Skip links

Evde bakmak için uygun olan süs kuşları

Evde bakmak için uygun olan süs kuşları

Eğer sizde bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya kendi evinizde kuş yetiştirip beslemek istiyorsanız evde bakmak için uygun olan süs kuşlarını bu makalede sizlere tanıtacağız ve  onları nasıl yetiştireceğiniz ile ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağız

Evde kuş bakmak için gerekli koşullar

Kuş yetiştirmek için ona vakit ayırmanız çok önemlidir ve eğer ona ayırabileceğiniz zamanınız olmaz ise eğer kuş yetiştirmeniz doğru olmaz. 

Kendinizi onun hastalanması veya sorunlar yaşatmasına hazır olmanız gerekir çünkü kuşlar diğer canlılar gibi fazla dayanıklı değillerdir ve hastalanmaları veya ölmeleri çok normal bir şeydir. Dolayısıyla amatör bir yetiştiriciyseniz fazla masrafa girmeniz doğru olmaz. 

Evde bakmak için uygun olan kuşlar hangileridir?

Bu konu sizin zevkinize bağlı bir şeydir ve anlatacağımız kuşlardan birini seçip alabilirsiniz. Çoğu insanlar kanarya bakmayı isterler ve en çok ötmesini ve güzelliğini severler ama bazıları muhabbet kuşlarını veya papağanları severler. Dolayısıyla kuş seçimi tamamen size aittir.  

Genelde evde yetiştirilebilen kuşlar Muhabbet kuşu, Sultan papağanı, Brezilya papağanı, Jako, Kanarya ve Maynet dir ve bu kuşlar evde beslenebilen en iyi kuşlardırlar ve internette ve kitaplarda onlarla ilgili çok sayıda bilgi bulmak mümkündür. 

muhabbet-kuşu

Evde muhabbet kuşu yetiştirmenin avantajları ve dezavantajları 

Muhabbet kuşları evlerde en çok yetiştirilen kuşlardan biridirler.ve çok güzel ve akıllı bir kuştur. Muhabbet kuşlarının konuşma özellikleri yoktur ama ona çok şeyler öğretebilirsiniz ve saatlerce onunla ilgilenebilirsiniz. Muhabbet kuşları ilgi görmeliler ve asla yalnız kalmamalılar çünkü depresyona girebilirler ve hastalanıp ölebilirler. Bu kuşa bakmak istiyorsanız mutlaka ona zaman ayırınız. 

sultan papağanı

Evde sultan papağanı bakmanın avantajları ve dezavantajları 

Sultan papağanları muhabbet kuşlarından sonra en çok sevilen evcil kuşlardan birisidir. Sultan papağanı muhabbet kuşu gibidir ve daha çok ilgiye ihtiyacı vardır ve ona ve ona vakit ayırmanız gerekir. Bu kuş muhabbet kuşuna göre daha zekidir ve konuşabilir. İnsanları çok seven bir kuştur ve onlara alıştığında çok samimi davranır ve oynamak ister. 

brezilya-papağanı

Brezilya papağanı yetiştirmenin avantajları ve dezavantajları 

Bu kuşlar anlattığımız kuşlar gibi sevilen bir kuşlardır ve duygusal ve çok zekidirler. 

Konuşabilme özellikleri yoktur lakin çok iyi eğitilebilirler. Ayrıca eğlenceli olmaları çocuklar için çok iyi bir eğlencedir ve onlarla vakit geçirebilirler. 

jako

Evde jako beslemenin iyi ve kötü yanları

Jako kuşları en zeki kuşlardan birisidirler ve konuşabilme özelliklerinden yana kolay eğitilip ve çok iyi şeyler öğrenebilirler. Jako lar hassas oldukları için onlara çok ilgi göstermeniz lazım. İlgi görmedikleri zaman küs olur ve bi kaç gün sonra kötü sesler çıkararak sizi rahatsız etmek isterler. 

Jako ları beslemek için büyük bir kafes almanız gerekir ve uygun ve kaliteli bir yem vermelisiniz. Ayrıca Jako ların yemekleri ve oyuncakları pahalıdırlar. 

iskender-papağanı

İskender papağanı beslemenin iyi ve kötü yanları

İskender papağanları çok zeki ve çok güzel kuşlardırlar ve tüylerinin de renkli olması onun daha güzel olmasına neden oluyor. Jako lar gibi ilgi görmeyi çok isterler ve her gün onları kafesten çıkarıp oyun oynamak zorundasınız. 

kanarya

Kanarya beslemenin iyi ve kötü yanları 

Kanaryalar papağanlara göre daha küçük bir vücuda sahipler ve çok güzel sesleri vardır. 

Dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki öten bir kanarya kuşu almak istiyorsanız mutlaka erkek cins satın almanız gerekir çünkü dişi cins ötmez. Kanaryalar fazla kötü ses çıkarmazlar ve konuşabilme özellikleri yoktur. Eğer fazla vaktiniz yoksa bu kuş sizin için uygun bir seçim olabilir ama dikkat etmeniz gerekir ki onun yemini ve suyunu hergün yenilemelisiniz çünkü kalmış veya bozulmuş yem tüketirse hastalanıp ölebilir. 

ispinoz

İspinoz yetiştirmenin iyi ve kötü yanları 

En ucuz süs kuşlarından biri olan ispinoz evinizin terasında veya balkonunda bakabileceğiniz iyi bir kuştur. Çok sosyal kuşlardırlar ve birkaç adet almanız gerekir. 

Mayna kuşu beslemenin iyi ve kötü yanları 

mayna kuşları normalde yabani hayvanlardırlar fakat küçüklükten beri beslerseniz onları çok iyi eğitilebilirler. Mayna kuşları konuşabilme özelliklerine sahiptirler. 

Onları besleyeceğiniz yem meyveler ve sebzeler olmalıdır ve onlara özel bir yem bulak mümkündür. 

 

Join the Discussion