Skip links

Keklik nasıl yem tüketmelidir?

Keklik nasıl bir yem tüketmelidir?

Keklik nasıl bir yem tüketmelidir?
Keklik nasıl bir yem tüketmelidir?

Keklik nasıl bir yem tüketmelidir konusu ile karşınızdayız.  Çoğu insanın kafasına takılan “Keklik nasıl bir yem tüketmelidir?” sorusunu detaylıca cevapliyacağız.

Protein

Proteinler küçük amino asit parçalarından oluşan bileşiklerdir. Çoğu amino asitler hayvanların vücutlarında oluşur ama bazı hayvanlarda aynı şey geçerli değildir.

Kekliklerin vücutları amino asit üretiyor ama ürettiği amino asitler protein üretimi için değildir. Onların vücutlarındaki amino asitler farklı amino asitlerdir. Bu yüzden kekliklerin protein ihtiyaçları amino asitli yemekler yiyerek karşılanmalıdır.

Dolayısıyla kekliklerin tükettikleri yemeklerin amino asitli olması gereklidir. Bu amino asitler : lösin, fenilalanin, lizinhistidin, histidin, arjinin, glisin, triptofan ler dir.


Bazı yem hazırlayanlar yanlışlıkla protein oranını yüksek tutuyorlar. Eğer yemde protein miktarı fazla olursa metabolism sorunlarına neden olur ve hayvanın vücut sıcaklığının yükselmesine sebep olur. Yemde amino asit oranı yüksek olmalıdır. Amino asitler vücuda girdiğinde vücudun ihtiyacına göre protein üretecektir.


Amino asitin vücutta az olması hayvanın büyümesinin hızını azaltır ve hatta durmasına neden olabilir. Bazı zamanlar görünüyor ki amino asitin yemde az olması kekliğin fazla yem tüketimine sebep oluyor ki hayvanda fazla yağ cezb etmesine yol açıyor. Bu yüzden amino asitin doğru bir şekilde yemde ayarlanması önemli bir konudur.

Kekliğin ihtiyacı olan mineraller

Mineraller kekliğin vücuduna girmesi gereken bileşenlerdir. Mineraller vücuttaki hayati organların sağlığı için önemliler. Örnek olarak kalsiyum kemiklerin sert ve güçlü olmasına yumurtanın kaliteli olmasına yardım eder.
Diğer mineraller ise: klor, potasyum ve sodyum kanın PH ının dengede olmasına yardımcı olur.
Minerallerin vücutta az olmasını önlemek için yemeğin tüketimi ve sindirimi kontrol edilmeli.

Vitaminler

Vitaminler kuşların ve özellikle kekliklerin sağlığı için çok önemli bileşiklerdir. Ama çoğu kuşlarda vitaminler kuşun kendisinde üretiliyor.
Vitaminlerin vücutta az olması hayvanın hastalanmasına ve problem yaşamasına sebep olur. Hayvanlara vitamin vermek istiyorsanız eğer bilin ki vitaminler iki çeşitler.

  • Suda çözünen vitaminler.
  • Yağda çözünen vitaminler.

Yağda çözünen vitaminler

Vitaminler içinde K,E,A,D vitaminleri yağda çözünen vitaminler. Dolayısıyla bu vitaminler yemeğin içinde hayvanının vücuda girmelidir. Yemleri saklarken çok özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü eğer yemde bulunan yağlı gelişgenler bozulurlarsa hayvanın hastalanmasına neden olur.

Yağlı bileşiklerin fazla olmamasına dikkat edin. Çünkü bu yağlı bileşikler vücutta depolanıyor ve çok fazla olursa eğer hayvanın yağ oranının yüksek olmasına neden olur ve çabuk ölme olasılığı yükselir.

Su da çözünen vitaminler

Bazı vitaminler vardır ki sud çözülebiliyorlar. Bu vitaminler depolanmadığı için( B12) hariç her zaman hayvan için verilen suda olması gerek.

Altın kuluçka makinesi-EB2 tam otomatiktir ve 94 adet keklik döllü yumurta kapasitesine sahiptir . Altın kuluçka makinesi-EB2nin kullanımı çok kolay olması sebebiyle ev kullanıcıları tarafından çok istenen bir üründür Altın kuluçka makinesi-EB2 yi kullanarak her türlü kuşu inkübe edebilirsiniz. Altın kuluçka makinesi-EB2 nin üzerinde bulunan ekran sayesinde kuş türünü rahatlıkla seçe bilirsiniz.

Join the Discussion