Skip links

Mayna kuşu özellikleri nelerdir?

Mayna Kuşu Özellikleri Nelerdir?

Belki sizde mayna kuşunu seven ve yetiştirmek isteyen insanlardansınız ve bu kuş ile ilgili daha fazla bilgi elde etmek istiyorsunuz. Bu makalede sizlere mayna kuşu özelliklerinden yaşam tarzlarından bahsedeceğiz ve nasıl yetiştirildiği konusunda bilgi paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Mayna kuşu nedir?

Mayna kuşu veya Türkçede çiğdeci kuşu küçük türden ve çok sesli ve hareketli bir kuş türüdür. Bu kuş Sar ailesindendir ( sar ailesinden olan kuşlar küçük boyut da ve hareketli kuşlardır). Bu kuş değişik kökenlere sahiptir ve bu yazı da sizlere anlattığımız tür konuşan mayna kuşudur.

Mayna kelimesi Hintçe kökenli bir kelimedir ve sanskritçedir.

Mayna kuşunu çok ünlü yapan özelliklerinde biri onun konuşabilme özelliğidir. Mayna yetiştirmek diğer kuşlara göre kolaydır ve yabani olduğu için her tür hava koşullarında yetiştirilebilir.

Mayna kuşunun özellikleri:

Anlattığımız özellikler mayna kuşunun konuşan cinsine aittir. Bu kuşunun gagası ve ayakları sarı renktedir ve gözlerinin etrafı da sarıdır.

Boynunda ve kafasındaki tüylerin rengi siyah ve gri renktedir ve vücudunun diğer kısımları kahve renktedir. Ayrıca kanatlarının kenarlarında beyaz renkte tüyler vardır ve uçunca kolaylıkla görülebiliyor. Mayna kuşunun uzunluğu yaklaşık 23 cm dir.

Mayna ötüşü:

Evcil olma tarihçesi:

Mayna kuşu yıllar öncesinden ağaçlarda, parklarda ve çoğu yerlerde yaşayan ve görülen kuşlardandır ve bu konu onların kolayca bulunup avlanmasına neden oluyor ve yıllar öncesinden bu kuş insanlar tarafından yakalanıp kafeslerde evcilleştirip ve insanların mutlu olmasına ve eğlenmesine neden olmuştur. Tarih uzmanlarının değişine göre bu kuş 3000 yıl önce Hindistanlı lar tarafından evcilleştirilmiştir ve genelde zenginler evlerinde kafeslerde besliyorlardı ve zaman geçtikçe bu kuşun zekasına şahit olmuşlar ve onun konuşabilme özelliğini keşfetmişler ve bu konu onun daha özel olmasına neden olmuş.

Mayna kuşunun yaşadığı yerler

Mayna kuşunun değişik cinsleri Hindistan, Güney Asya, kuzey Amerika, Güney Afrika, fici, Newsland, Çin ve İran da yaşıyorlar genelde açık alanlarda ve az ağaçlı yerlerde yaşamayı tercih ediyorlar. Mayna kuşları genelde ağaçlarda ve duvar deliklerinde yuva yaparlar.

Mayna kuşunun Yem tüketimi:

Mayna kuşu doğada genelde yabani meyvelerden, böceklerden, solucanlardan ve diğer kuşların civcivlerinde beslenir. Evcil olarak beslendiğinde genelde ona haşlanmış yumurta ve çeşitli sebzeler verirler. Tükettiği meyveler elma, armut, dut, üzüm, incir ve sebzelerden ise salatalık, havuç gibi sebzeleri yemeyi sever.


**Dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki maynalara demir içeren yemler zararlı olabilir ayrıca baharatlı yemeklerin kuşa verilmesi onun hastalanmasına neden olabilir.


Mayna kuşunun çiftleşme ve üremesi:

Mayna kuşlarının çiftleşme mevsimleri bahar ve yaz aylarının ilklerinde olur ve çiftleştikten sonra yapraklardan ve pamuktan yuva yapmaya başlarlar.Dişi mayna kuşu yumurtladıktan sonra ve yumurta sayısının 3-5 adete vardığında kuluçkaya yatar. Civcivler 15 gün sonra yumurtadan çıkarlar ve çok zayıf ve küçük olurlar. İlk üç gün içerisinde gözlerinin kapalı oldukları için sese duyarlı olurlar ve her duydukları sesin anneleri olduğunu sanıp yemek yemeleri için gagalarını açarlar. Bir kaç hafta geçtikten sonra onlar uçmaya başlarlar ve ebeveynlerini taklit ederek yemek elde etmeye ve avlamaya çalışırlar.

manya-kuşuManya hastalıkları

Manya kuşu diğer kuşlar gibi hastalanabilir. Sıcaklık miktarının doğru ayarlanmaması ve aniden değişmesi manyanın hastalanmasına neden olabilir ve üşütme veya grip gibi hastalıklara neden olur. Ayrıca Newcastle ve iç organların sorun yaşamaları da bu kuşun yaşayabileceği hastalıklardır. Bakteriyel hastalıklar kapmaması için temiz su kapları ve temiz yemlikler kullanmaya çalışın.

makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

 

Join the Discussion