Skip links

Frizzle (kıvırcık) tavuğu Özellikleri nelerdir?

Frizzle (kıvırcık) tavuğu Özellikleri nelerdir?

Frizzle veya türkçe ismiyle Kıvırcık tavuk süs tavukları türündendir. Frizzle tavuğunun ilginç ve değişik  tüyleri herkesi kendine çekiyor ve bu yüzden süs kuşları türündendir. Tüyleri azdır ve çirkin bir stile sahip ama zaten onu ilginç yapanda budur ve bazen insanlar ona çirkin tavuk bile diyorlar.

frizzle tavuğu


Tarihçe:

Frizzle tavuğu çok eski kökenli bir tavuk cinsidir. 1600. yıllarında yaşayan “Charlez Darvin” ismindeki biyolog kendi yazdığı kitaplarda “Caffie” adında bir tavuktan bahsetmiş ve çoğunlukla Hindistanda yaşadığını söylemiş. Biyolog bilimadamları tarafından yapılan arataştırmalara göre Frizzle tavuğunun Doğuda bulunduğu sonuçlanmış ve Darvinin bahsettiği tavuk Frizzle tavuğu olduğu tahmin ediliyor ama Kökeninin neresi olduğu tamamen belli değildir.


Frizzle tavuğunun özellikleri:

Kıvırcık tavuk özel bir cins tavuktur ve büyümesi ve yaşam tarzı diğer tavuklara göre farklıdır.

Frizzle tavuğunun tüyleri diğer tavukların aksine yukarıdan aşağıya büyümeye başlar. Frizzle tavuklarının genlerinde eksiklik vardır ve bu değişiklik bazen onların tüy çıkarmalarında problem oluşturuyor. Civcivlerin bazen vücutlarının bazı kısımlarında tüy çıkarmadıkları bile görülmüştür.

Frizzle tavuğunun ağırlığı genelde 2,7 kilogram ve frizzle horozunun ağırlığı ise 3,5 kilogram oluyor.

Frizzle tavuğunun tüyleri ayaklarının üzerini kaplar vce tatlı bir görünüm kazandırır.

frizzle tavuğuBu tavuk genelde kahve, siyah, Kırmızı-Siyah, Kahve-Kırmızı, mavi ve beyaz renklerde olur.

Kıvırcık tavuk genelde normal ve sakin bir tavuktur ve insanların yanında gayet rahattır ve sorun yaşatmaz ama hiç sinirlenip kızmıyor desek yalan söylemiş oluruz.

Frizzle tavuğu yumurtlama konusunda diğer tavuklara göre iyi sayılaz ama haftada 2-3 kez yumurtlar ve yılda ortalama 120 yumurta yumurtlayabilir. Ayrıca bu tür çok iyi bir annedir ve civcivlerine çok iyi bakar. Frizzle civcivleri diğer türlerin civcivlerine göre daha yavaş hareket ederler ve biraz geç büyürler.

Frizzle kökeni Avrupada standard bir köken olarak kabul ediliyor ama Amerikada bu köken standard bir köken olarak bilinmiyor. Ama Amerika ülkelerinde sergiye sunulmak için çok kullanılan ve çok beğenilen bir türdür.

frizzle tavuğuFrizzle tavuğunun yaşam tarzı ve yaşayabileceği koşullar:

Anlattığımız gibi frizzle’ın büyümesi diğer tavuklarla farklı olduğu için çok hassastır ve beslenmesinde ve bakılmasında özen gösterilmelidir. Bu tavuğun tüyleri onun vücudunu sıcak tutmak için yetmez ve kış mevsiminde ona çok dikkatli bakılmalı ve üşümemesini sağlamaktır. Isının çok fazla olması onun boğulup ölmesine neden olabilir.

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Sorularınızı ve Yorumlarını bekliyoruz. Selametle!    

Join the Discussion