Skip links

Kuluçka sepeti hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Kuluçka sepeti hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Kuluçka sepeti genelde kuluçka süresi nin son 3 gününde kullanılır. Kuluçka makinelerinde bu sepet bulunur ve gelişim süreci bittikten sonra yumurtalar viyolden alınır ve kuluçka sepetine aktarılır. Çıkım süreci yumurtalar için çok hassas ve hayati bir süreçtir ve bu süreçte gerçekten dikkatli davranmanız gerekecek ve ne yapılması gerektiğini güzelce bilmeniz gerekir.

kuluçka-sepeti

Kuluçka çıkım sepeti

Kuluçka sepetleri bazı önemli özelliklere sahip olmalıdırlar. Bu makalede sizlere bu özelliklerden bahsedeceğiz.

Çıkım sepeti

Yukarıda da anlattığımız gibi gelişim süreci bittikten sonra yumurtalar çıkım için özel sepetlere aktarılmalıdır. Bu sepetler civcivin çıkımında çok etkilidir ve anlatacağımız özelliklere sahip olmazlarsa çıkımda sorun yaşamanıza neden olur.

kuluçka-sepetiKuluçka sepeti özellikleri:

  • Kuluçka sepetleri dayanıklı olmalıdır.Yumurtalar çıkım sürecinde çok hassastır ve onların güvende olmaları gereklidir. Dolayısıyla yumurtalar dayanıklı ve uygun bir sepette olmalılar.
  • Kuluçka çıkım sepeti uygun yüksekliğe sahip olmalıdır.Civcivler yumurtalardan çıktıktan sonra ayakta durmaya çalışacaklar ve sepet civcivlerin boyuna göre bir yüksekliğe sahip olmalı.
  • Çıkım sepeti özel kapağa sahip olmalı. Civcivler yumurtalardan çıktıktan sonra 24 saat boyunca kuluçka makinesinde yaşamalılar. Bu yüzden civcivler sepetten dışarıya zıplamamaları için ve zarar görmemeleri için kuluçka sepetinin özel kapağa sahip olmalıdır.
  • Sepetin havalandırmaya ihtiyacı vardır.Sepet gerekecek kadar açık olmalı ve havanın içine girmesi lazım. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra oksijene ihtiyaçları var ve ayrıca civcivler sepetin dışından görünmeleri gerektir. Sepetin bu özelliğinin olması gerekir.
  • Kullandığınız çıkım sepeti makinenin boyutuna göre uygun bir sepet olmalıdır.Makinenin içinde kolaylıkla sığabilen bir sepet almanız tavsiye ederiz. Normalde kuluçka makinalarında çıkım sepetleri bulunuyor ve boyutları da makineye uygun olarak tasarlanmıştır. Bu yüzden eğer makinenizin üzerinde çıkım sepeti bulunuyorsa merak etmeniz gerekmeyecek ve onu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

kuluçka-sepetiAnlattığımız gibi sepetler çıkım sürecinde önemli bir rol oynarlar ve buna dikkat etmeniz gerekecektir.

Umarız okuduğunuz makale sizin için yararlı olmuştur.Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

 

 

Join the Discussion