Skip links

Sensörler ve Çeşitleri ile İlgili Her Şey Burada.

Sensörler ile İlgili Her Şey Burada.

Bu makalede sensörler in işlemlerini , sensör çeşitlerini ve sensörlerle ilgili her şeyi sizinle paylaşacağız.

Sensör nedir?

Isı, nem gibi fiziksel büyüklüklerini özel sistemleri sayesinde elektrik sinyallerine dönüştüren elektronik parçalar sensörlerdir.
Sensör çeşitlerini tanıtmadan önce sensörlerin nasıl çalıştıkları ile ilgili sizlere bir kaç bilgi vereceğiz.

Genelde sensör ler iki çeşit olarak biliniyorlar: dijital ve analog.

Analog ve dijital sensör ler farklı sistemlere sahip sensör ler olarak ihtiyaçlara göre değişik yerlerde kullanılıyorlar.
Teknolojinin gelişimiyle dijital sensörler, hata oranlarının düşük olmaları nedeniyle elektronik dünyasında daha çok kullanlıyorlar.

Sensör çeşitleri

Büyüklüklerine göre, sensör ler altı çeşittir. Bu çeşitleri ve işlemlerini aşağıda inceliyoruz.

 1. Mekanik sensör ler: Bu sensör ler uzunluk, hız, basınç , ivme ve bnz gibi fiziksel büyüklükleri algılaya bilme gücüne sahiptirler.
 2. Elektriksel sensör ler: Bu çeşit sensörler akım, frekans, elektrik alanı, voltaj gibi büyüklükleri algılayabilirler.
 3. Termal sensör ler: bu gibi sensörler sıcaklık ve ısı yı elektrik sinyallerine dönüştürebilirler.
 4. kimyasal sensör ler: PH, reaksiyon hızı, oksidasyon ve birçok kimyasal değişiklikleri algılaya bilme özelliklerine sahiptirler.
 5. manyetik sensör ler: geçirgenlik, alan yoğunluğu, akı yoğunluğu ve manyetik ölçülerini algılayıp elektrik sinyallerine dönüştürebilirler.
 6. ışıma sensör leri: ışıma sensörleri dalga boyu, faz yansıtma gibi büyüklükleri algılaya bilme özelliğine sahiptirler.

İncelediğimiz sensör leri değişik güçlerde, değişik modellerde,farklı sistemlerde ve değişik isimlerde piyasada bulmak mümkün. Yükarıda bulunan sensörler farklı modellere ve farklı kalitelere sahiptirler.

Sıklıkla kullanılan sensör modelleri:

Mesafe ölçümünde kullanılan sensörler Ultrasonik, PIR, kapasitif, endüktif, kızılötesi optik markalarında olan sensörlerdir.

Sensörlerle

Manyetik sensörleri genelde Hall effect, reed röle … gibi sensörler manyetik sistemlerde en sıklıkla kullanılan sensörler dir.

Sıcaklık/su seviyesi/nem gibi ölçüleri çoğunlukla NTC, yağmur sensörü, PTC, SHT sensörleri tarafından ölçülüyor.

Sensörlerle

Sensörün ve sensör çeşitlerininin ne olduğunu anladıktan sonra makalenin asıl konusunu incelemeye başlıyoruz.

Hangi sensörler kuluçka makineleri için uygundur?

Kuluçka makineleri hassas makineler olarak döllü yumurtaların gelişim ve çıkım sürecinin gerekli işlemlerini uygularlar ve yumurtanın içinde bulunan embriyonun gelişip, çıkmasında yardımcı olur. Gelişim ve çıkım sürecinde her şeyin yolunda gitmesi için, yumurta bazı hassas ve özen gerektiren koşullar altında kalması gerekiyor. Bu koşullardan biri nem üretimi ve ısı miktarının doğru bir şekilde makinenin içinde kontrol edilip ayarlanmasıdır. Kuluçka Makinesi elektronik ve otomatik bir sisteme sahip olması nedeniyle kontrollerin hepsi elektronik parçalar tarafından edilmesi gerekiyor. Bu işlemlerin yapılması için makinede bulunan elektronik parçaların bu özelliklere sahip olması gereklidir. Sensörler bu özelliklerin hepsine sahip olan parçalar olarak makinede en önemli işlemleri yapıyorlar.

Kuluçka makineleri çeşitli modellerde olmaları nedeniyle değişik elektronik sistemlere sahiptirler. Bu nedenle makinelerde kullanılan sensörler değişik markalardan ve değişik modelleredendir.

Kuluçka makinelerinde ısı kontrolü için kullanılan sensörler genelde LM, DS , SHT ve SH serileri dir. Makinen sistemiyle uygun olan sensör makinede kullanılıyor.

Kuluçka makinelerinde nem kontrolünün yapılması için SHT,HIH … ve birçok modelde sensörlerden kullanılıyor.

Makalemizin devamında LM35 sensörünün çalışma prensibini detaylı bir şekilde açıklayacağız. Isının elektronik parçalar tarafından ölçülerek bize bir veri olarak gelmesi hayatımızda önemli bir yer alır. Ortam sıcaklıklarını dijital bir şekilde ölçen ve bize bildiren elektronik cihazlar ısı sensörlerine sahiptirler. O sensörlerden biri LM35 dir ki bazı özelliklerini incelemekle devam ediyoruz.

LM35 in bazı özellikleri:

 1. sistem: analog
  -55 ile +150 derece arasındaki sıcaklıkları ölçebilme gücüne sahip
  bacak sayısı 3 adet : birinci bacak besleme
  İkinci bacak data
  Üçüncü bacak toprak(GND)
 2. Hata oranı: bir derece.
 3. Besleme: 4V ve 20V arası
 4. Hata oranı: ±1ºC

LM35 analog sistemli olmasından sıcaklık değişimine göre gerilim çıkışı verir ve bu sistem nedeniyle(analog) 1ºC hata oranı sensörde oluşabilir. Ve bu hata oranının düzelmesi için kullanıcı sensörü kalibre etmesi gerekir. LM35 i kullanırken kalibre amaçlı bir devre kurmanız gerekir.

LM35 sensörü ısıya hassas olan makinelerde kullanılmaması gerekir. Çünkü hata oranının fazla olması(±1ºC) makinede olası problemlere yol açabilir. Kuluçka makinelerinde kullanılan bu sensör ısı ölçümü için uygun olabilir ama hata oranını göze alıp ve kalibre etmeyi unutmamanız gerekiyor.

LM35 genelde arabalarda ve en çok dijital termometrelerde kullanılıyor.

Diğer ısı ve nem sensörü olan SHT15 İsviçrede üretilen son teknolojik sistemiyle en iyi sensörler arasında yer alıyor. Nem ve ısı yı aynı anda ölçme teknolojisine sahip bu sensör kuluçka makinelerinde en uygun sensör olarak kullanılabilir.

Özellikler:

 1. Beslenme: 2.4 ve 5.5 volt arası
 2. Nem ölçme oranı 0% ve 100 % arası
  -40 ve +123.8 derece sıcaklık arası ölçebilir
 3. Nem ölçümünde hata oranı: 3%
 4. Isı ölçümünde hata oranı: ±0.5ºC
 5. Nem algılama süreci: 8s
 6. Sistem: dijital

SHT15 sensörü dünyadaki sensör arasında en az hata oranına sahip olan sensördür. En önemli özelliklerinden biri kalibreye ihtiyacı olmamasıdır. Birçok sensörler tekrardan kalibre edilmeleri gerek, ve bu kullanıcı için zor ve özel bilgi gerektiren bir işlemdir. Doğru bir şekilde kalibre edememek hem makineyi ve hem sensörü ayarlarından çıkarıp zarara sebep olabilir. Tek kötü bir yanı olan bu sensör kimyasal gazlar karşında dayanıksızdır ve sensörün bozulmasına ve ömrünün azalmasına yol açabilir. Bu nedenle kimyasal çalışmalarda kullanılmasıtavsiye edilmiyor.

SHT15 den genellikle tıp cihazlarında, kuvözlerde bazı güçlü kuluçka makinelerinde, hava istasyonlarında ve otomasyon sanayilerinde kullanılan sensörlerden dir. RCOM ve Altın kuluçka gibi kuluçka makinesi üriticileri makinelerinde SHT sensörleri bulunduruyorlar.

Diğer nem sensörlerinden biri olan HIH 4000 çok güçlü bir nem algılıyıcısı olarak çoğu endüstriyel makinelerde bulmak mümkün.

özellikler:

 1. Beslenme voltajı: 4-5.8
 2. Nem ölçme oranı: 0-100% RH
 3. Nem ölçme süresi: 5s
 4. Sistem: analog

Güçlü bir nem algılayıcısıolan HIH4000 çok hızlı nem ölçme ve düşük hata özelliklerine sahip. Onu diğer nem algılayıcılar dan üstün yapan özellik kimyasal gazlara karşı çok dayanıklı olmasıdır, bu yüzden endüstriyel işlemlerde çok istenen bir sensördür.

HIH 4000 den genelde soğuk hava depolarında, tıp cihazlarında ve otomasyon sistemlerinde çoğunlukla kullanılıyor.

HIH 4000 in tek dezavantajı pahalı olmasıdır. Yüksek bir fiyata sahip olması ve hassas işlemlerde kullanıldığı özel bir sensördür.kuluçka makinelerinde kullanıldığı bazı sanayi kuluçka makineleri üreticiler tarafından görülmüştür. Bu üreticilerin ürettikleri kuluçka makineleri bu sensörün olması nedeniyle yüksek fiyatlara sahiptirler.

Detaylı bir şekilde tanıtmış olduğumuz sensörler kuluçka makineleri için uygun olan sensörlerdir.
Çoğu kuluçka makinesi üreticileri incelediğimiz sensörleri makinelerinde bulundururlar. Sensörler makinen fiyatlarını etkileyebilen niteliklerdir ve kuluçka makinesi alırken mutlaka sensör sistemlerine dikkat edin ve eğer kalibrasyon gerektirirlerse nasıl kalibre edeceğinizi öğreninin ve ya becermediğiniz taktirde kalibre etmeyi bilen birinden yardım isteyebilirsiniz.

Altın kuluçka makinelerinin sensörleri: Altın kuluçka makinelerinin sensörleri SHT sensörüdür. Bu sensör İsviçre’de ve Sensorium fabrikası tarafından üretilmiştir. SHT sensörü son derece hassas ve dünya çapında çok sınırlı sayıda üretiliyor. SHT sensörü tıp sektöründe de kullanılmaktadır. Bu sensörün çok hassas olduğundan dolayı, sıcaklığı ve nemı aynı tutuyor ve İsviçre’de kalibre edilmiş ve bir daha kalibre etmeye gerek yoktur.

Sensörlerle ilgili makalemizin sonuna geldik. Umarız istediğiniz bilgileri elde etmişsinizdir  .

Opinions

 1. Post comment

  makinedeki sensörler bozuldukları taktirinde onları nasıl değiştirmeliyiz?

  Permalink
  1. Post comment

   Merhabalar. Sensörler kuluçka makinesinin en hassas parçalarından biridirler ve bozulduklarında kuluçka işleminde sorun çıkartabilirler. Dolayısıyla Bozulduklarından emin olduğunuzda en kısa sürede yenisini alıp veya ürün garantiye sahip ise mutlaka firmanın ilgili görevlilerini arayınız.

   Permalink

Join the Discussion