla tüketilirler. Emden kazı diğer kazlara göre çok daha hızlı büyür ve olgunluğa varır. Dolayısıla eti en çok tüketilenler arasında yer alıyor. Ayrıca Emden kazı diğer kaz türlerine göre hastalıklara karşı daha çok dayanıklı bir kuştur.

emden-kazıEmden kazı yetiştirmek için nasıl bir ortam gereklidir?

Emden kazı nı hem üstü kapalı salonlarda ve hem çiftlik gibi açık alanlarda yetiştirmek mümkündür. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta şudurki eğer üstü kapalı salonlarda bu kuş türünü yetiştirmek isitiyorsanız yüzme havuzu,ısıtıcılar ve havalandırma sistemlerini salonunuzda bulundurmanız gerek.

Emden cinsinin hass özellikeri:

Emden cinsi diğer kazlar gibi kendini temizler ve herzaman tüylerindeki kirlilikleri temizlemekle uğraşır. Normal olarak eğer tüketim için kaz yetiştirmiyorsanız şunu anlamanız gerek ki kazlar 35-40 yıl yaşayabilirler ve çok vefalı hayvanlardır. Emden kazı nın dişi cinsi yavrularına çok düşkün ve hassastır ve onların davranışlarını sıkça takip eder.

Çiftleşme ve üreme Mevsimi:

Sonbahar başlar başlamaz Emden kazları kendi çiftleriyle çiftleşmeye başlarlar. Eğer kaz yetiştiriyorsanız onların çiftleşmeleri için her 3 adet dişi kaz için birer erkek kaza ihitiyacınız vardır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri şuduri seçtiğiniz erkek dişilere göre daha büyük ve daha güçlü olmalıdır.

Bizimler beraber olduğunuz içi sizlere teşekkür ederiz.

Daha Fazla bilgi için aşağıdaki adrese  başvurabilirsiniz:

Kuluçka Makinesi

Opinions

 1. Post comment

  Benim 8 tane ördeğim var ve bu 10 adet ördeğin 8 tanesi dişi ve kalan iki tane ise erkek. Sizce çiftleşmeleri için her 4 dişi için birer erkek kullanırsam başarılı bir çiftleşme sonuçlandırabilirmiyim?

  Permalink
  1. Post comment

   Merhabalar.1 adet fark pek birşey değiştirmez ama söylediğimizden fazla olursa sonuç istediğiniz gibi olmayabilir. Çünkü en uygun sayı her 3 dişi ördek için 1 adet erkek ördektir. Fazla dişi ördek kullanırsanız çiftleştikten sonra oluşan döl zayıf olur ve civcive dönüşme olasılığı düşer.

   Permalink

Join the Discussion