Skip links

Kuluçka makinesi kullanımında noktalar

Kuluçka makinesi kullanımında noktalar

Makalemizde Kuluçka makinesi kullanımında noktalar neler size anlatacağız .İlk başta seçtiğiniz yumurtalarla ilgili bazı dikkat etmeniz gereken noktaları anlatacağız:

  • 1.Zayıf bir kuş türü cinsi yumurtası kullanırsanız yüksek oranda çıkım beklentinizin olmaması gerekiyor. Zayıf cinsten olan kuş türleri genelde zayıf döllere sahip olmaları nedeniyle çıkım oranlarının düşmelerine sebep olur.

Zayıf ve güçlü döl

  • 2.Ebeveyn kuşlar sağlık durumlarının iyi olmaları gerekiyor. Ebeveyn kuşların tükettikleri yemler her bakımdan sağlıklı ve uygun olmaları gerekiyor.

Kuluçka makinesi kullanımında noktalar nelerdir:

1.Makineyi temizleyiniz

Kuluçka döneminde en küçük dikkatsizlik embriyonun yumurtanın içinde ölmesine neden olur. Makineyi hijyenik tutmanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. Yumurtaları makineye koymadan önce makineye iyice temizleyip ve dezenfekte edin. Temizledikten sonra makineyi güzelce kurulayın. Makineyi eğer evde kullanıyorsanız onu güneş ışığının karşısına koymayın. Ayrıca makineyi darbe olasılığı olan yerlerden uzak tutun.

2.Isı ve nem değerlerini özenle ayarlayın

Isı ve nem oranının doğru bir şekilde ayarlanması yumurtaların gelişmeleri için çok önemlidir. Nem ve ısı birbirleriyle uyumlu olmaları gerekiyor ve aralarında oluşan en az bir uyumsuzluk yumurtadaki embriyonun gelişimini olumsuz olarak etkileyebilir. Yumurtaların gelişimi için en uygun sıcaklık derecesi 37.7°C ve en uygun nem oranı 55% – 50% dir ve çıkımı için nem oranı 70%-75% olmalıdır. Ayrıca nem in azalıp çoğalması için makinenin altında olan hava gözenekleri açıp ve ya kapatabilirsiniz veya nem bir türlü çoğalmıyorsa su kabına birazcık su ilave edebilirsiniz. Isı oranında düzensizlik varsa eğer makinenin bulunduğu ortamın sıcaklığını kontrol ediniz.

3. yumurtayı düzenli bir şekilde çevirin.

Kaliteli bir makine yumurta çevirme sistemine sahip olması gerekir ve her 2 yada 1 saate bir yumurtayı otomatik bir şekilde çevrilmesi gerekir. yumurtayı çevirmek embriyonu kabuğa yapışmasını önler ve onun sağlıklı bir ortamda gelişmesine yardımcı oluyor. Ama eğer otomatik bir makine kullanmıyorsanız zor bir işlem sizi bekliyor. Tavuk yumurtası için 18 gün boyunca her gün 3-5 kez düzenli bir şekilde yumurtayı çevirmeniz gerekiyor. Sonlara doğru gittiğinizde çevirme defalarını azaltabilirsiniz. Çıkım döneminde yumurtayı çevirmeye gerek yok. Yumurtanın üzerinde bir tarafında X ve diğer tarafına Y yazarak yumurtayı çevirince karışıklık yaşamanızı önler.

4.dölü kontrol edin

Dölü kontrol etmenin en iyi zamnları makineye koyduğunuz ilk gün ve bir hafta sonradır. Dölü kontrol etmek için özel cihazlar vardır, onu kullanarak dölün olup olmadığını ilk günde kontrol edebilirsiniz. Eğer döl kontrol cihazınız yoksa birer el feneriyle dölün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
*Dölü her gün kontrol etmeniz gerekmiyor. Defalarca yumurtayı makineden çıkarmak ona zarar verir ve gelişmesinde sorun yaşamasına neden olur.
Yumurtayı bir hafta sonra kontrol edin eğer bir gelişim varsa yumurtanın gelişmesi için tekrar makineye koyun ama bir gelişme yoksa yumurtayı makineden ayırın.

Döl kontroli

5.çıkım süresinde dikkat etmeniz gereken noktalar

Tavuk yumurtası için toplam kuluçka süresi 21 gündür( 19 veya 20 gün de olabilir bazen). Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra onları hemen makineden çıkarmayın. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra en az 24 boyunca makinede kalmaları gerekiyor. Çıktıktan hemen sonra asla onları makineden çıkarmayın. Çıkım süresinde makinenin kapağını asla açmayın. Acil durumlarda en fazla 2 kez makinenin kapağını bu süreçte açabilirsiniz. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra onları makineden çıkarmaya acele etmeyin belki onların yaşamaları için özel bir yer hazırlayabilirsiniz.

Evinizde kuluçka makinesiyle civciv çıkımı sağlamak en güzel deneyimlerden biri olabilir. Kuluçka makinesini kullanmak çok basit bir işlemdir ama çıkım oranı sağlamak için anlattığımız püf noktalarını uygularsanız gerekiyor.

Altın kuluçka Endüstriyel gurubu olarak makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz ve bol çıkımlar dileriz.

Opinions

    1. Post comment

      Merhaba. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra onları 24 saat boyunca makinede tutunuz ve bu süreçten sonra onları biraz sıcak ve yumuşak bir ortama veya kafese aktarınız ve su ve yemlerinide unutmayınız.

      Permalink

Join the Discussion