Skip links

Kuluçka makinesi nasıl yapılır?

Kuluçka makinesi nasıl yapılır?

Artık evlerde ve evlerin bahçelerinde tavuk yetiştirmek hobiler arasında yer alıyor ve bunun yanında evde kuluçka yapmak isteyenler de bunu bir hobi olarak görüyorlar ve bunu yapmakla heyecanlı ve güzel zamanlar geçiriyorlar. Bu makalede sizlere kuluçka makinesi nasıl yapılır onu anlatacağız ve bu makale yardımıyla evinizde ve evdeki eşyalarla kendinize istediğiniz modelde birer kuluçka makinesi yapabilirsiniz. Bildiğimiz gibi piyasada satılan kuluçka  makineleri yüksek fiyatları vardır ve pek çok insanlara birer kuluçka makinesi almak mümkün olmayabilir ve dolayısıyla kuluçka makinesi almak istemeyenler kuluçka makinesi nasıl yapılır adlı makalemizi okuyarak kendilerine kuluçka makinesi yapabilirler.

Kuluçka makinesi nasıl yapılır?

kuluçka makinesi nasıl yapılır1.Birer EPS kutu veya buz tutmak için kullanılan EPS kutulardan birini istediğiniz boyuta göre alın veya bulun. Fotoğrafta gördüğünüz gibi kutunun sağ veya sol kenarında ampul tutucu boyutunda birer delik açın. Kullanacağınız ampul şehir elektriğiyle çalışan ve normalde evlerde kullandığımız ampul olmalıdır. Dikkat edin ki açtığınız delik tam ampul tutucu boyutunda olmalıdır ve ondan büyük veya küçük olmamalıdır. Açtığınız deliğin kenarlarını bir veya iki katman yapışkan bant ile hem dışardan ve hem içerden kaplayın ve ampulu ve ampul tutucuyu açtığınız delikte sabitleyin ve sabit olduğundan e düşmeyeceğinden emin olun.

kuluçka makinesi nasıl yapılır2.Kutunun içerisinde ortadan birer kalem yardımıyla bir çizgi çizin ve onu iki bölüme ayırın. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bir taraf ampulun olduğu taraf olsun ve diğer taraf ise boş olan taraf olsun.  

kuluçka makinesi nasıl yapılır3.Sonra ampulü elektriğe takıp doğru çalıştığından emin olun. Daha sonra dijital nem ve ısı termometrelerinizi makinenin içine ve boş olan tarafa fotoğrafta gördüğünüz gibi koyunuz.

kuluçka makinesi nasıl yapılır4.Sonra suyla dolu bir su kabını ve içinde ıslatılmış bir süngeri termometre ve ampulün arasında yerleştirin.

kuluçka makinesi nasıl yapılır5.Kuluçka süresinde makinenin kapağı mutlaka kapalı olmalıdır ve soğuk veya ısı geçirmemelidir. Dolayısıyla makinenin içini görebilmek için kapağın üzerini belirli ve uygun bir büyüklükte dikdörtgen şeklinde kesiniz. Sonra kestiğiniz büyüklükte bir camı veya şeffaf plastiği üzerine yapıştırın.  Aynı fotoğraftaki gibi.

kuluçka makinesi nasıl yapılır6.Fotoğrafta gördüğünüz gibi makinenin kenarında bir kaç delik açın ve ısıyı azaltıp çoğaltmak için bu deliklerin kapanabilmesi gerektir. Makineyi çalıştırın ve yumurtalar için uygun nem ve ısı oranına gelmesini bekleyin.

kuluçka makinesi nasıl yapılırkuluçka makinesi nasıl yapılır

7.Herşeyin yolunda olduğunda emin olduktan sonra döllü yumurtaları yumuşak bir zeminde makinenin içinde boş olan tarafta yerleştirin. Yumurtaları koyduğunuz günün tarihini takviminizde yazınız ve 21 günlük bir süreci takviminizde takip ediniz.

kuluçka makinesi nasıl yapılır8.Kuluçka süresinde Yumurtaları düzenli olarak her 5 saatte bir çevirmeniz gerekir. Yumurtaların iki tarafında belirli işaretler çiziniz ve bu işaretler yardımıyla hangi tarafı çevireceğinizden emin olun.

kuluçka makinesi nasıl yapılır9.Sekizinci gün yumurtaların dölünü birer el feneri yardımıyla kontrol ediniz ve döllün gelişip gelişmediğinden emin olun. Gelişmeyen yumurtaları makineden çıkarın ve diğerlerinin gelişmelerini bekleyin.

kuluçka makinesi nasıl yapılır10.21 gün sonra civcivler yumurtadan çıkmış olacaktır. Son 3 günde civcivler çıkmaya başlayacaktır lar. Bu süreçte dikkatli olmanız gerekecek.

 

Join the Discussion