Skip links

Kuluçka makinesi nedir ve ne işe yarar

Kuluçka makinesi nedir ve ne işe yarar?

Kuluçka makinesi nedir ve ne işe yarar sorusunu bugün sizlere yanıtşaytacğız. Bu soru ziyaretçilerin en çok sordukları sorulardan birisi olduğundan dolayı bugünün başlığı olarak seçtik. Geçelim bu sorunun cevabına.

Altın-Kuluçka-makinesi-EB1Kuluçka makinesi nedir?

İlk başta kuluçka makinesi nedir sorusunu yanıtlayacağız. Kuluçka makineleri özel bir sitemden oluşmaktadırlar ve bu sistemin çalışmasıyla belirli bir işlem gerçekleşir. Bildiğimiz gibi de bu işlem kuluçka işlemidir.

Kuluçka makinesi ne işe yarar?

Kuluçka makineleri kuluçka işlemini yapay bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılırlar. Kuluçka ve inkübe işlemi bildiğimiz gibi özel koşullar altında gerçekleşiyor. Kuluçka makinelerinde bu özel koşullar döllü yumurtaya uygulanır ve sonuç olarak kuluçka işlemi yapay bir şekilde yapılmış olur.

Kuluçka makineleri tipleri

Kuluçka makineleri işlemlerinde göre değişik tiplerde üretilirler. Genelde en çok üretilen tipler Ev tipi ve Endüstriyel kuluçka makineleridir. Gelelim bu tipleri anlatmaya.

Ev tipi kuluçka makinesi

Ev tipi kuluçka makinesi çoğunlukla ev kullanıcıları tarafından kullanıyorlar ve hatta hobi olarak bu işlemi yapanlar bile ev tipi kuluçka makineleri tercih ediyorlar. Ev tipi kuluçka makineleri daha az yumurta kapasitesine sahiptirler ve hassas bir siteme sahiptirler. Bu makineler daha az yer kaplarlar ve daha az elektrik tüketirler. En fazla 150 tane yumurta inkübe edebilirler. Bu sayıdan fazla bir kapasiteli makine endüstriyel bir makine olmuş olur. Eğer bu makinelerin nasıl bir mekanizmaya sahip olmalarını görmek isterseniz Altın kuluçka makinesi-EB1 ve Altın kuluçka makinesi-EB6yı görmenizi tavsiye ederiz.

Endüstriyel kuluçka makinesi

Kuluçka makinesi nedir ve ne işe yarar başlıklı makalemizin devamında kuluçka makinesinin bir diğer tiplerini sizlere tanıtacağız. Yukarıda da anlatmış olduğumuz gibi Endüstriyel kuluçka makineleri bir diğer tipler den birisidir. Bu makineler genelde üreticiler ve kuş yetiştiricileri tarafından kullanılıyor ve iş amaçlı kullanıldıklarınıda söylemek gerek. Bu makineler çok fazla yumurta kapasitesine sahipler. Örneğin 5000 adet yumurta kapasitesine sahip makineler bile mevcuttur. Endüstiriyel kuluçka makineleri çok güçlü makinelerdir ler ve çok fazla yer kaplarlar ve normal olarak yüksek miktarda enerji tüketirler. Yetiştiricilerin ve üreticilerin bu makineleri kullanmalarının nedeni çok sayıda yumurta inkübe edebilmesidir ve dolayısıyla yüksek kar sağlamalarında yardımcı olurlar.

Deve kuşu kuluçka makinesi

Bu makine endüstriyel tipi arasında yer alır. Nedeni ise çok büyük ve çok güçlü olmasından dolayıdır. Bu makineler yardımıyla devekuşu yumurtası inkübe etmek mümkün.

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Sorularınızı ve Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Join the Discussion