Skip links

İspinoz yetiştiriciliği ve kuluçkası nasıl olmalı

İspinoz yetiştiriciliği ve kuluçkası

İspinoz yetiştiriciliği

İspinozlar çok güzel kuşlardır ve genelde evcil hayvan olarak evde besleniyor. Çok dayanıklı vücutlara sahip olan bu kuşlar hastalıklara karşı bile dayanıklılar.  İspinoz yetiştiriciliği ilk defa kuş yetiştirmek isteyenler için çok iyi bir seçim olabilir.

Bu kuşların doğum yeri avustralya dır ve bazı mısır, pakistan ve hindistan gibi ülkelerde de bulunuyorlar. Bu kuşlar doğada yeşil alanlarda ve ağaç ve bitki örtüsünün geniş olan bölgelerde yaşamayı tercih ediyorlar.

Bu kuşların ömürleri genetiklerine bağlıdır. Ama genel olarak 5-10 yıl arası yaşarlar. Bazıları görülmüştürki 11-12 yıla kadar bile yaşamışlar. İspinozları yetiştirirken dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki bu kuşlar kokuya karşı çok hassaslar. Sigara dumanı ve yemeklerde bulunan acı kokusu onları çok rahatsız eder ve hastalanmalarına neden olur.

İspinoz yetiştiriciliği ve kuluçkası

İspinozların çiftleşmeleri

İspinozlar yuva yapmak için ağaçlardan düşen yapraklardan ve çalılardan yuva yaparlar. İspinozların tasarladıkları yuvalar genelde elma ve portakal büyüklüklerinde olurlar. Yuvalarını yemek kabına yakın olmasını isterler ve yumurtladıktan sonra hep yuvanın üzerinde olmalarını tercih ederler.

İspinozlar yumurtladıklarında 3-12 adet yumurta doğarlar. İspinozlar çok iyi ebeveynlerler. Anne ispinoz yumurtladıktan sonra anne ispinoz ve baba ispinoz yumurtalarının üzerine sıra ile otururlar ve kuluçka süresini böyle bitirirler.

İspinozların cinsiyet teşhisi

İspinozların cinsyet teşhisleri değişik cinsler arasında farklıdır. Çoğu ispinozları renklerinden kolaylıkla cinsiyetler anlaşılıyor. Renkli tüylere sahip olan ispinozlar renklerinden erkek ve dişi oldukları belli oluyor. Renkli olgun erkek ispinozlar değişik renklere sahipler. Erkek ispinozların genelde gagaları açık turuncu renginde ve siyah beyaz beneklere sahipler ve göz altılarında kahve benekler olur. Dişilerde bu kahve rengi benekler olmuyor ve gagaları erkek ispinoz kadar açık turuncu değildir ve ayrıca siyah beyaz benekler onlarda bulunmuyor.
Diğer cinste olan ispinozların cinsiyet teşhisi davranışlarından yapılıyor. Örnek olarak erkek ispinoz daha güzel ve çok öterler ve öterken boyunlarını uzatırlar ve dişilerine çok fazla yaklaşırlar. Ama dişi ispinozlar çok az öterler ve davranışları erkekler gibi değildir ve her zaman çekinirler.

İspinozların kuluçkaları

İspinozların toplam kuluçka süreleri 14 gündür ki 11 gün gelişme süresi ve son 3 gün ise çıkım süresidir. Dolayısıyla 12.günden itibaren yumurtaların çevirimleri durdurulması gerekir. Uygun sıcaklık oranı gelişim süresi için 37.5°C ve çıkım süresi için 37.2°C ve uygun nem oranı ise 58%-68% dir. Eğer kuluçka makinesi kullanmak isterseniz gereken özeni gösterin ve kaliteli bir makine kullanmayı unutmayın.

Altın kuluçka makinesi-EB2, 240 adet ispinoz döllü  yumurta kapasitesiyle ev tipi kuluçka makinelerinden biridir. Altın kuluçka-EB2 full otomatiktir ve ev kullanıcıları için son derece uygun bir kuluçka makinesidir.

Join the Discussion