Skip links

Hindi eti

Hindi eti nin ınanılmaz faydaları ve özellikleri + fazla tüketiminin zararları

Hindi kuşu iri kuşlar arasında yer alıyor ve dünyanın her yerinde olan ve yabani ve evcil olarak  yaşayan bir kuş türüdür. Çoğu hindi cinslerinin gagalarının altında uzun ve kırmızı renkte deri olmaktadır ve hatta bazı cinslerde bu kırmızı deri onların burun deliklerinin önünde bulunuyor. Bu kuş heyecanlandığı veya kızıdığı zaman boğazındaki gri deri şişer ve kırmızı veya beyaz ve hatta mavi renge değişir. Ve bazı dillerde onun bu özelliği üzre onu isimlendirmişler. (Hindi eti nin özellikleri)

Hindi-EtiBu makalede sizlere hinidi etinden bahsedeceğiz ve faydaları ve özelliklerinden va hatta fazla tüketilmesinin zararlarından anlatacağız.

Hindi etinin diğer kuşların etiyle kıyaslarsak eğer onun daha çok faydalı olduğunu sizilere söyleyebiliriz dolayısıyla bu kuşun etinin fiyatı diğer etlere göre yüksektir. Avrupada hinidi etinin tüketimi diğer ülkelere göre çok fazladır. Hatta avrupa ülkelerinde bu kuşun etinden sosis ve salam bile üretiyorlar.

Hindi eti nin çeşitleri

Hindi iki çeşit ete sahiptir. Kırmızı ve beyaz et. Göğüs ve kanat bölümlerinin et rengi beyazdır ve kalça bölümü ise kırmızı renge bir ete sahiptir. Sonuç olarak hindi 65% beyaz ete ve 35% kırmızı ete sahiptir. Hindinin beyaz renkte olan eti çok fazla yağ ve kalori deposudur ve tadı ise dana eti tadındadı ve kırımızı renkte olan et ise yüksek miktarda protein deposudur ve tad olarak yabani kuşların eti gibidir.

Hindi etinin iyi pişmesi için ve mikropların va bakterilerin öldürülmesi için onu en az 75°C ısısında pişirmeniz gerek ve bu ısı etin içine nüfuz etmesi gereklidir.

  • Hinidiyi pişirirken onun derisini öutlaka ayırın. Deride yüksek miktarda zararlı yağ vardır. Dolayısıyla deriyi ayırmakla sağlıkl ı biröğün oluşturabilirsiniz.

Hindi-EtiHindi etinin kalori miktari

Google statistiklerine göre her 100 gram hindi etinde 30% B6 vitamini, 16% B12  vitamini, 6% demir, 7% magnezyum, 103 mili gram sodyum, 239 mili gram potasyum ve birçok faydalı mineraller ve vitaminler bu ette mevcuttur.

Hindi eti nin şifalı ve faydalı özellikleri:

Kasnsızlığı(anemi) önler

Hindi etindeki yüksek demir oranı kansızlığı önler ve anemi hastalığı olanlar için çok faydalı bir yemektir.

Depresiyonu önler

Triptofan adındaki amino asid hindi etinde yüksek miktarda mevcuttur. Bu amino asit beyinde serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Serotonin neşeli ve mutlu olmaya neden olur dolayısıyla depresyonda olanlara gayet iyi bir şifadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hindi etindeki B6 ve B12 antioksidanları ve ayrıca triptofanın olması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok yardımcı olur ve insan vücudunu hastalıklardan korur.

Kalp ve MS gibi hastalıklardan korur

Hindi eti B vitaminlerinin deposudur. B12,B6,B3,B1 vitaminleri 100 gram hindi etinde 7 miligram vardır ki bu miktar MS hastalığınından korunmak için yeterlidir. Ayrıca yüksek miktarda omega 3 kalp krizleri ve kalp hastalıklarından korur ve sağlıklı bir yaşam sürdürmenizde yardımcı olur. 

Hindi etininin fazla tüketimin zararları

Hindi eti kuzu ve koyun etinden farklıdır ve kilo almanıza neden olmaz ve hatta metabolismanın iyileşmesinde yardımcı olur. Hindiler çiftliklerde ve yetiştiricilerde yetiştirilen bir kuştur. Hindi hareketli bir kuştur ve bu yüzden çok fazla yem tüketir. Onun çok fazla yem tüketmesi etinin leziz bir tada sahip olmasına neden olur. Ama endüstriyel kuş yetiştiricilerinde kimyasal ilaçların ve yemlerin kullanılması hindilerin etilerinin sağlığını etkiler ve doğal yetişen hindiler gibi olmazlar.Hindi etinden üretilen sosisler ve salamlar koruyucu madde içerdikleri için çok zararlı yemeklere dönüşürler. Dolayısıyla faydalı olmamasından yana kanser ve tehlikeli hastalıklara yol açarlar.

Sonuç olarak herşeyin çok fazla tüketilmesi zararlı olur ve sindirim bozukluğu ve dalak hastalıklarına neden olur. Bu yüzden her yemeği tükettiğimizde uygun miktarda tüketmeliyiz ki sağlıklı bir yaşam sürdürebilelim. Bugün de bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Hayırlı işler dileriz.

Opinions

    1. Post comment

      Merhabalar,Makalemizi okuduğunuz için size teşekkür ederiz. Bildiğimiz gibi herşeyin fazlası zarardır. Hindi eti gerçekten çok sağlıklı bir öğudür ama bunun yanında hindi eti çok yağlı bir ettir ve miktarından fazla tüketilirse zararlı olabilir. Ama normal olarak tüketildiğinde hiçbir zararı yoktur aksine çok yararlıdır.

      Permalink

Join the Discussion