Skip links

Sultan papağanı Tarihçesi 

Sultan papağanı Tarihçesi 

Sultan papağanı en çok istenen ve beğenilen kuşlardan birisidir ve insanlar düşük bir fiyata sahip olmasından dolayı ve güzel bir süs kuşu olduğu için onu tercih ediyorlar. Genel olarak bu kuşun ıslık çalması, ötme tarzı, oynaması ve eğlenceli olması onu cazip yapan özelliklerdendir. 

Dolayısıyla sultan papağanı harika özelliklere sahiptir ve yıllarca evlerde yetiştirilebilir ama ona iyi bakmak çok önemli bir şarttır. 

Sultan papağanı doğum yeri 

Sultan papağanının kökeni Avustralya ya ağittir ve Avustralyanın nemli ormanlarında yaşar. Bu kuşlar genelde grup olarak yaşarlar ve meyvelerden ve bitki tohumlarından beslenirler. Sultan papağanları bahar aylarının başlangıçlarında doğada yemek miktarının çoğunlukla bulunduğu için çiftleşmeye başlarlar. İlginç olan konu şudur ki genelde yağmur yağdıktan sonra çiftleşirler. Uzunlukları 30-32 cm ve ağırlıkları ise 80-100 gramdır. 

Sultan papağanları güneş doğduğunda ve güneş battığında en çok hareketliliğe sahipler. Gün içerisinde ise havanın sıcak olmasından dolayı ağaçların yaprakları arasında saklanırlar ve kendilerini sıcaktan korumaya çalışırlar. 

Sultan papağanın bulunması 

Bu güzel kuş ilk kez 1770 de Avustralyaya göç eden James kok yolcuları tarafından keşf edildi ve birer tane yakalanarak Londra kralına hediye edildi. 

Evcil edilmesi uzun bir süre almış ve tarih olarak söylemek istersek 40 yıl önce diyebiliriz. 

Sultan papağanının rengi gri renktedir ama bir süre yetiştiriciler tarafından yetiştirildiği için yem ve yaşam tarzı değişmiştir ve tüylerinin rengi değişime uğrayarak beyaz ve diğer renklere dönüşmüş. 

Sultan papağanının kökeni dinazorlara mı dönüyor? 

Sultan papağanı fosilleri ilk kez 2001 yılında bulundu ve aynı senede bilim adamları 130 milyon yıllık bir tüylü dinazor fosili buldular. Tüylü bir dinazor fosili daha önce hiç bulunmamıştı ve ilk kez bulunduğunda ördeğe benzer bir görüntüye sahipti ve ince bacakları vardı. Bu özellikler birçok kuşta vardı ve daha çok sultan papağanına benziyordu ve bu yüzden dinazor kökenli olduğu söyleniyor. 

Sultan papağanı ismi nereden geliyor? 

Sultan papağanının ismi gerçekte Nymphicus hollandicus dur ve türkçede sultan papağanı deniliyor. Sultan papağanı yetiştirmek istiyorsanız nasıl yetiştirileceği ile ilgili bilgiler elde etmelisiniz ve dikkat etmeniz gerekir. Makalemizi okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. 

 

 

Join the Discussion