Skip links

Papağan kuluçkası

 Papağan kuluçkası

Bugün Papağan kuluçkası nedir? ve papağan kuluçkası ne kadar sürer? sorularının cevaplarını yanıtlayacağız. Kuluçka süresi papağan cinslerine göre değişiyor. Ama genelde ortalama kuluçka süresi papağanlar için 24-28 gün arasıdır. Bazı papağan cinslerinin kuluçka süreleri 18 gün bile olmuştur. Jako papağanları için bu süreç 28 gündür.

Kuluçka dünyasında papağan kuluçkası en heyecanlı kuluçka lardan biridir.
Papağanların değişik renkleri ve ilginç hareketleri kuş yetiştiricilerini kendine cezbediyor.
Papağanların zekaları çoğu kuş türlerinden üstündür. Jako papağanı papağanlar arasında en zeki olanı ve inanılmaz konuşma yeteneğine sahip olan papağandır.
Bu bölümde sizinle papağanların kuluçka süresini ve dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları sizinle paylaşacağız.
Makalemizin en önemli konusu papağanların kuluçkası ile ilgilidir. Gelin bu konuyu daha detaylı inceleyelim.

Kuluçka süresi:

Kuluçka süresi papağan cinslerinde farklıdır ama genelde ortalama kuluçka süresi 24-28 gün arasıdır. Bazı papağan cinslerinde bu süre 18 gün bile olmuştur. Jako papağanı için bu süreç 28 olarak biliniyor.

Bütün kuşların kuluçkalarında 3 faktör en önemli rolü oynuyor. Bu faktörler: 1.sıcaklık 2.nem 3.yumurtaların çevirmeleri dir.

Sıcaklık

Kuluçkada ve yumurtanın çıkmasında en etkili faktörlerden birisi kuluçka makinesinin sıcaklığıdır. Sıcaklık kontrollü bir şekilde ayarlanırsa her şey yolunda gidecektir ve başarılı bir sonuç elde edilecektir. Sıcaklık doğal kuluçkacılıkta bile çok etkilidir. Öyleki anne papağan yumurtadan devamlı kalkması ısı düzensizliği oluşturarak düşük çıkıma neden oluyor. Sonuç olarak sıcaklığın doğru bir şekilde kontrol edilmesi başarılı bir kuluçka ile sonlanır.
Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki çok fazla sıcaklık yumurtaları bozar ve sonuç hüsran olur. Bu yüzden sıcaklık tam ayarında olması gerekiyor. Genel olarak ortalama sıcaklık çoğu papağan türleri için 37.5°C uygun bir sıcaklıktır.
Sıcaklık tek başına başarılı bir kuluçka sonuçlandıramaz. Bir diğer önemli faktör nem oranıdır.

Nem oranı

Papağan yumurtalarının kuluçkası için uygulanan nem oranı 38%-52% arasıdır ve sonuç gayet iyi oluyor. Uygulanan nem oranı sadece belirli bir rakam değildir ve kuluçka süresinde bir kaç kez nem oranı değiştirilmelidir. Yumurtalar kuluçka süresinde kilo verirler ve nem oranı kilo verme oranı ile ayarlanmalıdır. Ağırlık kaybetme doğrusal bir şekilde olmalıdır. Eğer ilk haftada kilo verme oranı normalden fazla olursa nem oranının fazla olduğundandır ve nem in düşmesi gerekmelidir ama kilo verme oranı normalden az olursa bu, nem oranının düşük olduğu anlamına geliyor ve nem oranını biraz artırmak gerek.
Nem oranı yumurtaların boyutlarına göre de değişebilir. Büyük yumurtalar için uygun olan nem oranı 38%-48 % ve küçük yumurtalar için nem oranı 46-56% dır.

Kuluçka makinesinin hazırlığı

Kuluçka makinesini çalıştırmadan önce onu temizlemek ve dezenfekte etmek gerekli. Makineyi temizledikten sonra onu açık bir alanda hava ile temasının olmasını sağlayın ve kurumasını bekleyin.yumurtaları makinenin içine koymadan bir gün önce makineyi çalıştırın ve nem oranının ayarlandığından emin olun.

Yumurtaların çevirilmeleri

Kuluçka makinesinde 3.önemli faktör yumurtaların çevirilmeleridir. Genelde papağan yumurtalarını her gün 4-8 kez çevirmek gereklidir. Yumurtaları eliniz ile çevirebilirsiniz veya makinenizin çevirme viyolü olursa otomatik bir şekilde yumurtalar çevrilecek. En çok tavsiye edilen yöntem yumurtanın makine tarafında otomatik bir şekilde çevirilmesidir, nedeni ise elle çevrildiğinde makinenin kapağının açılması sonucunda sıcaklık düzensizliği makinede olabiliyor.

Döl kontrolü

Kuluçkanın 7.gününde veya 10.gününde yumurtaların dölünü kontrol edebilirsiniz. Dölü kontrol etmek için döl kontrol cihazı veya birer el feneri kullanabilirsiniz.

Papağan kuluçkası ve döl kontrolü

Çıkım süresi

Çıkım süresinin ilk belirtisi yumurtanın içindekilerin yumurtanın aşağı tarafına toplanmasından belli oluyor. Ama kesin olarak karar vermek zor. tavsiye ediliyor ki yumurtanın ilk kırığı oluşmasına kadar bekleyin. Papağan civcivleri büyük oldukları için civciv yumurtayı kırma çabasında olurken ona yardım ediniz.
Papağan kuluçkacılığı çok karlı bir iştir. O yüzden kuluçka döneminde ve civcivler çıktıktan sonra onlara çok dikkat edin ve özen göstererek bütün işlemleri yapın.

Altın kuluçka makinaları:

Altın kuluçka makineleri yardımıyla istediğiniz hertürü süskuşunu inkübe edebilirsiniz.

Bol çıkımlar dileriz.

Join the Discussion