Skip links

Kaz yumurtası viyolü hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Kaz yumurtası viyolü

Kaz kuşları kümes kuşlarından biridir ve ülkemizde en çok yetiştirilen kümes kuşlarından biridir. Bu kuşları yetiştirmek ve büyütmek için yetiştiriciler kaz civcivi üretimi yapıyorlar ve bu sayede sürülerini çoğaltıp ve yüksek kar elde etmeye çalışıyorlar.

Kaz civcivi üretimi yapanlar bunu hiçbir zaman doğal kuluçka ile yapmazlar ve kuluçka makinesini kullanmayı tercih ederler. Kuluçka makinesi yüksek performansı sayesinde yüksek çıkım elde etmekte yardımcı olur ve yetiştiriciye iyi sonuçlar elde ettirir.

Kaz yumurtası inkübe etmek için uygun ve yüksek performanslı bir kuluçka makinesi almak lazım. Kullanacağınız kuluçka makinesinde yumurtaların uygun bir vaziyette olmaları için kaz yumurtasına özel bir viyol kullanmanız lazım. Dolayısıyla nasıl bir viyol olduğunu merak ediyorsunuzdur. Bu makalede sizlere kaz yumurtası viyolü nün özelliklerini anlatacağız.

kaz-yumurtası-viyolüKaz yumurtası viyolü

Kaz yumurtası diğer yumurtalara göre daha büyük bir boyuta sahiptir ve bu yüzdün kaz yumurtasına özel bir viyol kullanmalısınız. kaz yumurtası kuluçka süresinde düzenli bir şekilde çevrilmelidir. Yumurtalar çevrilmezler ise eğer embriyo kabuğa yapışıp ölümüne neden olur. Bunu önlemek için çevrilebilen bir viyol kullanmanız lazım. Çevrilen bir viyol kuluçka makinesi tarafından otomatik bir şekilde çevrilir ve işinizi kolaylaştırır.

Viyolün özellikleri

Kullandığınız kaz yumurtası viyolü dayanıklı ve güvenilir olmalıdır, çünkü yumurtalar viyolün üzerinde oturduklarında yere düşmemeliler aksi taktirde yere düşerlerse sizi zarara uğratırlar. Viyolün kaliteli ve iyi olduğundan emin olun. Ayrıca kullandığınız viyol kuluçka makinenize uygun olmalıdır ve içine sığmalıdır.

Yumurtaları viyole dizmek

Kaz yumurtalarını kuluçka için viyole dizerken birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekecektir. Öncelikle yumurtaları viyole dizerken onu doğru bir şekilde koymanız lazım. Yumurtanın dik ve sivri tarafı aşağıya bakar bir şekilde olmalıdır ve geniş tarafı ise yukarıda olmalıdır. Başka bir tür sepet kullanıyorsanız yumurtaları yatay bir vaziyette viyolde dizebilirsiniz. Eğer böyle yaparsanız başarılı bir kuluçka sonuçlandırabilirsiniz ve yüksek çıkım elde edebilirsiniz.

Anlattığımız noktalar çok önemlidir ve onlara dikkat etmek zorundasınız. Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Bol çıkımlar dileriz.  

Join the Discussion