Skip links

Ördek yumurtası faydaları ve özellikleri nelerdir?

Ördek yumurtası faydaları ve özellikleri nelerdir?

Bu makalede sizlere besin değeri gerçekten yüksek olan ördek yumurtası faydaları ve özelliklerini anlatacağız ve gerekli bilgileri aktarmaya çalışacağız. Ülkemizde de yetiştirilen ördekler genelde çiftliklerde ve köylerde yetiştirilen ördeklerdirler ve bu kuş türü türkiyede profesyonel olarak çok az yetiştiriliyor. Avrupa ve Amerika ülkelerinde ördek ürünleri en çok tüketilenler arasında yer alır.Bu ülkeler ördek yumurtasını en çok tercih eden ülkelerdir. Makalemizin devamında ördek yumurtasının özelliklerini sizlere daha detaylı bir şekilde anlatacağız ama şunu bilmeniz gerekir ki bu yumurta mineral ve vitamin açısından zengindir ve tüketilmesi uzmanlar tarafından gerçekten tavsiye ediliyor.

ördek-yumurtası-özellikleriÖrdek yumurtasını genelde organik ürün satıcılarından ve köy pazarlarından satın alabilirsiniz. Ayrıca ördek yumurtası satan ördek yetiştiricilerinden bile alabilirsiniz.Ördek yumurtasının fiyatı normalde tavuk yumurtasından daha pahalıdır. Tanesi 2.5 lira ile 5 lira arasında değişir.

Ördeğin yumurtasının özellikleri:

En çok tüketilen yumurtalardan tavuk yumurtası olduğu için ördek yumurtası tanınmayabilir. Bu küşun yumurtası genelde 60-70 gram ağırlığa sahiptir ve tavuk yumurtasına göre daha uzun bir şekli vardır. Ayrıca tavuk yumurtasından da biraz daha büyüktür. Ördeğin yumurtası beyaz,kahverengi,yeşil ve sarı gibi değişik renklere sahip olabilir. Bu yumurta tavuk yumurtasına göre sert kabuğa sahiptir. yüksek miktarda kolesterol içerir ve tüketilmesi faydalı olabilir ama diğer yandan da fazla tüketilmesi sağlık için problem yaratabilir.  Ördeğin yumurtası tavuk yumurtasının 2 katı kalori içerir.

ördek-yumurtası-özellikleriÖrdek yumurtasının besin değeri:

1 adet ördeğin yumurtası:

13 gram protein,

1,45 gram karbonhidrat,

14 gram yağ içerir.

Omega 3 ve 6 yağ asitleri açısından da zengindir ve vitamin deposudur. Ördek yumurtasının sarı kısmı 190 kalori içerir.

Ördek yumurtası faydaları:

Ördek yumurtasında olan yüksek miktarda omega 3 stres ve depresyon gibi problemlerin çözülmesinde etkilidir.Ördek yumurtası kalp ve damar hastalarına çok faydalıdır.A vitamini deposu olarak göz için çok faydalıdır ve özellikle çocuklar için çok faydalıdır.Yüksek demir içeren bu yumurta çoğu kan hastalıkları için faydalı ve şifalıdır.

Ördek yumurtasının tüketilmesi:

Tavuk yumurtasına göre daha yoğun bir aromaya sahip ördek yumurtası haftada 2-3 kez tüketilmesi tavsiye ediliyor.Ördek yumurtası özellikler hamile anneler için çok faydalıdır ve doğacak olan çocukların büyümelerinde etkilidir.Tavuk yumurtası kullandığımız yemeklerde ördek yumurtası kullanılabilir.Ördek yumurtasını haşlayarak ya da kızartarak tüketebilirsiniz.

Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

 

 

 

Join the Discussion