Skip links

Hint horozu yetiştiriciliği

Hint horozu yetiştiriciliği

Hint Horozu ingilizce ismi ile Game Rooster ve Game Fowl tanınıyor ve dünyada genelde savaşçı horoz veya dövüş horozu olarak adlandırılıyor. Bu horoz değişik türleri vardır ve bu türlerden bir kaçı Afgan horozu, Türk Horozu, Malay horozu, Brezilya horozu, Beyaz hint horozu ve değişik türler olarak dünyanın birçok yerinde yetiştirilip besleniyor.

hint-horozuYetiştiriciliğe başlamak

Hint horozu genelde süs kuşu ve savaşçı kuş olarak tanındığı için çok az kişiler onu yetiştirmekle uğraşıyor. Eğer sizde süs kuşlarına ve hint horozu besleyip yetiştirmek istiyorsanız bu makaleyi okuyarak ne yapmanız gerekeni anlayacaksınızdır ve rahat ve kolay şekilde yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Hint horozu civcivi mi almak yoksa Yumurtasını mı?

Belki aklınıza gelen ilk soru şu olmuşturki hint horozu yetiştirmek için civciv almak mı daha iyi yoksa Döllü yumurta almak mı? Makalemizin devamında sizlere ikisininde olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsedeceğiz.

Hint horozu Yumurtası satın almak

Yetiştiricilik başlatmak için bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Söylememiz gereken nokta şudur ki hiçbir horozun yumurtası olamaz, Hint yumurtasından kastettiğimiz şey hint horozunun tavukla çiftleştikten sonra oluşan Döllü yumurtasıdır ve bu yumurtadan çıkan civciv erkek olursa eğer bu civciv yüksek olasılıkla hint horozu olacaktır. Ama yukarıda da söylediğimiz gibi bu yöntemin kötü yanlarından biri yumurtadan çıkan civcivin erkek olup olmadığından yüzdeyüz emin değiliz ve civcivin tavuk olma olasılığınıda göze almak gerek. Elbet bu yönteminde kenine göre iyi yanlarıda vardır. Satın alınan yumurtalar birer olgun hint horozundan çok daha ucuzdur ve bu sizin için bir pozitif konudur.

Hint horozu civcivi satın almak

Bu yöntemde siz Hint horozu civcivi satın almakla yumurta ile başlayan yetiştiricilerden bir adım önde olmuş oluyorsunuz 21 gün boyunca civcivlerin yumurtadan çıkmalarını beklemek zorunda kalmıyorsunuz ve Ayrıca erkek olduğundan da emin olmuş oluyorsunuz. Ama bu yöntemin negatif yanlarından biri civcivlerin telef olma olasılığıdır. Civcivler küçük ve çok daha genç oldukları için hastalanmaları ve telef olma riskleri vardır ve onları büyüyünceye kadar çok iyi bakmanız gerekecektir ve en küçük dikkatsizlikte civcivlerinizi kaybetmek ihtimalini göze almalısınız. Ayrıca erkek civcivler diğer civcivlere göre yüksek bir fiyata sahipler dolayısıyla aldığınız civcivlerin yüzdeyüz erkek olduğundan emin olup daha sonra dolandırıldım diye isyan etmeniz sizin için bir faydası olmayacaktır.

Hint horozu yumurtası alırken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Hint horozu Yumurtası

1.Döllü yumurta satın alırken mutlaka güvenilir bir satıcıdan alışverişinizi gerçekleştirin ve yumurtaların kırık veya çok kirli olmamasına dikkat edin ve böyle yumurtalar sakın almayın. Kirli yumurtalar çıkacak olan civcivlerin hastalanmaklarına neden olur. En önemlisi kırık veya çatlak olan yumurtalar sizi zararlı çıkarır. Dolayısıyla böyle sorunlarla karşılaştığınızda satıcıdan yumurta almayın.

Civciv alırken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Özellikle erkek civciv alırken çok dikkat etmeniz gerekecektir ve alacağınız civcivlerin ilk başta erkek olduklarından ve sağlıklı olduklarından emin olunuz. civcivlerde herhangi bir sorun görürseniz onu almakatan çekinin çünkü sizi zarara uğratabilir.

Hint horozu yumurtası inkübe etmek için gereken malzemeler ve makineler:

Altın-kuluçka-makinesi-6Döllü yumurta alırsanız eğer kuluçkası için birer kaliteli kuluçka makinesine ihtiyacınız vardır. Alacağınız kuluçka makinesi standart ve uygun olmalıdır. Kullanacağınız yumurtalar tavuk yumurtaları oldukları için sizlere önerdiğimiz kuluçka makinesi Altın Kuluçka Makinesi-EB6 dır ve bu kuluçka makinesi yardımıyla 12 adet tavuk yumurtası inkübe edebilirsiniz. makine ile ilgili daha fazla bilgi elde etmek isterseniz Ürünler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yumurtaları kuluçka makinesine koymadan önce ilk önce yumurtaların döllerini kontrol edip sonra islak bir mendille yumurtaları temizleyip sonra makineye aktarınız.

Hint Horozu Civcivleri yetiştirmek için gereken koşullar ve malzemeler:

Hint horozu civcivi aldıysanız onları mutlaka orta sıcaklıkta ve havalandırması olan oda gibi bir yerde yetiştirmeniz gerekir. Ayrıca odayı böceklerin girmesinden önlemeniz lazım ve en önemlisi civcivler için su kapları ve yemlik koymanızı unutmayınız. Odanın taban kısmının sert olmaması için zemine talaş dökebilirsiniz.

Hint horozunun cinsiyet teşhisi

hint-horozuAnlattığımız konulara göre civcivin cinsiyetinin çok önemli olduğunu anladık ve bunun için sizlere bu paragrafta cinsiyetinin nasıl teşhis edildiğini anlatacağız.

civcivlerin cinsiyet teşhisleri için onların anüslerinden cinsiyetini teşhis edebilirsiniz. bunu yapmak için profesyonel birinden yardım almanız tavsiye ediliyor.

makalemiz sonuna gelmiş durumdayız. Hint Horozu ile ilgili fazla bilgi en yakın zamanda makalemize eklenecektir.

 

Join the Discussion