Skip links

Sultan papağanı nedir ve özellikleri nelerdir?

Sultan papağanı nedir ve özellikleri nelerdir? 

Sultan papağanı çok güzel ve çok ilginç bir kuştur ve harika özelliklere sahip olmasından yana diğer süs kuşlarına göre daha düşük bir fiyata sahiptir. 

Sultan papağanı yetiştirerek kuş yetiştiriciliği dünyasına adım atarak çok fazla bilgi elde edip ve hayatınıza renk katabilirsiniz. 

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Sultan papağanı nedir? 

Mutlaka bu kuşun ismini duymuşsunuzdur ve bu kuş ile ilgili daha fazla bilgi elde etmek istersiniz. Sultan papağanı Avustralya kökenli bir kuştur ve ingilizce adı Cockatiel dir. Bu kuş Avustralyanın nemli ormanlarında grup halinde yaşar. Sultan papağanı tarihçesi çok eskilere dayanıyor ve evcil kuş olarak yetiştirilmesi 160 yıl önceye dönüyor ve sevilen kuşlar için muhabbet kuşundan sonra ikinci kuştur. Sultan papağanının fiziksel özelliklerinden bahsetmek istersek eğer uzunluğunun 30-32 cm olup ve renkli tüylere sahiptir ve çok hareketli ve ses yapan bir özelliği var. İnsanlara karşı zararsızdır ve onlarla çok kolay anlaşabilir. 

Sultan papağanları 10-20 yıla kadar yaşayabilirler ve ömürleri onların yaşadığı ortama ve tükettiği yeme ve suya bağlıdır. 

Bu kuş kasko papağanına göre daha az bir zekaya sahip ama yapabildiğice kelimeler söyler ve eğitilebilir. 

Sultan papağanları ıslık çalmakta çok iyiler ve eğiticiler genelde onlara ilk başta ıslık çalmayı öğretirler. Ayrıca Erkek sultan papağanları dişi kuşa göre daha yetenekli ve daha zekidir. 

Sultan papağanları nerelerde yaşarlar ve Kaç türdedirler?

Sultan papağanlarının en çok yaşadıkları bölgeler Avustralyaın nemli ormanlarıdır ve bitki örtüsü yoğun bölgelerde ve yapraklı ağaçlarda bulunurlar. Sultan papağanları bitkiler arasında ve ağaçlarda yuva yaparlar ve su ve yemek çok fazla bulunan ortamları yaşamak için seçerler. Sultan papağanları değişik ve çeşitli türlere sahipler. Aşağıda bazı türlerin özellikleri bulunuyor:

  1. Lutino Sultan papağanı: Bu papağanlar en çok sayıda bulunan ve sevilen türlerden birisidir. Boyun kısımları sarı renktedir ve kafasını iki yan tarafında turuncu benekler bulunuyor ve vücudunun diğer yerleri ve tüyleri beyaz renktedir.
  2. Gri sultan papağanı: Bu tür en eski ve en çok sayıda bulunan türlerden bir diğeridir ve eğiticiler ve yetiştiriciler onu daha çok tercih ediyorlar. Kafasında iki turuncu benekler vardır ve benekler hariç vüdunun diğer kısımları gri renktedir. 
sultan-papağanı
sultan-papağanı

Sultan papağanı Fiziksel Özellikleri:

En gözalıcı özelliklerden birisi kafasındaki ibiktir ve sarı renktedir ve bazı durumlarda yukarı kalkıp aşağıya geliyor. Mesela mutlu olduğu zaman ibik kalkıp ve sakin durumlarda ibik yatık oluyor. 

Sultan papağanları insanlarla çok iyi anlaşırlar ve diğer kuşlar gibi yalnız yaşamayı sevmez ve yalnız oldukları zaman sahiplerinden ilgi görmek istiyorlar. 

Sulta papağanları normalde 10-14 yıl doğada yaşayabilirler ama yetiştiriciler tarafından yetiştirilen sultan papağanları iyi yetiştirildiği surette 20 yıla kadar yaşayabilirler. En yaşlı sultan papağanı 2004 yılında 29. yaşını kutladı.

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Normal bir sultan papağanın ağırlığı 90 ve 120 gram arasında değişir ve uzunluğu ise 30 ve 33 cm olur. Erkek cinsi dişi cinsine göre daha büyüktür ve boğazının büyük olması onun daha iyi konuşabilmesinde yardımcı olur. Dolayısıyla erkek sultan papağanı daha iyi öğrenme kabiliyetine sahiptir. 

Çift olarak yetiştirildiklerinde ve beslenme ve yaşama yerleri uygun olduğunda çiftleşmek için hazır olurlar. Kafeste yetiştirdiğiniz papağanlara uygun bir yuva almanız gerekir. Sultan papağanları çiftleştikten sonra dişi kuş bir süre sonra yumurtlar ve kuluçkaya yatar. Sultan papağanı yumurtasının kuluçka süresi 21 gündür ve erkek kuş ve dişi sıra ile kuluçkaya yatarlar. 

Sultan papağanı yetiştirmenin avantajları ve dezavantajları 

Eğer evinizde sultan papağanı yetiştirmek istiyorsanız kuşu almadan önce bu soruyu kendinizden sorun: Gerçekten bu kuşa ilgi gösteriyormuyum veya onu yetiştimeyi seviyormuyum? Ona ilgi gösterecek zamanım varmı? Onu hijyenik ve temiz tutabilirmyim? 

Eğer bu sorulara pozitiv cevabınız varsa sultan papağanı yetiştirmeye hazırsınız demektir. 

sultan-papağanı
sultan-papağanı

Sultan papağanları ötmeyi ve ses çıkarmayı seven kuşlardırlar ve bunu tahammül etmeniz gerekir. Bilmeniz gerekir ki sultan papağanı diğer papağanlara göre daha az ses ve sıkıntı çıkarırlar ve onlarla yaşamak sizin için çok kolay olacaktır. Ayrıca diğer evcil kuşlar gibi hastalık saçmaz ve tedavi masraflarına gerek kalmıyor ve kendisi hastalıklara karşı çok dayanıklı bir kuştur. 

Eğer kedi veya köpek yetşitirdiyseniz onların nekadar dışkı ürettiklerini ve etrafı kirlettiklerini görmüşsünüzdür. Sultan papağanları diğer evcil hayvanların aksine daha temiz ve kafeste yaşadığı için dışkısı kafeste bulunan tepsiye dökülür ve temizlemesi çok kolaydır. 

Eğer aile ve çocuklarınızın iyi vakit geçirmelerini istiyorsanız sultanı papağanını sizin için önerebiliriz. Sultan papağanı sizin hayatını iyi yönde çok etkileyecektir. Sabah erkenden onun sesiyle uykudan kalkacaksınız ve her şeyi zamanında yapmanıza neden olacaktır ve onunla sizin aranızda olan bağ sizi mutlu ve enerjik tutacaktır. Yaptığı komik hareketler ve tavırlar çocuklar için çok güzel bir eğlencedir. 

Dikkat: Eğer kuşları sevmiyorsanız ve ilgi göstermiyorsanız herhangi bir kuş alıp beslemeye kalkışmayınız. 

Join the Discussion