Skip links

Java ispinozu özellikleri nelerdir

Java ispinozu özellikleri nelerdir?

İspinozlar değişik türlere sahiptirler ve her birinin değişik özellikleri vardır. Bu makalede sizlere Java ispinozunu tanıtmak istiyoruz. Vücudundaki tüyleri gri, beyaz, siyah, kahve ve mavi gibi değişik renkler olduğu için fiziksel olarak çok güzel bir kuştur. İngilizcede bu kuşa Java sparrow derler ve çok değişik türlere sahiptir. 

java-ispinozu
java-ispinozu

Bu kuşlar serçelerden biraz büyüktürler ve uzunluğu 12-16 cm dir. Bu kuşlar çok uzun ötmezler ve havaların iyi olduğunu hissederse çiftleşmeye hazırdır demektir. Makalemizin devamında bu kuş ile ilgili daha çok şeyler paylaşacağız. Bizimle beraber olun. 

Java ispinozunun yaşadığı yerler ve doğum yeri 

Java ispinozları göç eden kuşlardan dırlar ve genelde endonezya adalarında yaşarlar. Ama insanları göç etmesi ve bu sayede java ispinozununda diğer ülkelerde göç etmesi onun hemen hemen dünyanın her yerinde bulunmasına neden oluyor. Bu kuşlar yem ve hatta bitkiler ve meyvelerden ve özellikle pirinçten beslenir. Eskilerde pirinç tarlalarına hasar verdikleri için onlara pirinç kuşu diyorlarmış. İnsanlara uğrattıkları zarar için insan tarafından çok katlediliyor, dolayısıyla doğada çok fazla bulunmayan bir kuştur. 

java ispinozunun fiziksel özellikleri

Anlattığımız gibi bu kuş serçeden biraz daha büyüktür ve değişik renklerde 

tüyleri vardır. Uzunluğu 16 cm dir. Vücudu gri ve kafası ise siyah renktedir. Bazı türlerin gözlerinin kenarı pembe ve gagası kırmızı ve beyazdır. 

java-ispinozu
java-ispinozu

Erkek ve dişi cinsi birbirlerine benziyor. Olgun olmayan java ispinozların göğüsleri kahve rengine yakın bir renktedir. Civcivlerin gagaları siyah renktedir ve gagalarının aşağı kısımları pembe rengine yakın bir renktedir ve civciv java ispinozları uzun uzun ötemezler ve çok kısa bir ses çıkarırlar. 

Büyük ve sert gagasının olması onun görünüşünün aksine çok sakin bir kuştur. Diğer türde olan bir kuş ile aynı kafeste yetiştirirseniz çok sakin olacaktır ama başka bir java ispinozu ile birlikte tutarsanız tepkiler gösterip onunla kavga edebilir. 

java-ispinozu
java-ispinozu

Java ispinozu cinsiyet teşhisi

Erkek ve dişi ispinozlar birbirlerine çok benzerler ve onları birbirinden ayırmak çok zordur ama makalemizin devamında onları ayırabileceğiniz birkaç teknik açıklayacağız. 

  1. Kuşun gagasına dikkat ediniz. Erkek ispinozun gagası koyu kırmızı renktedir ve kafasının kenarında küçük bir kalkık bulunuyor. 
  2.  Kuşun gözünün etrafındaki leke erkek kuşta daha koyudur ve dikkatlice bakarsanız kolayca anlayacaksınız. 
  3. Kuşun ötmesine ve dans etmelerine dikkat ediniz. Erkek ispinozlar daima hareket ederler ve çok güzel öterler ve özellikle çiftleşme mevsimlerinde dişi kuşun dikkatini çekmek için bu hareketleri daha çok yaparlar.

Çiftleşme ve üreme

Doğada havaların ısınmasıyla beraber ve yaz ayının yaklaşmasıyla kuşlar için yemek kolay ve çok fazla bulunur. Bunun için kuşlar bu mevsimlerde çiftleşip ürerler. Ama eğer evde beslediğiniz ve yetiştirdiğiniz ispinozlar var ise yemek ve soğuk hava sıkıntısı yaşamadığı için her mevsimde çiftleşebilirler. 

Kafeste beslediğiniz ispinozlar için çiftleşmeden önce kafese mutlaka bir kafes yerleştiriniz.  

Doğada yaşayan ispinozlar kendileri için yuva yaparlar ve yuvalarını küçük çubuklardan veya bitkilerden yardım alırlar. 

Bilmeniz gereken bir nokta şudur ki yumurtlamasını ve üremesini istemediğiniz kuşlar için yuva koymamanız gerekir. 

Java ispinozunun çiftleşme öncesi ve sonrası sergilediği davranışlar 

İlk başta erkek hava ispinozlarının dans etmesini ve çok güzel bir şekilde ötmesini söylemeliyiz. Yuva hazırlandıktan sonra ve yemek ve su gibi ihtiyaçlarının karşılandığından sonra dişi kuş çiftleşmek için hazır olduğunu ilan eder ve bir süre geçtikten sonra çiftleşecekler. Bir hafta çiftleştikten sonra dişi kuş ilk yumurtayı yumurtlayacaktır ve ondan sonra her iki gün ara ile birer yumurta daha yumurtlayacaktır. Yumurta sayısı 7-8 adete yetiştiğinde dişi kuş kuluçkaya yatacaktır ve bu süre içerisinde dişi kuş daha çok yem tüketmeye başlayacaktır. Yemek için yuvadan çok fazla mesafe olmaması için yemlik ve suluk kaplarını yuvaya yakın bir yerde yerleştirin. 

Civcivlerin çıkma süreçleri 

13-15 gün geçtikten sonra civcivler yumurtadan çıkacaklardır. İlk çıktıklarında tüysüz ve gözleri kapalı halde olacaklardır ve annelerinin sesi duyduklarında yemek zamanı geldiğini düşünüp gagalarını kocaman açacaklardır. Bir ay sonra gözleri açılmış ve tüyleri çoğalmış olacaktırlar ama henüz uçmayı bilmiyor olacaklar. İki ay sonra ilk uçuşlarını tecrübe edeceklerdir. Kafes büyük olursa bu onlar için kolay ve rahat olacaktır. 

java ispinozu
java ispinozu

Java ispinozlarının yem tüketmeleri 

Hayatlarının ilk iki ayında ebeveyinleri tarafından ezilmiş yem ve böceklerden beslenirler. Büyüdükten sonra bitkilerden ve küçük böceklerden beslenirler. Kafeste yaşayan ispinozlar ise yem tüketirler. 

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. 

 

.

Join the Discussion