Skip links

Muhabbet kuşu kuluçkası

Muhabbet kuşu kuluçkası

En çok istenen ve evcil hayvan olarak beslenen muhabbet kuşu dişi ve erkek cinslerinin arasındaki olan sevgi ve güzel tüylere sahip olmaları onları çekici yapan özelliklerdir. Muhabbet kuşu kuluçkası çoğu insan tarafından merek ediliyor.

Muhabbet kuşu kuluçkası
Muhabbet kuşu kuluçkası

Muhabbet kuşu papağan familyasından olan bir kuş türü olarak genelde avustralya’da yaşarlar. Avustralya’da bu kuşu * iyi yemek* adıyla biliyorlar. Muhabbet kuşları bol yemek olan yerlerde çok fazla çiftleşip ürerler. Bu yüzden iyi yemek olarak adlandırılırlar.

Yabani türünden olan muhabbet kuşları genelde 10-14 yıl arası ve evcil türler 5-11 yıl arası yaşarlar. Muhabbet kuşları küçük kuşlar grubunda yer alırlar ki ortalama ağırlıkları genelde 40-45 gr olur ve bu kuşların uzunlukları 16-20 cm arasıdır. Muhabbet kuşlarının gagaları papağan gagası gibidir.

Cinsellik olgunluğa 3 aylıkken varırlar Ve 5-6 aylıkken baharın ilk aylarında çiftleşip ve yumurtlarlar. Her yumurtladıklarında 4-6 adet yumurta doğarlar. En iyi sıcaklık bu kuşların çiftleşmeleri için 24-26°C arasıdır.

Muhabbet kuşları kuluçkası

Bu kuş türünün kuluçkaları 2 yoldan gerçekleşiyor:

  1. Doğal  yöntem:Bu yöntemde anne kuş döllü yumurtalarının üzerinde kuluçka süresince yatarlar. Bu kuşun kuluçkası için doğal yöntem zor olduğu için pek tercih edilmiyor.
  2. kuluçka makinesi: Bu yöntemde döllü yumurtalar kuluçka makinesine alınarak kuluçka işlemi uygulanıyor.
  3. Kuluçka süresi bu kuş türü için 18-21 gün arasıdır. Çıkım süresi ki 3 gün oluyor,  yumurtalar çıkım sepetine alınıyorlar.

Civcivlere yumurtadan çıktıktan sonra ilk 3 gün su ve şeker ve enerji plus verilmesi gerek ve bu 3 günden sonra yemek vermeye başlayabilirsiniz. Yavru civcivler için haşlanmış yumurta, bisküvi ve nohut unu ile su karışımı verebilirsiniz.

Civcivler 10 gün içersinde gözlerini açarlar.

Nasıl muhabbet kuşunu evcilleştirelim.

Muhabbet kuşlarını evcilleştirmek için onların kanatlarının tüylerini kesip ve elde beslemeniz gerek.  Diğer yollardan biri kuşu bir gün aç tutup ve sonra belirli bir ses çıkartarak onlara yem veriniz. Bu ses sayesinde kuş her sesinizi duyduğunda size taraf gelecektir. Bir çok evcilleştirme yöntemleri mevcuttur.

Altın kuluçka makineleri yardımıyla her türlü kuş yumurtasını inkübe edebilirsiniz ve başarılı sonuçlar elde etmek altın kuluçka makineleriyle artık çok kolay.

Umarız makalemizde olumlu olarak yararlanmışsınızdır. Bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Join the Discussion