Skip links

keklik yetiştiriciliği

Keklik yetiştiriciliği ve Keklik Kuluçka Süresi 

İlk önce kekliği biraz tanıyalım sonra  keklik yetiştiriciliği hakkında birçok bilgileri makalemizin devamında olacaktır. 

Keklik sülün familyasından bir küçük bir kuş türüdür. Bu kuş genelde renkli ve güzel tüylere sahiptir ve güzellik olarak erkek ve dişi leri arasında bir fark görülmüyor. Erkek cinsi genelde dişi cinsinden biraz büyük oluyor. Keklikten genelde etinden yemek tüketiminde ve gübre üretiminde kullanılıyor. Batıl inançlara göre bu küşü beslemek sihir ve laneti sizden korur. Şimdi kekliği tanıdıktan sonra gelelim keklik yetiştiriciliği nedir sorusuna yanıt aramaya.

Keklik kuluçka süresi ve keklik yetiştriciliği
keklik yetiştiriciliği

Keklik beslenme alışkanlıkları

Her özel kuş kendine göre yemek alışkanlıkarı vardır. keklik içinde aynı şey geçerlidir. Keklik genelde doğadaki yapraklardan, bitkilerden, meyvelerden ve böceklerden beslenir. Keklik yetiştriciliklerinde yoğurulmuş susam ve soya yem olarak kekliklere verilir. Bir Yetişkin keklik günlük ortalama 30 gram yem tüketir ve 7 kilogram yem tüketimine 1 kilo et üretir.

Keklik yetiştiriciliği

Keklik yetiştirmek için özel sisteme sahip kafesler kullanmak gerek. Çiftleşme için dikkat etmeniz gereken şudur ki çiftleşme kafesine alınan keklikler 1 erkek ve 3-4 dişi bir yerde olmalılar. Doğadaki keklikler genelde yılda bir kez yumurta doğarlar ama keklik yetiştriciklerinde yılda 2-3 kez özel koşullar altında yumurta doğabiliyorlar. Keklik ilk yumurta doğduğunda yaklaşık 30 adet yumurta doğar ve bu sayı 4.yıla kadar çoğalır ve 4.yıldan itibaren azalmaya başlar.

Keklik yetiştriciliği
Keklik yetiştriciliği

Kekliğin yaşamında suyun etkisi

Keklik susuzluğa karşı dayanıksın bir kul türüdür.Kekliğin vücudu Yaklaşık 65%-70% arası oranında suyla kaplıdır. Su kekliğin yaşamında, vücut ısısında, yemek yemesinde önemi ve hayati bir rol oynar. Ayrıca keklik için verilen ilaçlar ve vitaminler su ile karıştrılarak veriliyor. Keklik için verilen suyun ısısı 18°C olmalıdır. Keklikler yedikleri yemin 2 katını su içerler.

Keklik vücut energisi

Bütün canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için energiye ihtiyaçları vardır. keklir için de aynı şey geçerlidir ve üremek ve çiftleşmek ve fizki harektleri için energiye ihtiyaçları vardır. dikkat etmeniz gereken konulardan biri şudur ki keklikler yazın iştahaları düşer ve az yemek tüketirler. Onların energi ihtiyaçlarını karşılamak için az yemek ve energili yemekler vermeniz gerekir.

Keklik hastalıkları

Keklik hastalılara karşi çok dayanıklı bir kuş türüdür ama her bazen hastalık kapabiliyor.

Virus hastalıklar: Encephalicin, Newcastle, Mikoplazma

Bakteri hastalıkları: SalmvnlvsysVe bazı hastlalıklara bulaşabiliyor.

Keklik hastalıkları
Keklik hastalıkları

Keklik kuluçka süresi

Keklik döllü yumurtalarını belirtili bir süreçte sakladıktan ve temizledikten sonra kuluçka makinesine koymanız gerekiyor. Keklik yumurtatalarını saklarken ortam sıcaklığı 12-17°C arası ve nem oranı ise 55%-65% olmalıdır. Keklik yumurtalarını saklama süresi maksimum 12 gündür ve ısı oranı 20-25°C olması gerekiyor. Yumurtaların depolanmaları 7 günden çok sürmemelidir.

Keklik döllü yumurtaları
Keklik döllü yumurtaları

Keklik yumurtaları 26°C bulunuca döl aktifleşerek gelişime başlar. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki 0°C den düşük bir sıcaklık yumurtalara ciddi zararlar verir ve dölü bozar.

Kuluçka süresi keklik için 24 gündür. Yumurtaları kuluçka makinesine koyduktan sonra makinenin sıcaklığı 37.5°C ve nem oranı 55%-60% olarak ayarlayın.

Kuluçka makinesi gün içersinde en az 3 kez yumurtaları çevirmesi gerekir ama bu işlem gün içersinde 24 kere bile yapılabilir. 21.gün yumurtalar çıkım sepetine aktarılmalı ve çevirim işlemi sona erer.

Çıkım süresinde makine sıcaklığı 36.5-37°C arası ve nem oranı ise 75-80% arası olmalıdır ve eğer nem oranı makinede doğru bir şekide ayarlanmazsa yumurtaların kabukları kurur ve civciv çıkımda zorluk çeker ve çoğu zaman ölümüne neden olur.

Keklik yumurtalarının dölü 2 kez kontrol edilir ve birinci  kez kuluçkanın ilk gününde ve ikinci kez 8 gün sonra konrtol edilir.

Normal olarak keklik kuluçka süresi 24 gün oluyor, yani 24.gün civcivler yumurtadan çıkyorlar. Bazen çıkım süresi 1-2 gün artabilir.

Çıkım süresini 12-24 saat asrasında oluyor ve eğer 24 saati geçerse yumurtaları incelemeniz gerek.

Çıkım süresinin uzaması aşağıdaki faktörler etkileyebilir.

  1. Yumurtanın gerektiğinden fazla büyük olması.
  2. Sıcaklık oranının düşük olması.
  3. Saklama süresi gerektiğinden fazla olması.
  4. Ebeveynlerin yaşlı olması.

Yukarıdaki faktörlerin tersi olması erken çıkıma neden olur ve bu da civciv için zararlıdır ve ölme oranı yükselir.

Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra onları hiçbir şekilde makineden çıkarmayın. Civcivler çıktıktan sonra tam 12 saat makinenin içinde kalmaları gerekiyor. Ayrıca havalandırmanın makinede artması gerekiyor.

Altın kuluçka makinaları özel viyol teknolojilerine sahiptirler ve her türlü yumurta inkübe etme özelliğinden yararlanmaktadırlar. Altın kuluçka makineleri boya özel viyolleriyle keklik gibi küçük yumurtalara sahip yumurtaları bile inkübe edebilirler.

Umarız okuduğunuz makalede ihtiyacınız olan bilgilere sahip olmuşsunuzdur. Bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. keklik yetiştiriciliği ve başka türlerde olan kuşların yetiştiriciliklerini sitemizde olan başka makalelerde bulabilirsiniz.

Join the Discussion