Skip links

Hindi Kuluçkacılığı Nedir?

Hindi kuluçkacılığı

Hindi yumurtaların kuluçkacılığı sizler için zevkli ve en önemlisi karlı bir iş olabilir. Bu işte sıkça ve özenle çalışırsanız yüksek miktarda kar elde edip kazanç sağlayabilirsiniz.

Hindi kuluçkacılığı iki yoldan yapabilirsiniz:

 1. doğal bir şekilde( anne hindi kuluçkaya yatarak)
 2. kuluçka makinesi kullanarak

Doğal kuluçkacılık ne demek?

Doğal kuluçkacılık için uygun bir anne hindi seçmeniz gereklidir. Uygun anne hindiyi seçmek ve bulmak zordur ve bu yüzden en çok tavsiye edilen yol kuluçkacılık için kuluçka makinesi kullanmaktır. Kuluçka makinesi kullanmak doğal kuluçkacılıktan daha iyidir. Nedeni ise makinenin yüksek çıkıma ve yüksek yumurta kapasitesine sahip olmasıdır.

Hindi kuluçkacılığı
Hindi kuluçkacılığı

Doğal kuluçkacılıkta önemli bir bilgi:

 • Olgun Hindiler yüksek oranda yem tüketirler şöyle ki : ağır anne hindiler gün içerisinde 250 gr yem tüketirler.
 • Orta anne hindiler gün içerisinde 200 gr yem tüketirler.
 • Küçük anne hindiler gün içerisinde 160 gr yem tüketirler.
 • Her halde Hindilerin yem tüketimi yüksektir ve fazla yatırım gerektirir.
 • Kuluçka makinesi için kümesten yumurta toplamak isterseniz , anne Hindilerin yaşları 30 haftalığı geçmeli. 30 haftadan küçük hindiler döllü yumurta doğmazlar. Ayrıca anne hindi olarak bildiğiniz hindiler sağlık sorunları ve problemleri olmamaları gerek.
 • Hindi yumurtaları fazla hassas olmadıkları nedeniyle eğer kirlilerse onları rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Kuluçka sürelerinin uzun sürmesi nedeniyle bakterilere ve hastalıklara maruz kalabilirler. Bu yüzden onları yıkamanız sıklıkla tavsiye ediliyor.
 • Hindi yumurtalarında genelde çıkma oranı 65%-75% arasıdır.

 Yüksek çıkım oranı sağlamak istiyorsanız aşağıdaki bazı tavsiyeler sizlere yardım edebilir:

 • Yumurtaları günlük kümesten toplayın.
 • Yumurtaları topladıktan sonra güzelce yıkayın.
 • Yumurtaları dezenfekte etmek için onları yıkadıktan hemen sonra formaldehit ile dezenfekte ediniz. ( bunu yapmak özel koşullar altında olmalıdır)
 • Yumurtalar 1 haftadan fazla depoda kalmamaları gerekir. 1 haftadan az bir sürede depoda kalmalı. Depodan hemen çıktıktan sonra onları hemen kuluçka makinesine koyun.
 • Yumurtalar 24 gün boyunca 37,6°C sıcaklıkta ve 55%-60% nemde makinede tutulmaları gerekir.
 • çıkım döneminde nem oranı 80%-85% ve sıcaklık 37,2°C olmaları gerekir.

yumurtalar makinede en az her gün 3 kez çevrilmelidir. Yumurtalar çevirilimezlerse eğe embriyo yumurtaya yapışarak ölür.

Hindilerin çiftleşmesi

Hindiler cinsel ergenliğine varıncaya kadar çiftleşmeye hiç istek göstermiyorlar. Erkek hindiler çiftleşme çağına geldiklerinde tüylerine kapartarak dişi hindileri kendilerine celb etmek isterler. Çiftleşme için büyük hindilerde 15 dişi hindiye 1 erkek ve orta hindilerde 20 dişi için 1 erkek ayırmanız gerek. Ayıracağınız erkek güçlü ve sağlıklı bir erkek olmalıdır.

Doğal yöntemde kuluçkacılık

Doğal yöntemde kuluçkacılık yapmak isterseniz anne hindilerin kuluçkaya yattıkları kümes sakin, temiz ve biraz karanlık olması gerekir. anne hindilere asalak ilacını şurub olanından vererek onların hastalanmalarını önleryin. Anne hindiler yaklaşık 28 gün kümeste kaldıkları için onlara asalak bulaşabilir ondan dolayı asalak ilacı tavsiye ediliyor.

Hindiler fazla büyümeden ( küçük olan dönemler) onların tırnaklarını tutmanız gereklidir. Hindiler çiftleşirken uzun tırnaklar yaralara neden olur. Hindilerin kuluçka süreleri 28 gün sürüyor. İlk günlerde bazı civcivler çıktıktan sonra anne hindi diğer çıkmayan yumurtaların üzerinde yatmayacaktır ve bozulmalarına neden olacaktır. O yüzden dikkat edin ki yumurtaları hepsini aynı gün içerisinde kümese koydunuz.

Doğal kuluçkacılığın çok sayıda sorunları olduğu için genelde kuluçka makinesi kuluçkacılık için ön görülüyor.

Hindi yumurtası için nasıl kuluçka makinesinin ayarlarını yapmalıyız?

Hindi yumurtası ısıya çok hassas bir özelliği vardır ve her hangi bir ısı düzensizliğinde döl bozulup zarara uğratabilir.
Kuluçka makinesinde hindi yumurtası çıkımı elde etmek istiyorsanız bir kaç özen gerektiren konuya dikkat etmeniz gerekli.
Hindi yumurtası için en uygun sıcaklık 37,5°C dir. Söylemiş olduğumuz sıcaklıktan fazla bir sıcaklık olursa yumurtaların içerisinde bulunan embriyolar ölecektir. Ve ayrıca sıcaklığı 36,5°C tutmak civcivlerin çıkımını ertler.

Yumurtaları kuluçka makinesine koyduktan sonra makinenin ayarlarını gelişim dönemi için sıcaklık 37,5°C ve nem oranı 55% olmalı ve çıkım döneminde bu sıcaklık 37,2°C ve nem oranı 70% olmalıdır.Gelişim dönemi 25 gün ve çıkım dönemi 3 gündür.
Dikkat etmeniz bir diğer konu ise 30.güne kadar yumurtaları makineden çıkarmayın. Çünkü civcivler geç çıkım yaşayabilirler.Hindi kuluçkacılığı diğer kuş türlerine göre daha zordur ve özen göst ermeniz gerekiyor.

Altın kuluçka makinesi :

Altın kuluçka makinesi-EB6 profesyonel bir kuluçka makinesidir. Altın kuluçka makinesi-EB6 teknolojik bir sisteme sahiptir. En iyi kaliteye sahip olan Altın kuluçka  6 mükemmel bir çıkım performansına sahiptir. Profesyonel bir kuluçka makinesi olan Altın kuluçka makinesi-EB6 nın  özelliklerinden biri 360 derece çevirme gücüne sahip olmasıdır.  360 derece çevirme teknolojisi tamamen anne kuştan ilham alarak tasarlandı. Altın kuluçka makinesi-EB6, akıllı kuluçka makinesinde bulunan yapay zeka  ve nem üretim sistemi çok gelişmiş teknolojilerdirler. kullanıcılar bu makine sayesinde değişik kuş yumurtaları inkübe edebilirler. Bu makine hindi başta olmak üzere tavuk, bıldırcın, keklik, sülün gibi evcil kuşlar ve papağan, ispinoz, çiğdeci, sultan papağanı gibi değişik türlerin yumurtalarını da  inkübe edebilir.

Join the Discussion