Skip links

kanarya yetiştiriciliği

kanarya yetiştiriciliği

kanarya kuşları güzel sesli ve güzel ötmeleri için çok ünlü bir kuş türüdür ve herkesi kendine celb etmekte çok başarılıdır. Bu kuş değişik renklere ve değişik cinslere sahiptir ve dünyanın her yerinde yaşamaktadır ama en çok bulunduğu yer adından da belli olan kanarya adalarıdır. İspanya’da olan kanarya adaları kuşları ve güzel doğası için her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

kanaryaBu makalede sizlere kanarya yetiştiriciliğinin nasıl olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini anlatıp sizlere aktarmaya çalışacağız. Ayrıca bu yazıda sizlere nasıl kanarya yetiştiriciliğinden para kazanacağınızı anlatacağız. Kanarya kuşu kazanç sağlamak için gerçekten iyi bir kuş türüdür. Nedeni ise onun çok dayanıklı bir kuş olup çok az hastalandığıdır ve yaşama ömrü diğer kuşlara göre daha fazladır.

Kanaryanın özellikleri

kanarya kuşu küçük kuş türleri arasında yer alır ve evcil olarak çoğu kuş severler tarafından beslenip yetiştiriliyor. Bu kuşun vücut boyutu genelde 10-24 cm arasında olur ve çoğunlukla kanarya adalarında yaşar.

kanarya cinsleri

  1. Gloster
  2. Yorkshire
  3. Norwich
  4. Taklacı kanarya
  5. Lancashire
  6. Roller
  7. Border
  8. Cerest
  9. Lizard
  10. Malinois

Gibi cinslerdir.

Kanarya yetiştirmek için gerekli malzemeler nelerdir?

Yetiştirmek için Uygun bir ortam

Her işi başlamadan önce işyeri ve iş için gerekli malzemeler hazırlanmalıdır. Dolayısıyla kanarya yetiştirmek istiyorsanız ilk önce onu besleyecek ve yetiştireceğiniz alan belli olmalıdır. kanarya kuşları diğer kuşlar gibi kapalı alanlarda özgür olarak yaşayamazlar ve onları besleyip üremeleri için özel kafeslere ihtiyacınız vardır. Ayrıca kafeslerde su kapları ve yemlikler ve oturmaları için çubuklar bulunmalıdır. Bunun için sizler evinizde oda gibi boş bir alanda kendi yetiştiriciliğinizi başlatabilirsiniz.

kafes

kanaryaNormalde her kafeste birer kanarya bulunmalıdır ve bunun için kanarya sayınıza göre kafes almanız veya eğer yapmayı biliyorsanız kendiniz yapabilirsiniz. Her kafeste birer çift kanarya besleyebilirsiniz.

Uygun bir kafesin boyutu 50*50*50 dir ve bu kanaryaların rahatça yaşamalarına yeterlidir. Birkaç özel kafes onlar için ayırın ve çiftleşme ve yumurtlama dönemlerinde onları bu kafeslere aktarın.Bu kafeslerde mutlaka küçük yuvalar bulundurunuz. Bu kafeslerin büyük olmaları çok daha iyi olur ve kafesin taban kısmına talaş dökünüz ve dişi kuşun yuvayı yapmasında kolaylık sağlayın.

Kanarya için uygun olan yem

Kafesleri ve alanı hazırladıktan sonra sıra kanaryaların yemlerinin hazırlanmasına gelir. Kanaryalar yemeğe çok hassastırlar ve mutlaka uygun ve zengin bir yem tüketmeliler.

Isıtıcı ve soğutucu

Kanarya yetiştiricisi mutlaka kuşların sağlıklı olmalarına dikkat etmelidir. Kanaryalar diğer kuşlar gibi soğuk mevsimlerde hastalana bilirler. Bu yüzden soğuk mevsimlerde özel ısıtılar kullanmalısınız. kullandığınız ısıtıcılar eğer duman üretiyorlarsa mutlaka onların dumanını dışarı çeken bir boru kullanmalısınız çünkü zehirli gazlar kuşların hastalanma larına neden olur.

Ayrıca yaz gibi sıcak mevsimlerde kanaryalar aşırı sıcaklıktan hastalana bilirler. Bunun için mutlaka serinletici kullanın.   

kanarya yetiştiriciliğini nasıl başlayalım?

Makalemizin devamında sizlere kanarya yetiştiriciliğini adım adım anltarak kolayca ne yapacağınızı anlayabilirsiniz.

Çiftleşmeye hazır kanarya çiftleri veya kanarya civcivleri veya döllü kanarya yumurtaları almak

kanarya yetiştirip üretmek için birkaç kanarya çiftlerine ihtiyacınız vardır ve bu yöntemle döllü yumurtalar elde edip bu yumurtalardan çıkım elde ederek kanaryalarınız çoğalmış olur veya daha az harcama yapmak istiyorsanız taze döllü kanarya yumurtaları satın alarak kuluçka makinesi yardımıyla civciv çıkımı elde edebilirsiniz.

Kanarya çiftleri satın almak istiyorsanız güvenilir ve işinde yanlış olmayan bir yetiştiriciden veya Petshopculardan kanarya alabilirsiniz. Ayrıca bu işi bilen bir arkadaştan veya tanıdıktan yardım alarak aldığınızı kuşların dişi veya erkek olmasına ve yaşlarına dikkat etmiş olursunuz.

kanaryaCivciv kanaryalar alark ta kanarya yetiştiriciliğinizi başlatabilirsiniz. Bunu yaparsanız eğer bir kaç ay kanaryaların büyümesini ve olgunlaşmalarını beklemeniz lazım.Tavsiye ettiğimiz yöntem kanarya çiftleri alarak bu işi başlamanızdır.

Kanaryaların çiftleşmeleri için yapılması gereken hazırlıklar

Sahip olduğunuz kanarya çiftleri olgun ve sağlıklılarsa eğer çiftleşmek için hazırlardır demektir. Dolayısıyla hazır kanaryalar için çiftleşme hazırlıklarını yapmanız gerek.

Sizlere tavsiyemiz şudurki kanaryalarla ilgili mutlaka kitap veya güvenilir bir yerden bilgi edinip sonradan bu işlemlere başlamanız. Çİftleşmenin en uygun zamanı, çiftleşme döneminde kanaryaların tüketmeleri gereken yemlerin ve benzeri gibi bilgileri mutlaka iyi bir kitaptan öğrenmeye çalışın. Kuşlar genelde bahar aylarında çiftleşmeye başlarlar çünkü bahar aylarında kuşlar için yemek diğer aylara göre çok daha fazla bulunur. Ayrıca havaların ısınmasıyla yumurtalar sorunsuz bir şekilde gelişirler ve kuluçka döneminde sorun oluşmaz.

Eğer kanaryalarını iyi besliyorsanız ve onların gayet sağlıklı olduklarından eminseniz onları daha sıcak bir ortama alarak çiftleşmelerine izin verin. onlar uygun koşullarda çiftleşip yumurta bırakacaklar.

kanarya almak için en uygun zaman son bahar ın ilk aylarıdır çünkü bahara kadar çiftler birbirlerine alışıp çiftleşmek için hazırlanmış olurlar.

çiftleşme mevsiminde çiftleri özel yuvası olan kafeslere aktarınız ve daha sakin bir ortamda olmalarını sağlayın. Kafesin içine pamuk ve kağıt parçaları bırakınız ve dişi kuşun yuvasının yapmasına yardımcı olun.

Makalemizin sonuna gelmiş olduk. kanaryalarla ilgili daha fazla bilgi bu makaleye daha sonra eklenecektir.

 

Join the Discussion