Skip links

Kırmızı et tüketiminin zararları

Kırmızı et tüketiminin zararları

Şimdiye kadar kırmızı etin çok sayıda faydalarını duymuşsunuzdur ama bunu bilmeniz gerekir ki fazla et tüketimi sizin için çok zararlı olacaktır. Kalp ve damar rahatsızlıkları böbrek ve dalak hastalıkları ve benzeri sorunlar fazla et tüketiminden sonuçlanabilir.

et-zararlarıBu makalede sizlere Kırmızı et (sığır eti) tüketiminin zararlarından ve sağlıkla ilgili bir takım bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağız.   

Bilmeniz gereken ilginç konulardan biri şudur ki et hem kansere karşı ve hem kansere yol açan yemeklerdendir. Yani eğer hiç et ve et ürünleri tüketmiyorsanız ve veceteryansanız kanser hastalıklarına yakalanma riskiniz yüksektir ve eğer çok fazla et tüketiyorsanız yinede kansere yakalanma olasılığı vardır.

Kısaca et tüketimi ne çok ve ne de az olmalıdır. Bu konuyu daha detaylı inceliyoruz.

kırmızı et zararlımıdır yoksa faydalı mı?

Çoğu insanlar her gün öğünlerinde kırmızı et tüketiyorlar ama uzmanların bir çoğu insan sağlığına zararlı olduğuna inanıyorlar.

et-zararlarıKırmızı et eskilere göre çok değişmiş

İnsanoğlu yüzyıllardır kırmızı et tüketiyor ve en önemli protein kaynağı olduğunu biliyor. Eskilerde yaşayan insanlar MASAYlar gibi çok fazla et tüketiyorlardı ama aynı zamanda çok sağlıklılardı.

Ama yaşadığımız zamanda et kalitesi çok değişmiş. Eskilerde kesilen sığırlar doğada yemlenip en kaliteli ete sahiplerdi ama şimdiki zamanda aynı şey geçerli değildir.

Doğada beslenen ve yaşayan sığırın eti fabrikalarda ve sanayi yetiştiricilerde yaşayan sığırın etiyle çok farklıdır nedeni ise sanayi ortamda yetiştirilen sığırlar birçok hormon ve antibiyotik gibi ilaçlara maruz kalıyorlar ve bu konu onların etinde çok fazla yan etkiler gösterebiliyor.

Et ürünleri

Et ürünleri sığır etlerinden üretilen değişik çeşitlerde sosis, sucuk ve salam gibi ürünlerdir. Avrupada yapılan 13 yıllık bir deney sonucunda ispatlanmıştır ki bu ürünler kalp krizlerini ve damar hastalıklarını en çok etki oluşturan yemeklerdir. Ayrıca bu ürünlerin az miktarda tüketildiği zamanlar bu hastalıklar çok azalıyor.

et-zararlarıGeçelim makalemizin konusu etin faydalarına ve zararlarına

Etin faydaları

Beyaz veya kırmızı et bir protein deposudur ve hergün 60-70 gram miktarında vücudun demir, vitamin, potasyum gibi önemli ihtiyaçlarını karşılar. İnek ve koyun etleri kolesterol açısından çok zenginler. Fazla kolesterol vücut için zararlıdır ve hastalıklara neden olabilir. Kuş etleri daha az kolesterole sahipler ama protein açısından sığır etleri gibiler. Ayrıca devekuşu eti kalite ve sağlık açısından çok iyidir ve hiçbir zararı yoktur. Yağ oranları fazla olan insanlar rahatlıkla  devekuşu eti tüketebilirler.

Balık ve deniz ürünleri etleri protein ve demir açısından çok zenginler. Omega 3 içeren bu etler kolesterolü yok eder ve hastalıkları önler.

Bu arada hamburger, sosis, salam gibi yemekler çok fazla zararlı kolesterol içerirler ve nitrat maddesi içerdikleri için 100% kansere ned en olurlar.

et-zararlarıKırmızı etin en önemli faydaları

100 gram çiğ ette:

B3 vitamini: 25%

B12 vitamini: 37%

B6 vitamini: 18%

Demir: 12%

içerir.

 

 

 

Join the Discussion