Skip links

Kuluçka sürecinde yaşanan düzensizlikler.

Kuluçka sürecinde yaşanan düzensizlikler.

Bu makalede kuluçka sürecinde yaşanan düzensizlikler ve verim oranının düşmesinde etkili olan faktörleri inceleyeceğiz. Normalde civcivlerin kuluçka süresinden sonra çıkan civcivler kuluçka süresinde düzensizlik yaşamamışlardır ve buda başarılı bir kuluçka olmuş anlamına gelir.

Kuluçkada yaşanan düzensizlikler.

Çoğu kuluçkalarda çıkmayan civcivler ya döllü değillerdir yada kuluçka sürecinde sorun yaşamış anlamına geliyor ve bu sorunlarda kuluçka süresinde dikkat edilmeyen noktalardan kaynaklanabilir.

Kuluçkada sürecinde yaşanan düzensizlikler.
Kuluçkada sürecinde yaşanan düzensizlikler.

Sıklıkla yaşanan bu düzensizliklerin bazıları:

Dölsüz yumurta:

Dölsüz yumurta
Dölsüz yumurta

En sıklıkla yaşanan hatalardan biri kuluçkada kullanılan dölsüz yumurtalardır. Dölsüz yumurtalar kuluçka süresini en iyi şekilde geçirse bile civcive dönüşme olasılıkları sıfırdır. Nedeni ise dölsüz olmalarıdır. Yumurtaların döllü olmaları için horoz ile tavuğun çiftleşmeleri gerektir. Ama bazen horoz ile tavuk çiftleştikleri halde bile yumurta yinede dölsüz oluyor. Bu sorun ise ya tavuğun rahminde olan sorundan yada horoz veya tavuğun yaşlı olmasından kaynaklanabilir.

Ölmüş embriyo:

Embriyo sadece 3 nedenle yumurtada ölebilir:

  • 1. Isı düzensizliği.
  • Yeterli kadar çevirilmemeleri.
  • Havalandırmanın olmaması.

Isı düzensizliği yumurtanın içindeki embriyonun şok yaşamasına neden olur ve ölme olasılığı çok yüksek olur.

Isı düzensizliği
Isı düzensizliği

Yumurtaların çevirilmemeleri onların kabuğa yapışmalarına neden olur ve neticede ölmelerine sebep olur.

Yeterli kadar çevirilmemeleri
Yeterli kadar çevirilmemeleri

Havalandırmanın olmaması embriyonun yumurtanın içinde havasız kalmasına ve ölmesine neden olur.

Kırılmış yumurtadan civcivin çıkamaması:

Yumurta çıkım sürecinde çok özen ve dikkat gerektirir. Çıkım süresindeki ölümler genelde 2 nedenden kaynaklanır:

  • Isı düzensizliği
  • Nem oranının düşük olması.

Yukarıda anlatmış olduğumuz gibi ısı düzensizliği embriyonun şok yaşamasına neden olur.
Nem oranının düşük olmasıda yumurtanın kabuğunun sertleşmesine ve civcivin yumurtadan çıkışında zorluk çekmesine neden olur. Çıkımda zorluk çeken civcivin ölme olasılığı yüksektir.

Civcivin yumutanın içindekilere bulanması:

Bunun olması yüksek oranda nemin uygulanması sonucunda oluşur. Nem oranı haddinden fazla olursa civcivin gelişiminde sorun oluşturur.

Çıkımda gecikme:

Döllü yumurta kuluçkaya girmeden önce bir süreliğine depoda saklanılır. Saklanma süresi çok fazla olmaması gerekiyor, kuluçka süresi çok fazla olursa civcivin çıkımında ertelemeye neden olu ve civciv yumurtadan geç çıkar ve hasta olması olasılığı yükselir.

Altın kuluçka Endüstriel ve Ticari Gurubu “Yapay Zeka” denilen teknolojiden yaralanıp son derece gelişmiş kuluçka makineleri tasarladı.
Altın kuluçka makinelerini seçtiğiniz taktirde Kuluçka sürecinde hiçbir sorun ve düzensizlik yaşamayacaksınız. Altın kuluçka Endüstriel ve Ticari Gurubunun akıllı ve tam otomatik kuluçka makineleri otomatik kuş seçme sistemi, akıllı havalandırma sistemi, kabini ABS ten, otomatik çevirme,  “yapay zekâ ” teknolojilerini makinelerinde bulunduruyor.

Join the Discussion