Skip links

Ördek eti

Ördek eti nin inanılmaz faydaları ve şifalı özellikleri + fazla tüketilmesinin zararları

Ördekler kazlar gibi suyu seven ve sudada yaşayan kuşlardırlar. Ördeğin bu özelliği onun değişik ortamlarda yaşayabilmesine izin veriyor dolayısıyla siz ülkenin her yerinde ördek eti bulabilirsiniz. Ördeğin etinin ve yumurtasının çok faydaları oldukları için genelde en çok sevilen yemekler arasında yer alıyor.

Ördek eti tavuk etiyle kıyaslanırsa ördek eti daha koyu bir renge sahiptir ve ayrıca yüksek miktarda kalori içerir. Ördekler genelde çoğu zamanlarını suda geçirmeyi seven canlılardırlar. Onların suda kolayca yaşamalarını sağlayan onların vücutlarındaki yüksek miktardaki yağ oranıdır.

*Yağsız ve sağlıklı bir yemek yemek istiyorsanız ördeği pişirdikten sonra onun derisini mutlaka etinden ayırın.

Ördek-Eti3

Ördek etinin yemek değeri

Aşağıdaki listede mineral çeşitleri, vitaminler, proteinler ve diğer faydalı maddeler 100 gram ördek etinde bulundukları miktarlardırlar.

Kalori 337 kilokalori
Yağ 28 gram
Kolesterol 10 gram
Karbohidrat 0
Şeker 0
Protein 19 gram
A vitamini %4
B12 vitamini %5
B6 vitamini %10
C vitamini 0
D vitamini 0
E vitamini 0
Sodyum 59 miligram
Potasyum 204 miligram
Demir %15
Magnezyum %4
Çinko %2

Ördek eti nin faydaları

 • Ördek eti yüksek miktarda mineral özellikler demir, çinko içerdiği için kansızlığı önler. Dolayısıyla anemi hastaları ve hamile anneler için harika bir öğündür.
 • Ördek etinde yüksek miktarda kolesterol vardır ve bu kolesterol zararlı değildir. Haftada bir kere tüketildiği takdirde vücuda hiç bir zararı olmayacaktır ve hatta faydalidır diyebiliriz.
 • Antioksidanlar yüksek miktarda ördek etinde mevcuttur ve ayda en az bir kere ördek eti tüketildiğinde kanser hücreleri tamamen yok olmuş olur ve hatta kanser önlenmiş olur.
 • B6 ve B12 vitaminleri ördek etinde mevcuttur ve bu vitaminler sinir sistemi, metabolizma sistemi ve iştahın artması için faydalıdır dolayısıyla size bol enerji verir ve neşeli ve mutlu bir gün geçirmenizde yardımcı olur.
 • Ördek etindeki vitamin ve protein sizin gün boyunca enerjik olmanıza yardımcı olur. Ayrıca proteinin geç sindirilmesi yüzünden mideniz bir süre acıkmaz ve bu mide yararlarından korunmanıza yardımcı olur.
 • B5 vitamini bu kuşun etinde bulunuyor ve bu vitamin size sindirim kolaylığı sağlar ve sindirim bozukluğu yaşamazsınız.
 • Ördeğin ciğeri B2 vitamini deposudur. Bu vitamin metabolizmanın iyileşmesinde yardımcı olur. Ağız yaraları, göz yanmaları ve kızarmaları gibi sorunların çözülmesinde yardımcı olur.

Ördek eti2

Ördek etinin fazla tüketilmesinin zararları

Yukarıda anlattığımız gibi ördek eti yüksek miktarda vitamin içerir. Vitaminin çok fazla vücutta bulunması dalak ve böbrek için çok tehlikeli olur ve hastalıklara neden olur.

 • Ördek eti yüksek miktarda yağ içerir ve çok tüketildiği takdirde damarların tıkanmasına va kalp krizlerine neden olur.
 • Bu kuşun eti yüksek miktarda kolesterol içerir. Fazla ördek eti yerseniz kanınızda kolesterol oranı artmış olur ve gelecekte hastalanmanıza neden olur.
 • Ördek eti çok fazla tüketirseniz kilo almaya başlayacaksınız ve zaman geçtikçe daha fazla kilo alacaksınız ve bu yüzden bu kilolardan kurtulmak için spor ve ilaçlar kullanmanız gerekecek.

Konu ile ilgili her çeşit sorunuz olursa aşağıdaki yorum bölümünde yazabilirsiniz. Bu makaledede bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Hayırlı günler dileriz.

Opinions

  1. Post comment

   Merhaba.Ördeklerin çoğu cinsleri yenilebilir aslında. Dolayısıyla hertürde olan ördeklerin etlerinden yararlanabilirsiniz.

   Permalink

Join the Discussion