Skip links

Ligorin Tavuğu özellikleri nelerdir?

Ligorin Tavuğu özellikleri nelerdir?

Bu makalede sizleri dünyanın en ünlü tavuk türlerinden biri olan ligorin tavuğu nun özelliklerini anlatacağız. Ligorin tavuklarını yumurta verimi açısından çok önemli tavuk cinslerinden bir tanesidir. Dolayısıyla ülkemizde ve birçok ülkelerde bu tavuk türü yetiştiriliyor.

Ligorin (Leghorn) tavuğu: Bu tavuk cinsi dünyanın en çok yetiştirilen türlerden bir tanesidir ve İtalya’nın 1853 yılında amerikaya ihraç ettiği ilk cinslerden biridir. Ligorin (Leghorn) ismi ise italyan kökenli bir kelimedir.

Ligorin

Auchan Amerikan tavuk ürünleri üreticisi tarafından ligorin tavuğu üzerinde yapılan araştırmalarda bu tavuk cinsinin yüksek ve kaliteli yumurta verimi ispat edilmiştir. Ligorin tavuğunun bir diğer özelliklerinden biri her mevsimde yumurtlayabilmesi dir ve nadiren gurk olup yumurtalarının üzerinde otururlar.  Bu cinsin her mevsimde yumurtlayabilmesinin en önemli nedenlerinden biri güçlü  bir bağışıklık sistemine sahip olmasıdır ve hastalıklara karşı çok dayanıklı bir kuştur. Ortalama yılda 280-300 tane yumurta yumurtlayan bu tavuk cinsi yüksek miktarda yem tüketir ve inanılmaz bir şekilde hızla büyür ve bir kaç hafta sonra olgunluğa erişmiş olur.

Ligorin Tavuğu özellikleri nelerdir?

Yumurta verim gücü: Yukarıda da anlattığımız gibi bu tavuk yılda yaklaşık 280-300 adet yumurta yumurtlar ve bunun nedeni ise hızla büyüyebilmesi dir.

Her mevsimde yumurtlayabilme özelliği: Ligorin tavuğu her tür iklime dayanıklıdır ve kendini yaşadığı iklime kolaylıkla alıştırılabilir. Hatta arap ülkelerinin sıcak olmalarına rağmen bu tavuk türü oralarda en çok yetiştirlenlerdendir.

Ligorin tavuğunun yumurtasının dayanıklı kabuğa sahip olması: Ligorin yumurtası gerçekten dayanıklı bir kabuğa sahiptir. Dolayısıyla yumurtaların taşınmasında kırılma olasılığı azalmış oluyor.

** Bu tavuk türü çok asabidir ve onu yakalamak istediğinizde çok kızar ve hemen saldırı moduna geçer. Eğer böyle bir tavuk yetiştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gerekir.

**Önemli olan bir diğer konulardan biri şudur ki tavuğun yumurtladığı yumurtanın kalitesi herşeyden önemlidir çünkü çoğu yetiştiriciler tavuğun yumurtladığı yumurtaların sayısana önem verirler ve kalitesine dikkat etmezler.

Ligorin

Yumurta verimi için yetiştirlen tavuklar nasıl yetiştirilmelidirler:

Nakliye Zamanı:

Yumurta verimi için yetiştirlen tavuklar hızla büyüdükleri için ikinci haftalarında  en son aşı edildiklerinden sonra onları nakliye etmeden önce onların ağırlıklarını ölçün. Bu işlem size sürünün kontrol etmesinde yardımcı olacaktır ve daha sonra ağırlık kaybettiklerinde durumu kolayca kontrol edebileceksiniz.

**Sürünün yumurtlama salonlarına nakliye ettiğinizde onların stress yaşamamaları için sürülerin yaş gruplarına dikkat edin ve aynı yaşta olanları özel gruplara alarak onların stress yaşamalarını önleyin.

Kan testi:

Sürünü salonlara nakliye etmeden önce onları birer kan testinden geçirin ve hasta olmalarından emin olun. Bu size yüksek verin elde etmenizde yardımcı olacaktır. Ayrıca kan testini birkaç hafta geçtikten sonra tekrar uygulayın ve sağlıklarının kontrol edin.

Işıklandırma:

Tavukların yetiştikleri ortamın güneş ışığına ihtiyacı vardır ve tavukları birkaç hafta büyüdüklerinden sonra ışık oranını bir tık arttırın.

Yem ve su kaplarına dikkat edin:

Tavukları yeni salonlara aktardığımızda yem ve su kaplarının dolu bir şekilde orada olduklarından emin olun. Yem ve su miktarının az olması onların stress yaşamalarına neden olur ve normal olarak istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Bugünde bizimle beraber olduğunuz için sizlere tekrar teşekkür ederiz ve umarız ki okuduğunuz makale sizin için yararlı olmuştur.Yorumlarınızı bekliyoruz. Hayırlı ve huzurlu günler dileriz.  

 

 

 

Opinions

 1. Post comment

  Merhaba, bir soru sormak istiyorum.
  Benim bu cinsten olan tavuklarım yumurtalarının civciv olmaları için onların üzerinde oturmuyorlar. Bende tavuklarımın çoğalmasını istiyorum ama bu sorun yüzünden ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz Lütfen?

  Permalink
  1. Post comment

   Merhaba.iyi günler. Ligorin tavukları yumurtalarının üzerinde pek oturmazlar ve bildiğimiz gibi gurk tavuklar bu cinste zor bulunur. Dolayısıyla yumurtalarından kuluçka yapmak isterseniz birer kuluçka makinesine ihitiyacınız vardır.

   Permalink

Join the Discussion