Skip links

Kuluçka nedir ve kuluçka makinesi ne işe yarar?

Kuluçka nedir ve kuluçka makinesi ne işe yarar? 

Kuluçka genel anlamda özel bir süreçte anne kuşun yumurtalarının üzerinde yatması ve onların civcive dönüşmesidir. Kuluçka belli bir süreç içinde gerçekleşir ve bu süreç iki dönemden oluşmaktadır. 

  1. Gelişim süreci
  2. Çıkım süreci 

Kuluçka süresi kuş türlerine göre değişir ve farklı zamanlarda gerçekleşir. Örnek olarak tavuğun kuluçka süresi toplam olarak 21 gündür ve gelişim süreci 18 gün ve çıkım süresi ise son 3 gündür. 

kuluçka makinesi nedir

Erkek ve dişi kuş çiftleştikten sonra oluşan yumurtalar döllüdürler ve gelişim için hazırdırlar. 

Gelişim süreci: Özel koşullar altında dölün civcive dönüşme sürecine gelişim süreci denir. 

Çıkım süreci: Kuluçka süresinin son 3 gününe çıkım süreci denir ve bu son üç günde gelişmiş civcivler yumurtadan çıkmaya çalışır. 

Yaşadığımız zamanda kuluçka işlemi anne kuş tarafından çok nadir yetiştiricilerde gerçekleşiyor ve yetiştiriciler fazla kar elde etmek için kuluçka makinelerinden yardım alıyorlar. 

Kuluçka makinesi nedir?

Kuluçka makinesini anlatmadan önce sizlere yapay kuluçka ve doğal kuluçkanın farkını anlatacağız. 

Doğal kuluçka:

Doğada yaşayan kuşların kuluçka yöntemleri doğaldır. Doğal kuluçka yönteminde anne kuş döllü yumurtalarının üzerinde belirli bir süreçte yatıyor ve onları sıcak ve nemli tutarak gelişmelerine yardımcı oluyor. Anne kuş içgüdülerine göre yumurtaları gün boyunca çevirir ve bunu yapmasıyla dölün kabuğa yapışmasını önlüyor.

kuluçka-makinesi-nedir

Doğal kuluçkada anne kuş belirli ve az sayıda yumurtanın üzerinde yatabilir ama çıkım oranı bu yöntemde yaklaşık 90% dır. Doğal yöntem genelde köylerde ve kümeslerde yetiştirilen kuşlarda yapılıyor ve üreticiler hiçbir zaman bu yöntemden yardım almazlar.

Yapay kuluçka: 

Yapay kuluçka, kuluçka makinesi denilen bir makineden yardım alınarak yapılıyor. Döllü yumurtalar kümeslerden toplanıp daha sonra ayarlanmış kuluçka makinelerine aktarılıyor. Kuluçka makineleri özel sistemlerler kurulmuş makinelerdir ve nem ve ısı üreterek anne kuşun yaptığı gibi yapıyor ve hatta çoğu kuluçka makineleri yumurta çevirebilme özelliklerine sahiptirler.

Kuluçka makinelerinde bulunan nem ve ısı üreteçleri kuş türüne göre ayarlanır ve kuluçka süresi belirlenir. Daha sonra kuluçka süresi boyunca makine otomatikman bütün işlemleri dikkatlice gerçekleştirir. 

Kuluçka makineleri ihtiyaçlara göre değişik modellerde üretiliyorlar ve bu modeller çeşitli sistemlere sahiptirler. 

Kuluçka makineleri Ev tipi ve Endüstriyel modellerde tasarlanıyor.

Ev tipi kuluçka makineleri: 

Ev tipi kuluçka makineleri Daha az yumurta kapasiteleri vardır ve sistemleri Endüstriyel makinelere göre daha zayıftır. Ev tipi kuluçka makinelerine Hobi Kuluçka makineleri bile deniliyor, nedeni ise genelde hobi amaçlı kullandıkları içindir. 

kuluçka-makinesi-nedir

Bu makineler genelde 100 den az sayıda yumurta kapasitesine sahipler ve küçük boyutta tasarlanır.

Endüstriyel kuluçka makineleri: 

Endüstriyel kuluçka makineleri genelde üreticiler tarafından kullanılıyor ve kapasiteleri 100 den fazladır ve hatta binlerce yumurta kapasitesine sahip makineler bile mevcuttur. 

kuluçka-makinesi-nedir

Kuluçka süresinde dölün gelişimi ve çıkımı özel koşullara bağlıdır ve bu koşullar nem, ısı, havalandırma ve çevirme dir. 

Nem: 

Nem miktarı kuluçka süresinde en önemli faktörlerden biridir ve nem miktarının doğru ayarlanmaması dölün gelişmeden önce bozulmasına neden olur. Ayrıca çıkım sürecinde bile nem oranı çok önemli bir faktördür ve kabuğun yumuşamasına ve civcivin daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Bir diğer önemli nokta ise nem miktarının her yumurta için farklı olduğudur.

kuluçka makinesi nedir

Örneğin kaz yumurtası için yapılan nem ayarlamaları tavuk yumurtasından farklıdır. Kaz yumurtasının kabuğu tavuk yumurtasından kalın olduğu için daha fazla nem üretilmesi gerektir. 

Isı: 

Yumurtadaki döl gelişmesi için özel koşullar altında olması gerekiyor. Döl ısıya çok hassastır ve bulunduğu ortamda belirli sıcaklığa vardığında gelişmeye başlar ve kuluçka süreci boyunca sıcaklığın düşmemesi gerekiyor ve bu süreçte sıcak tutulmalıdır. Sıcaklık oranı ise yumurtaya özel olarak ayarlanmalıdır.

Çevirme: 

Yumurtanın içinde bulunan döl kuluçka süresine girdiğinden itibaren her gün biraz daha gelişir. Kuluçka süresinde yumurtaların düzenli olarak çevirilmelerinin nedeni dölün kabuğa yapışmaması içindir. Yumurta çevirilmez ise eğer döl kabuğa yapışıp ve gelişmeye devam edemez ve sonuç hüsran olur.

Havalandırma:

Yumurtanın içinde bulunan civciv nefes alır ve havayı kabuğun üzerinde bulunan küçük hava gözeneklerinden içeri alır. Makinenin içinde bulunan yumurtalar havaya ihtiyaçları vardır ve birer havalandırma sistemi sayesinde makinenin içine temiz hava girer ve yeterli oksijen yumurtaları varmış olur. 

Kuluçka makinelerinde bulunan sistemler: 

Kuluçka makinesi anlatmış olduğumuz nem, ısı, havalandırma ve çevirme sistemlerine sahip olmalıdır. Nem üretim sistemi kuluçka makinesi modeline göre değişir. Genelde Ev tipi kuluçka makinelerinde makinenin tabanında su kabı bulunuyor ve bu su kabını doldurarak makinenin içinde nem üretimi sağlayabilirsiniz. Bazı Ev tipi kuluçka makinelerinde nem üretimi özel su pompaları tarafından yapılıyor. Makine akıllı sistemi ve özel nem sensörleri tarafından nemin ne kadar olduğunu teşhis eder ve az olduğunu taktirde su pompasını çalıştırıp makinenin içine su aktarmasına neden olur. 

Endüstriyel kuluçka makinelerinde bulunan nem sistemi farklıdır ve ev tipi makinelere göre daha güçlüdür. Genelde bu makinelerde nem üretimi sağlamak içi birer ultrasonik nem üreteci bulunuyor ve onun içine su dökerek makinenin içini nemlendirir.

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekküre ederiz. 

Join the Discussion