Skip links

Kaz kuluçka makinesi özellikleri nelerdir?

Kaz kuluçka makinesi özellikleri nelerdir?

kaz kuluçkası genelde yapay yöntemle kuluçka makinesi yardımıyla yapılır. Kullandığınız kaz kuluçka makinesi bazı özelliklere sahip olmalıdır ve bu süreci geçirirken bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu makalede sizlere kaz kuluçka makinesi özellikleri ve dikkat etmeniz gereken önemli püf noktalarını anlatacağız. Bu noktalara dikkat ederek başarılı bir kuluçka sonuçlandırmak mümkündür.

Ülkemizde, köylerde ve çiftliklerde ve hatta çoğu yetiştiriciler de kaz en çok yetiştirilenler arasında yer almaktadır. Yetiştiriciler her zaman kaz sayılarının çoğalmasını ve daha fazla kar elde etmelerini isterler. Kazların üreyip çoğalmalarını istiyorsanız birer kuluçka makinesine ihtiyacınız vardır. Bu kuluçka makinesi yardımıyla kazlardan elde ettiğiniz döllü yumurtaları civcive dönüştürebilirsiniz. Dolayısıyla birer kaz kuluçka makinesine ihtiyacınız vardır. Peki aldığınız kaz kuluçka makinesi hangi özellikleri olmalıdır ve nasıl yüksek çıkım elde edebilirsiniz. Bu soruları cevaplayacağız.

kaz-kuluçka-makinesiKaz kuluçka makinesi

Bunu bilmeniz gerekir ki kaz kuşunu özel kuluçka makinesi yoktur ama bazı kuluçka makineleri kaz ve diğer kuş türlerinin yumurtalarını inkübe etme özelliğine sahiptirler. Böyle bir makine satın alarak kaz ve diğer türlerin yumurtalarını inkübe edebilirsiniz. Önemli noktalardan biri şudur ki bazı satıcılar kalitesiz ve satılmayan kuluçka makinelerini özel kaz kuluçka makinesi adlandırarak bazı müşterileri kandırıyorlar. Mağdur olmamak için bu konuya lütfen dikkat ediniz ve biliniz ki özel kaz kuluçka makinesi adında bir makine yoktur. Söylediğimiz gibi bazı kuluçka makineleri tavuk yumurtasından ilave başka kuş türlerini de inkübe edebilirler ve kaz yumurtasını da bu makineler yardımıyla inkübe edebilirsiniz.

Aldığınız kuluçka makinesi hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Kuluçka makinesi yardımıyla yapmak istediğiniz inkübe işlemi kaz yumurtasına özel bazı özelliklere sahip olmalıdır.

  • Viyol: kaz yumurtası genelde tavuk yumurtasından daha büyük olur ve kullandığınız viyol kaz yumurtası için uygun olmalıdır. Her türde kuş yumurtasını inkübe edebilen kuluçka makinelerinde her boyda yumurtalar için özel viyol bulunmaktadır.
  • Kuluçka makinesi ısısı: Kaz kuluçka süresinde ısı miktarı çok önemlidir ve başarılı bir kuluçka sonuçlandırmak istiyorsanız makinenin ısısına dikkat etmeniz gerekir. Kaz yumurtası kuluçkası için olması gereken ısı oranı gelişim sürecinde 38.5°C ve kuluçka sürecinin ikinci haftasında ısı oranı 37,7°C düşürülmelidir. Son haftada ise ısı miktarı 37,5°C ve çıkım sürecinde ise ısı 37,2°C olmalıdır. Isı oranı otomatik olarak değişebilen bir kuluçka makinesi kullanmak sizin için çok iyi olur ve sonucun iyi olmasında çok etkili olacaktır.
  • Kuluçka makinesinde nem oranı: kuluçka sürecinde en etkili olan faktörlerden biri nem miktarıdır. Nem yumurtaların gelişmeleri için gereklidir ve kullandığınız kuluçka makinesi ayarlanabilir olmalıdır. Kaz yumurtaları için gerekli olan nem miktarı gelişim sürecinde 60% ve çıkım sürecinde ise 70%-75% olmalıdır.
  • Havalandırma sistemi: kuluçka süresinde olan yumurtalar oksijene ihtiyaçları vardır ve bu süreç boyunca havalandırma düzenli olarak olmalıdır. Kullandığınız kuluçka makinesinin havalandırma sisteminde sahip olduğundan emin olun.

Kaz kuluçka makinesi ayarları:

Kuş türüToplam kuluçka süresi (Gün)Gelişim süresi (Gün)Çıkım süresi (Gün)Gelişim süresindeki sıcaklık miktarı (C)Çıkım süresindeki Sıcaklık (C)Gelişim süresindeki Nem miktarıÇıkım süresindeki Nem miktarı
Kaz 28-3425-313-4 37,436,950-6070-80

En uygun kuluçka makinelerini kaz kuluçkası için tavsiye edersek sizlere bir kaç firmanın ürettiği makinelerini tavsiye edebiliriz. 

Kaz yumurtasını inkübe etmek için birer ev tipi kuluçka makinesi yardımıyla bu işlemi yapabilirsiniz. En iyi ev tipi kuluçka makinesi üreten firmalar Brinsea ve Rcom Firmalarıdır. Bu firmanın makinelerini tanımak ve görmek istiyorsanız detaylı bilgi için aşağıdaki adreslere başvurabilirsiniz. Aşağıdaki makalelere geçmeden önce sizlere bu firmaları kısaca tanıtmak istiyoruz. 

Rcom Firması Bir Kore Firması olarak kuluçka makinesi üretiminde faaliyet göstermektedir ve gerçekten kaliteli makineler üreterek müşterileri ve kullanıcıları kendine cezb ediyor. Bu firma hem Ev tipi ve hem Endüstriyel makineler üretiyor.

Brinsea Firması ise bir İngiltere firmasıdır ve çok kaliteli ve yüksek performanslı makineler üretiyor. Bu firmanın ürettiği makineler yüksek performanslı makinelerdir ve Yüksek oranda çıkım sağlamak bu makineler ile mümkündür. Bu firma da Rcom gibi hem Ev tipi ve hem Endüstiriyel makineleri üretmektedir.

Rcom kuluçka makineleri

Brinsea kuluçka makineleri ve özellikleri

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

kaz kuşlarını seviyorsanız eğer aşağıdaki videoyu ve daha fazla videoları görebilirsiniz: 

http://bit.ly/2W053C6

Join the Discussion