Skip links

Kaz kuluçka süresi ve kazla ilgili bütün bilgiler.

Kaz kuluçka süresi ve kazla ilgili bütün bilgiler.

Öncelikle kazları daha iyi tanıyalım sonra kaz kuluçka süresi nedir onu inceleyeceğiz:

Kazlar ördek familyasından olan bir kuş türüdür. Kazlar boyut olarak büyük kuşlardır ki yaşamları su ya bağlıdır. Değişik kaz cinsleri çoğunlukla avrupada, asyada ve kuzey amerika’da bulunarak yabani göç eden kuşlar arasında yer alıyorlar ve kışı sıcak bir yerde yaşamaları için kuzeyden güneye doğru göç ederler. Çok zaman önceden kazlar göç etmezlermiş ama soğuk, ve yemek bulamama hava koşulları onları göç etmeye mecbur bırakmış. Bügün Kaz kuluçka süresi ve kazla ilgili bütün bilgileri sizinle paylaşacağız.


Kazlar genelde ot ve bitkilerden beslenirler ve bu yüzden göletlerde veşehirlerde göl olan parklarda yaşarlar. Kazlar nesillerini devam ettirmek için çiftleşirler, ayrıca onlar civcivlerini ve yuvalarını korurlar ve bu onların civcivlerinin yaşama be büyüme o ranını yükseltir.

Kazların yaşam tarzların ve tarihçeleri

Kazlar Anatidae family sinden ve Anser grubundanlar ve dünyanın her yerinde bulunuyorlar ve ilk evcilleştirilmiş hayvanlardan biriler. Kazlar rahatlıkla hava koşullarına alışabiliyorlar ve hatta kışı açık bir alanda geçirdikleri görülmüştür bu yüzden kazların dünyanın çoğu yerinde yaşadıkları mümkün oluyor.

Kazların yumurtlamaları

Kazların yumurtlaması sonbaharın ilk aylarında başlar. Kuluçkalık için kullanmak istediğiniz yumurtalar sağlıklı, sağlam, ağırlık olarak uygun olmalılar. Bu koşulların yumurtalarda olmaları için genelde orta boy ebeveynlerden çiftleşmek için kullanırlar. Bir kaç ay çiftleşmeden önce erkek kazı ve dişi kazı birbirlerinin yanına bırakırlar. Kaliteli bir döllü yumurta elde edebilmek için çiftleşme kafesine bırakılan kazların 1 erkek ve 2 dişi olmaları gerek.

Kaz yumurtası
Kaz yumurtası

Erkek kazlar genelde 6-7 yıl ve dişi kazları 8-10 yıl besleyip yetiştirirler. Kazların cinsiyet teşhisi özellikle genç olanların zor oluyor. Erkek kazlar dişi kazlara göre daha vahşi ve agresifler ve görülmüştür ki nedensiz bir şekilde diğer kuşlara saldırıyorlar. Erkek kazların sesleri sert ve vahşi olur. Erkek kazların dişi kazlara göre boyunları daha uzun ve daha kalın olur.

Kazlarda kuluçka süresi

Kazların tarihçesi eskilere dayanır ve romada, çinde ve hatta mısır’da olan piramitlerde bile resimleri duvarlarda bulunuyor. ilk sırada kazlardan et tüketimi için yetiştiriyorlar.

İkinci sırada yumurtalarından yararlanıyorlar.

kaz yumurtalarını genelde kuluçka makinesini kullanarak onların civcive dönüş meleri sağlanılıyor. Kaz yumurtaları hassas oldukları için kuluçka makinelerinde oldukları sürece özenle kontrol edilmeleri gerekdir aksi takdirde dölün civcive dönüşmeleri zor olur.

Kaz kuluçka süresi ve kazla ilgili bütün bilgiler
Kaz kuluçka süresi ve kazla ilgili bütün bilgiler

Doğal kuluçkacılıkta çıkım oranı 40% den düşük oluyor. nedeni ise anne kazın kuluçkaya pek özen göstermemesidir.
Kaz yumurtası için kuluçka süresi 34-35 gün arasıdır. Gelişim döneminde olması gereken sıcaklık 37,5°C olmalıdır. Çıkım süresi için gereken sıcaklık 37°C olmalıdır.
Kuluçka süresinde havalandırmanın doğru bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Havalandırma hızı fazla olursa nem oranı makinede düşer ve yumurtanın kabuğunun sertleşmesine neden olur. Havalandırma hızı düşük olursa embriyolar havasız kalır ve boğulup ölme olasılıkları fazla olmuş olur.

Kaz yumurtası kuluçkası için ayarlar:

Kaz kuluçkacılığı genelde kuş yetiştiricilikler ve çiftliklerde yapılıyor. Ama bazı ülkeler örnek olarak fransa kaz üretimini geniş bir şekilde uyguluyor. Kaz hastalıklara karşı dayanıklı bir kuş türüdür bu yüzden hastalık kapması nadirdir. Onlarının hastalıklara karşı dayanıklıkları onları ortaklıklarda ve meralarda beslemek için uygun görüyor.
O yüzden kaz beslemek için herhangi bir özel alana ihtiyaç kalmıyor. Ama kışın yağmurunda ve karında ve yazın güneşten korunmaları için onlara bir örtülü bir alan yapmak daha iyi olur.
Kazlar yumurtladıklarında bir gün arayla kümese yumurta bırakırlar ve 10-12 gün dinlendikten sonra tekrar yumurtlarlar.

Kaz yumurtası kuluçkası için ayarlar
Kaz yumurtası kuluçkası için ayarlar

Kuluçka makinesi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta:

  1. Yumurtaları makinede dikey koymaksızın onları yatay bir şekilde makineye koyun ve yumurtaların arasında mesafe sağlayın.
  2. Yüksek çıkım oranı elde edebilmek için kaliteli bir kuluçka makinesi kullanmak şart.
  3. yumurtalar gün içerisinde en az 3-4 kez makinede bulunan otomatik viyoller tarafında çevirilmeleri gerek.
  4. ısı ve nem ayarları doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Nem ve ısı sensörlerinin kalibre olduklarında emin olunuz.
  5. kaz yumurtası kuluçka süresinde ikinci haftadan sonra her gün makineyi 15 dakika kapatın ve yumurtaları içinden çıkarın ve birer su sprey ile yumurtalara su skın. Bu yöntem yumurtaların serinlemelerinde yardımcı olur.
  6. yumurtaları makineye koymadan önce döllü olup oladığını kontrol ediniz.
  7. civcivler yumurtadan çıktıktan sonra onları sakın makineden çıkarmayın. 24 saat boyunca civcivler makinede kamalılar.


Son günlerde ise kaz civcivlerinin yumurtanın içinden sesleri gelecek ve çıkmaya hazırlanıyorlar demektir. Makinenin sıcaklığını 2 derece düşürün ve nem oranını 5% arttırn.

Altın kuluçka makinası:

Yeni nesil Altın kuluçka makineleri son teknolojik sistemlere sahip olmaları nedeniyle her türlü kuş yumurtası inkübe etme özelliğine sahiptirler.

Makalemizde bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Bol çıkımlar dileriz.

Join the Discussion