Skip links

Sultan papağanı alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar 

 

Sultan papağanı alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar 

Sultan papağanı çok zeki ve güzel süs kuşlardan birisidir ve ucuz bir fiyata sahip olmasından yana harika özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin yanında ona çok iyi bakılmalı ve önem gösterilmeli.

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Sultan papağanı almadan önce 

Sultan papağanını satın almadan önce bu sorulara olumlu yanıt vermeniz gerekir: Ona ayıracak vaktiniz olacakmıdır veya ona iyi şekilde bakacakmısınız? 

Sultan papağanları ilgi görmeyi isteyen canlılardırlar ve hergün en az 1 saat onunla ilgilenip, oyunlar oynayıp onu mutlu tutmanız gerekir. 

Sultan papağanlar değişik çeşitlere sahipler ve almadan önce hangi çeşitten bir sultan papağanı alacağınıza karar vermeniz lazım. Mesela konuşan türden olan bir sultan papağanı almak istiyorsanız onun erkek cinsinden almanız gerekir. 

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Kuş için Ayırabileceğiniz vaktiniz yoksa eğer onu almaktan vazgeçin çünkü kuş kafeste oturup bütün gün yalnız başına yaşaması ona yapılan en büyük kötülüktür. Ayrıca bu kuş aldığınızda çift olarak almanız lazım. Nedeni ise sultan papağanları sosyal kuşlardırlar ve birlikte yaşayıp çiftleşmeleri lazım aksi takdirde kuş depresyona girip ölebilir. 

Sultan papağanını nereden ve kimlerden alabiliriz?  

Yüksek olasılıkla başvurduğunuz ilk yer ilan sitelerinde bulunan satıcılara başvurmaktır ve ikinci yer ise yetiştiricilere başvurmak. En güvenilir alışveriş yöntemi yetiştiriciye başvurup ve kuşları bir zat görmek. Yetiştiriciler kuşları doğduktan beri besleyip büyüttükleri için onların özelliklerini çok iyi bilen ve size yardımcı olabilen satıcılardırlar. 

İnternet yoluyla aldığınız kuşlar hasta veya sorun yaşayan kuşlar olabilirler ve başarılı alışveriş sonuçlanmayabilir. 

Dolayısıyla aşağıdaki yöntemlere dikkat etmeniz gerekir

  1. Yetiştiriciye başvurup alacağınız kuşu yakından görün
  2. Güvenilir yetiştiricilerden veya Petshoplardan alışveriş yapmanız tavsiye ediliyor. 
  3. Döllü yumurta ve kuluçka makinesi satın alarak sultan papağanı papağanı üretimi yapabilirsiniz. 

Yetiştiriciden Nasıl alışveriş yapmanız gerekir 

Eğer evinizde sultan papağanı yetiştirmek istiyorsanız öncelikle sağlıklı bir sultan papağanı satın almanız gerekir. Yetiştiriciye başvurup kuş almak istiyorsanız bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. 

sultan-papağanı
sultan-papağanı

İlk önce yetiştiriciden veya petshopcudan onun yediği yemeklerle ilgili sorular sorunuz. Eğer onu iyi yemekler ve meyvelerle beslediğini söylerse anlattığı sultan papağanı sağlıklıdır ve eğer sadece yemle beslendiğini söylerse o sultan papağanın fazla sağlıklı olduğuna inanmayın. 

Sağlıklı bir sultan papağanını elinize ilk aldığınızda mutlaka elinizi ısırmaya çalışacaktır. Temiz ve güzel tüyleri vardır ve gözleri parlıyordur ve gözü ile burnunun etrafında hiçbir yara izi bulunmamaktadır. 

Sultan papağanının sağlıklı olmasının bir diğer özelliği vücudunun düz olması ve göğüsünü önde tutmasıdır ve çok iştahalıdır. Durduk yere hapşurması, burnundan sular gelmesi, dışkısının sulu olması onun hasta olduğunun işaretlerindedir. 

Erkek veya dişi sultan papağanı

Eğer tek adet bir sultan papağanı almak istiyorsanız erkek cinsi almanız tavsiye ediliyor. Erkek cinsi daha kolay konuşabilir ve hastalıklara karşı çok daha dayanıklıdır. Yalnız yaşayan sultan papağanına ilgilenmeniz lazım aksi takdirde yalnız başına çok sürede yaşayamaz. Alırken çift olarak almanız tavsiye ediliyor. Erkek cinsi daha büyük bir vücuda sahiptir ve dişi kuşa göre daha renkli ve güzeldir. Kuş alırken mutlaka genç bir kuş alınız. 

Sultan papağanı aldıktan sonra yapmanız gerekenler

Kuş için güzel, temiz hava alan ve en önemlisi güneş ışığı alan bir ortam hazırlamalısınız. Onun yaşayacağı kafes geniş ve büyük olmalıdır ve içerisinde oturabileceği çubuklar bulunmalıdır. İlk günlerde kuş saldırgan ve çok fazla ses çıkarabilir. Bu onun ortama alışmadığından kaynaklanıyor. Bir süre ortama alıştıktan sonra daha sakin ve daha kibar olacaktır ve hatta ona konuşmak öğretirseniz size “merhaba”, “Günaydın” kelimeler söyleyecektir. Sultan papağanlarını kafesten dışarda ve evin içinde de yetiştirebilirsiniz ama açık kapı ve ya pencere bulumadığı takdirde. Enteresan ve ilginç hareketler yaparak gülmenize ve eğlenmenize neden olacaktır. 

 

Join the Discussion