Skip links

Ördek kuluçka makinesi

Ördek kuluçka makinesi özellikleri nelerdir?

Ördek kuşları ülkemizde en çok yetiştirilen kuşlardan biridir ve eti ve yumurtası gibi ürünleri üretilip tüketilmektedir. Ördek kuşları evcil kuşlardırlar ve en çok çiftliklerde ve köylerde yetiştiriliyorlar. Bu kuşlar suda yaşamayı çok severler ve su onların yaşamasında çok etkilidir. Su onların çiftleşmesine ve daha uzun süre yaşamalarına neden olur. Ördek yetiştirmek için birer ördek sürüsüne ihtiyacınız vardır ve sürüyü daha da çoğaltmak isterseniz onların yumurtalarını inkübe edip civciv üretmeniz gerekecek. Ördek yumurtasını inkübe etmek için iki yöntem vardır. 1.Doğak kuluçka 2.Yapay kuluçka

Doğal olarak kuluçkayı gerçekleştirmek çok hassastır ve çok sayıda yumurta inkübe etmek kolay olmayabilir. Yapay yöntemle gerçekleşen kuluçka çok daha kolay ve daha karlıdır. Yapay yöntemi birer ördek kuluçka makinesi ile gerçekleştirmek mümkündür. Kuluçka makinesi çok sayıda yumurtayı aynı anda inkübe eder ve yüksek oranda sonuç elde ettirir. Bu yüzden bu makalede sizlere ördek kuluçkasını ve ördek kuluçka makinesini nasıl kullanacağınızı anlatacağız ve gerekli bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Ördek-kuluçka-makinesiÖrdek kuluçka makinesi

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki ördek kuluçka makinesi diye özel bir makine yoktur. Bazı sahtekar satıcılar Özek Ördek kuluçka makinesi adlandırdıkları makineleri satmak için onlara böyle bir isim takmışlar. Çoğu kuluçka makineleri her türlü kuş yumurtasını inkübe etme özelliğine sahiptirler ve sizde dijital bir kuluçka makinesi alarak ördek ,hindi, tavuk ve benzeri kuşların yumurtalarını bu makine yardımıyla inkübe edebilirsiniz.

Ördek yumurtası özellikleri

Ördek yumurtası tavuk yumurtasına göre daha büyüktür ve ayrıca tavuk yumurtasına göre daha çok vitamin ve mineral içerir. Ördek civcivleri tavuk civcivlerine göre biraz daha büyükler. Dolayısıyla yumurtanın içinde gelişmeleri için daha çok yemeğe ihtiyaçları vardır. Kuluçka için kullanacağınız yumurtalar sağlam ve kırıksız olmalıdır ve normal boyutta olmaları şarttır. Ördek civcivi üretmek için döllü yumurtalara ihtiyacınız vardır ve döllü yumurta almanız gerekecektir. Dikkat etmeniniz gereken nokta şudur ki döllü yumurtaları sakın internetten ve güvensiz yerlerden almayın. Sağlıklı döllü yumurtalar almak için köy pazarlarına ve yetiştirici çiftliklere başvurmanız tavsiye ediliyor.

Ördek-kuluçka-makinesiKuluçka makinesi kullanımı

Döllü yumurtaları aldıktan sonra sıra kuluçka makinesinin kullanımına gelir. Makineyi 24 saat boyunca boş bir şekilde çalıştırın ve sorunsuz olduğundan emin olun. Sonra yumurtaları makineye dizmeniz gerekecektir. Yumurtaların dizilme şekilde çok dikkat etmelisiniz. Yumurtaların sivri tarafı aşağıya bakar bir vaziyette olmalıdır. Eğer sepetli viyol kullanıyorsanız sepetin için yumurtaları belirli bir mesafede yatay bir şekilde dizmeniz gerekir. Sonra makineyi çalıştırabilirsiniz. Makineyi çalıştırdığınızda onu ayarlamanız gerekecektir ve bu ayarları çok dikkatli bir şekilde yapmanız gerekecektir.

Ördek kuluçka ayarları:

Kuş türüToplam kuluçka süresigelişim süresiÇıkım süresiGelişim süresindeki sıcaklık oranı: Çıkım süresindeki sıcaklık oranı: Gelişim süresindeki nem miktarı:Çıkım süresindeki nem miktarı:
ördek 28-30 gün 25-27 gün3 gün37 C 36,5 C60-65 %80%

Bu ayarları yaptıktan sonra gelişim sürecini geçirerek çıkım süresi yaklaşır. Çıkım sürecinde de aynı yapılması gereken ayarlar yapılmalıdır.

Kuluçka makinesini kullanmadan önde mutlaka kullanma kılavuzunu dikkatli bir şekilde okuyunuz ve makineyi nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Kuluçka süresiniz son 3 günü çıkım süresi olarak adlandırılıyor ve bu süreçte civcivler yumurtadan çıkmış olurlar. Son nokta olarak bunu bilmeniz gerekir ki civcivler yumurtadan çıktıktan sonra onları sakın makineden çıkarmayın ve 24 saat boyunca makinede tutun. Civcivler yeni doğdukları için hassastırlar ve çabuk hastalanabilirler.

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Bol çıkımlar dileriz.

Join the Discussion