Skip links

Güvercin Almanın önemli noktaları

Güvercin Almanın önemli noktaları

Güvercin satın almak çok hassas ve dikkat gerektiren bir alışveriştir. Sağlıklı güvercin alırsanız olumlu ve karlı bir üreme ve çoğaltma sağlayabilirsiniz.

Yetiştiricilerin dikkat ettikleri en önemli noktalardan biri aldıkları güvercinlerin sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı güvercinlerin nasıl olduğu ve nasıl seçilmesi gerektiği gibi sorular çok fazla soruluyor ve bu sorulara yanıt olarak bu makaleyi sizler için yayımladık.

güvercinSizi makalemizin devamını okumaya davet ediyoruz.


Nokta 1: Güvercinin gözlerinde dikkat edin

Güvercin satın alırken ilk başta onun gözlerine bakınız. Sağlıklı güvercinler daha parlak ve daha şeffaf gözlere sahipler. Soluk ve kızarmış gözleri olan güvercinleri sakın almayın çünkü hasta olma olasılıkları fazladır.


Nokta 2: Güvercinin Hareketlerine ve Tepkilerine dikkatli bir şekilde bakın

Sağlıklı ve neşeli güvercinler sizin hareketlerini takip eder ve hemen tepki gösterirler. Ses çıkarın ve sağa sola hareket edin ve Tepkilerinize yanıt vermesini bekleyin. Hasta güvercin hareketlerinize tepki göstermeyecektir.


Nokta 3: Güvercinin Dışkısına Bakın

güvercinSağlıklı Güvercin kuşunun dışkısı beyaz veya kahverengi olur. Yeşil renkte dışkısı olan güvercinin enfeksiyon hastalığına yakalandığına emin olabilirsiniz. Ayrıca sulu dışkısı olmamalıdır


Nokta 4: Kuşun nefes almasına dikkat edin

Güvercin alırken onun nefes alıp vermesine dikkat edin.Onu elinize alın ve göğüsünü kulağınıza dayayın. Kuşun nefes seslerini asla duymamanız lazım. Sesli nefeslerinin olması onun hasta olması anlamına gelir. Dolayısıyla bu konuya daha çok dikkatmeniz gerek.


Nokta 5: Kuşun göz kenarlarına ve koltuk altlarına dikkat edin

Kuşun koltuk altında veya göz kenarlarında küçük küçük benekler görürseniz o kuşu almaktan vazgeçin.


Nokta 6: Kuşun kafa hareketlerine dikkat edin

Kuş boynunu ve kafasını nedensiz bir şekilde sürekli eğerse onun sinir bozukluğu yaşadığını anlayabilirsiniz.


Son Nokta:

güvercinDeğerli okuyucularımız makalemiz son noktası olarak şunu söylemeliyiz ki kuşun hiçbir sakatlık yaşamadığından emin olun ve her yerini kontrol ediniz. Önemli bir konuya değinirsek eğer şunu demeliyiz ki kuşun grib veya enfeksiyon hastalığını anlamak zordur ve bunu anlamak için kuşu açık bir alanda uçurunuz ve uçma şeklinde sorun olmadığından emin olun.

Son konu:

Son konu olarak sizlere makalemizin sonucunu ve bir kaç küçük noktayada değineceğiz.

Şunu bilmeniz gerekir ki çok yetenekli bir yetiştirici olsanız bile sağlıklı güvercin alamazsanız onları çoğaltıp yetiştirmeniz imkansızdır. Bunun için mutlaka sağlıklı güvercin satın alınız.

Satıcıdan mutlaka aşı belgelerini ve kuşun doğum tarihini öğrenin.

Umarız okuduğunuz makale sizin için yararlı olmuştur.

 

Join the Discussion