Skip links

püf noktalar

Kuluçka süresinde önemli 4 püf noktalar ı

Bugünkü makalemizde sizlere kuluçka süresinde dikkat edilmesi gereken 4 püf noktasından bahsedeceğiz. Bizimle beraber olun. (püf noktalar)

Yumurta kuluçkasında kuluçka makinesinin eski veya yeni olması fark etmez ve hatta evde el yapımı kuluçka makinesi bile kullanıyorsanız anlatacağımız bu 4 püf noktasını uygularsanız sonuç elde edebilirsiniz.

Bu 4 püf noktasını belki başka makalelerde okumuşsunuzdur.Bu uygulamalar kulağa basit gelse bile inkübe süresinde çok önemli bir rol oynuyor ve eğer dikkat edilmezse sonuç istediğiniz gibi olmayacaktırYumurta4

Kuluçka süresinde etkili olan 4 etkili noktalar:( püf noktalar)

Nem ve sıcaklık ayarları:

1.Kuluçka makinesini kullandığınız ortamın nem ve sıcaklık oranlarının doğru ve uygun olması gerekiyor. Örneğin oda sıcaklığı ve hatta standart bir mutfakta kuluçka makinesini kullanabilirsiniz. Yanlış ve uygun olmayan ortamlarda çalışan kuluçka makineleri çoğu zamanlar kullanıcıya istediği sonucu vermiyor ve hatta çok sayıda civciv çıkamayıp ve yumurtanın içinde ölmüş oluyorlar. Örnek olarak kuluçka makinesini kullanmak için uygun olmayan alanlar şunlardır: depolar, garaj,teras gibi alanlardır ki kullanıcıların sıkça makinelerini kullandıkları alanlardır. Bu gibi alanlarda makinenizi kullanırsanız istediğiniz sonucu elde edemeyeceksiniz ve bu işten kar elde etmeksizin zarara uğrayacaksınız.

Hatta uygun olmayan alanlarda kaliteli ve pahalı kuluçka makinesi bile kullanırsanız sonuç olarak yine zarara uğrayacaksınız. Makineyi uygun ve doğru koşullar altında kullanırsanız eğer makinenizin enerji tüketimi bile düşer ve sonuç olarak tasarruf bile sağlamış olacaksınız.

Hijyen:

2.kirli ve dışkıya bulanmış yumurtaları asla kuluçka makinesinde kullanmayınız. Eğer böyle bir yumurtanız varsa onu ıslak mendille temizledikten sonra makinenin viyolüne koyabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta şudur ki her seferinde makineyi kullandıktan sonra onu dezenfekte etmeyi unutmayın. Makineyi dezenfekte etmek için onu biraz beyaz alkolle su karışımı kullanabilirsiniz ve bu karışımı birer spray yardımıyla makinenin kabinine sıkınız ve onu temizleyiniz.

  • makineyi temizledikten ve dezenfekte ettikten sonra bir kez daha içine spray yardımıyla su sıkın ve kokusunun olmadığından emin olun.

Döl:

3.Dölsüz yumurtaları 10.günde makineden çıkarın. Yumurtanın dölünü kontrol etmenin en iyi yolu onu bir döl kontrol cihazı yardımıyla kontrol etmek. Bu işlemi bir el feneri yardımıyla bile yapabilirsiniz. Işık yardımıyla dölü kontrol ederken içinde damarlar oluştuğundan emin olun. Döl damarlanmış ise eğer onun geliştiğinden şüpheniz olmasın ve işlemin devamı için onu tekrar makineye bırakın.

Kuluçka makinesinde bulunan dölsüz yumurtalar bozulur ve zararlı gazlar üretmiş olur ve bu gazlar diğer yumurtalar için zararlıdır ve onların bozulmasına bile neden olur.

yumurta6

Çıkım:

4.Çıkım sürecinde civcivler yumurtadan çıkma mücadelesindedirler ve önemli nokta şudur ki makinenin kapağını bu süreçte sakın açmamanız gereklidir. Eğer yumurtadan çıkan civcivler bile olmuş olursa onlara zarar gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Normal olarak civcivler yumurtadan çıktıktan sonra 24 saat boyunca makinede kalmaları gerekiyor. Dolayısıyla bu 3 günlük süreçte elinizden geldiğice makinenin kapağını açmamaya çalışın.

Bugünküde bizimle beraber olduğunuz için sizlere teşekkür eder ve bol çıkımlar dileriz.

Join the Discussion