Skip links

Horoz doğurganlığı

Horoz doğurganlığı nın artmasında önemli ve etkili faktörler

Bugünkü makalemizin konusu horoz doğurganlığı dır.

Kuşlar insanlar gibi değişik türlere sahiptirler örnek olarak bazı horozlar yüksek doğurganlığa sahiptirler ve fazla sayıda tavukla başarılı bir çiftleşme yapabilirler ve bazı horozlar ise tam aksine az bir doğurganlığa sahiptirler ve daha az sayıda tavuk ile çiftleşebilirler ki bunun nedeni onların değişik cinslerde olmalarından kaynaklanıyor. Çoğu zamanlar horozlar uygun koşullarda olmamaları yüzünden zayıf doğurganlık onlarda oluşabiliyor. Bugünkü makalemizde bu doğurganlıkta etkili olan önemli faktörleri sizinle paylaşacağız.(Horoz doğurganlığı)

Horoz2

Kuş yetiştiricilerin hepsi bu konuyu gayet iyi biliyorlarki civciv elde etmek için döllü yumurta kuluçka makinesinde kullanması gerekiyor ve eğer dölsüz yumurta kullanırsa normal olarak hiç bir sonuç elde etmeyecek. Dolayısıyla horoz yumurtanın döllenme aşamasında en önemli faktörlerden birisi olmuş oluyor.

Genelde baktığımızda horozların tamamı doğurganlık kabiliyetine sahiptirler ve çiftleşme sonucunda elde edilen yumurta döllü olmuş oluyor. doğurganlık gücüne sahip olamayan horozlar nadiren bulunurlar ki bu sorun onların yumurtada olduklarında oluşmuştur.

Anlatacağımız faktörler horozların doğurganlıklarını artması için etkili olanlardır. Bu faktörler aşağıda bulunuyor:

Sürüde olan horoz sayısı

Eğer bir sürüde az sayıda tavuk varsa örneğiz 100 tavuk için bir adet horoz varsa normal olarak az sayıda döllü yumurta elde edilmiş olacak. Dolayısıyla bir sürüde standart olarak 8 adet tavuk için bir tavuk bulunmalıdır.

Doğurgan olmayan tavukların sürüden ayrılmaları gerekiyor

Tavukların iç güdülerine göre eğer bir horozla çiftleşirlerse başka bir tavukla çiftleşmezler. Eğer sürüde doğurgan olmayan bir horoz olursa dölsüz yumurta üretiminin düşmesine neden olur. Dolayısıyla eğer çok sayıda döllü yumurta elde etmek istiyorsanız doğurgan bir horoz sürüde bulundurun.

Horozların büyüklükleri döllü yumurta üretiminde etkilidir.

Araştırmalar sonucunda genelde tavuklar büyük ve kendi dilimizde kaslı horozlarla çiftleşmek isterler. Ve ayrıca büyük ve heybetli horozlar küçük ve zayıf horozlara çiftleşme izni vermezler. Sonuç olarak bu konular döllü yumurta üretimini etkiler.

Kilolu horozlar sorun oluşturabilirler.     

Kilolu horozlar tavukla çiftleşirken sorun oluşturabilirler ve hatta  tavuğa bile zarar verebilirler. Dolayısıyla kuş yetiştiricileri bu konuya dikkat gösterip kilolu horozları hemen sürüden ayırırlar. Horozların ağırlıkları tavukların kaldırabilecekleri bir ağırlıkta olmaları gerekir.

Horoz3

Horozların doğurganlıkları onların büyüklükleriyle çok mu etkilidir?

Normal olarak bir horoz büyük bir vücuda sahip olursa büyük testislere sahiptir. Ama dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki testislerin büyük olması horozun doğurganlığının yüksek olma anlamına gelmez çünkü spermin güçlülüğü testisin büyük olmasından kaynaklanmaz. Spermin güçlü olması genetik ve hatta yemek tüketimine bağlı olan bir konudur.

Sonuç olarak eğer doğurganlık gücüne sahip olmayan horozlarınız varsa en iyisi siz onların hasta olmalarından emin olmanızdır ve onların yemek ve ilaç tüketimlerine özen göstermeniz gereklidir.

bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Aşağıdaki yorum bölümünde konuyla ilgili hertürlü soruyu soranilirsiniz. En kısa zamanda sorularınız cevaplanacaktır.

Join the Discussion