Skip links

Sultan papağanı konuşturma eğitimi | Sultan papağanı nasıl konuşturulur

Sultan papağanı konuşturma eğitimi | Sultan papağanı nasıl konuşturulur

Mutlaka televizyonda veya internette sultan papağanın nasıl konuştuğu ve söylenen kelimelerin tekrar ettiğini görmüşsünüzdür. İlk kez böyle karelerle karşılaştığınızda kuşun kendi kendine konuştuğuna şahit oluyorsunuz fakat bu işin ardında ki yetiştiricinin emekleri görünmüyor. 

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Yetiştiriciler sultan papağanlarının konuşabilmeleri için aylarca kuş ile ilişki kurmaya çalışıyorlar ve ona anlatılan kelimelerin tekrar etmesinde ona yardımcı oluyor ve bu işleri değişik yöntemlerle uyguluyorlar. 

Bu makalede sizlere sultan papağanı konuşturma eğitimini anlatacağız ve gereken taktikleri sizlere eğitim vermeye çalışacağız. 

Eğitime başlamadan önce bilmeniz gereken önemli noktalar:

Eğer hiç sultan papağanı yetiştirmediyseniz kuş almadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir: 

  1. Genç sultan papağanları yaşlılara göre daha çabuk konuşmayı öğrenebilirler. Hatta civciv olan bir sultan papağanı satın alırsanız ona en iyi eğitimi verebilirsiniz. Sonuç olarak genç bir sultan papağanı almanız tavsiye ediliyor. 
  2. Cesur ve korkmayan sultan papağanları daha iyi eğitim alabilirler. Ayrıca Erkek cins dişi cinse göre daha iyi konuşmayı daha erken öğrenebilir ve onu eğitmek daha kolay olur.
  3. Sultan papağanları sosyal kuşlar oldukları için sahibine çok bağlı olacaktırlar. Eğer onu eğitmek için yeterli vaktiniz yoksa onu yetiştirmekten vazgeçmelisiniz. 
  4. Sultan papağanı alırken onu tek olarak alın ve çift almayın. Çünkü çiftler birbirleriyle anlaşarak sizin eğitiminiz faydasız olur. 
  5. Konuşturmak istediğiniz sultan papağanı size fena şekilde bağlı olmalıdır. Evde olmadığınız zamanlar onu güvenilir birisine emanet edin ve sakın onu yalnız bırakmayın. 
  6. Sultan papağanının yanında hiçbir zaman ıslık çalmayınız çünkü ıslık çalmayı kolay bir şekilde öğrenir ve onu konuşturmak zor olur.
  7.  Kafesin içine sakın ayna gibi eşyalar koymayınız. Nedeni ise kuş kendisini ayna görüp başka kuş sanacak ve aynadaki kuş ile kendi bildiği dil ile iletişime geçmek isteyecektir ve onu konuşturmak çok zor olacaktır. 
  8. Başlangıç için kuşa basit kelimeler anlatmaya çalışın ve zor kelimeleri tekrar etmekten sakının. 
sultan-papağanı
sultan-papağanı

Sultan papağanını konuşturmak için eğitimi nasıl başlamamız gerekiyor?

Anlattığımız noktalara uyduktan ve Genç ve erkek bir sultan papağanı aldıktan sonra eğitime başlayabilirsiniz. Tabili ona özel kafes ve aksesuarlar almanız gerekiyor. Anlattığımız gibi kafeste ayna veya oyuncaklar bulunmamalıdır. 

Kuşu aldıktan ve eve aktardıktan sonra kuş geldiği ortama alışık olmayacaktır ve 1- 2 hafta boyunca ortama alışmaya çalışacaktır ve bu süreçte beklemeniz gerekir ve ona yem ve su verirken ismini yavaşça sayıklayın. Bu onun kendini tanımasına neden olacaktır. İki veya üç hafta geçtikten sonra kuş sizi sahibi olarak tanıyacaktır ve size yaklaşmaya başlayacaktır. 

Hayvanları eğitmek için onlara rüşvet teklif etmeniz gerekir ve yem karşılığına onu bir işler yapmaya mecbur edeceksiniz. Mesela yemek  verirken onunla konuşun ve sesinize alışmasını sağlayın. Kuş kendi kendine düşünecektir ki yemek almak için konuşması gerekecektir. 

Örnek olarak ona sevdiği bir yemeği verirken merhaba kelimesini sayıklayın ve kuş sevdiği yemeği almak için Merhaba kelimesini söylemek zorunda olduğunu düşünecektir. 

Sultan papağanını sakin bir ortamda eğitmek şarttır ve sesli ortamlarda bulunmamasını sağlayın. Her seferinde onunla konuştuğunuz süreç 10 dakikadan fazla olmamalıdır çünkü kuşun canını sıkmak istemeyiz. 

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Sultan papağanının daha çabuk konuşmasını nasıl sağlayabiliriz? 

Sultan papağanını daha çabuk konuşması için onunla sürekli ilişkide olmanız lazımdır ve sürekli kelimeler tekrar edip söylemek zorunda olduğunu ona yemek vererek anlatın. Fazla yemek kuşun kilo almasına ve hastalanmasına neden olur, bunun için kelimeyi tekrar ettiğinde onu okşayarak ona sevgi aktarmaya çalışın. 

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Join the Discussion