Skip links

Sultan papağanı yetiştiriciliği ve kuluçkası

Sultan papağanı yetiştiriciliği ve kuluçkası

Sultan papağanı

Sultan papağanı süs kuşlarından biri olan evcil hayvan olarak insanlar tarafından yetiştiriliyor. Sultan papağanı papağan familyasındandır ve genelde avustralya’da bulunuyor ve otlu bir bitkili alanlardan yaşamayı tercih ediyor. Bu kuş genelde beyaz, gri, kahve, sarı ve krem renklerinde bulunur. Aşağıda sultan papağanı yetiştiriciliği hakkında bilgi vereceğiz.

Sultan papağanı yetiştiriciliği

Sultan papağanı bazı papağanlar gibi konuşma yeteneğine sahiptir ve kelimeleri öğrenip konuşabilir. Bu kuşun erkek cinsi dişi cinsinden daha zekidir ve kelimeleri daha çabuk öğrenip konuşabilir. Kuşun konuşmasını istiyorsanız onun civciv olan zamandan yanında devamlı konuşunuz ve kelimeleri tekrar edin, bu onun konuşmasına yardımcı olur. Sultan papağanının diğer ismi kokatildir ve çok sosyaldir ve rahatlıkla insanla iletişime geçebilir. Sultan papağanı yetiştriyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki bu kuş çok hassastır ve onu sevip ilgi göstermenizi ister ve eğer sevmezseniz çığlık atmaya başlayacaktır.

Sultan papağanı cinsleri

Bu kuşun cinslerinden bahsedersek eğer gri sultan papağanı, benekli sultan papağanı, shelly sultan papağanı ve çok sayıda sultan papağanı cinsine değinebiliriz.

Sultan papağanının cinsiyet teşhisi

Sultan papağanının cinsiyetini teşhis etmek için değişik yöntemler vardır. Birinci yöntemde 6-9 ay sabrederek kuşun tüylerinin tamamen çıkmasını bekleyeceksiniz. Sultan papağanlarının tüyleri tamamen çıktıktan sonra erkek kolaylıkla cinsiyetini teşhis edebilirsiniz. Erkek cinsininin yüzende genelde güzel benekler be renkli tüyler vardır ama dişi cinsinin yüzünde sadece bir benek vardır ve yüzü daha soluktur.

Sultan papağanı beslenme alışkanlıkları

Sultan papağanlarının iyi beslenmeleri için onlara her gün ve bir kaç kez yemek verin. Kuşa yemek vermek isterseniz ona haşlanmış ve rendelenmiş yumurta, haşlanmış buğday, ayçiçeği tohumu gibi yemeklerle besleyebilirsiniz ve hatta meyve ve sebze bile ona verebilirsiniz.

Sultan papağanı hastalıkları

Bu kuşun kapabileceği hastalıklar zayıflama, kabızlık, raşitizm, bayılma ve halsizlik, anoreksi gibidirler.Zayıflama hastalığında genç civcivler genelde 3-9 aylıkken bu hastalığa yakalanıyorlar. Bu hastalıkta kuş az bir sürede 24-36 saat içerisinde çok miktarda kilo verip, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler görülebilir. Bu hastalığın nedeni henüz kesin bir şekilde belli olmadı ama yüksek olasılıkla sağlıksız yem tüketimi yüzünden olan bir hastalık tahmin ediliyor. Bu hastalık kuş ta görüldüğünde ilk önce kuşun gagasına bir kaç damla zeytinyağı dökün ve sert yem vermek yerine yumuşak ve su ile ıslatılmış yem veriniz. Su kabına ise akdiken şurubu ve haşhaş tohumu, dynanymvl şürübü dökünüz. Bu ilaçlar kuşun iyileşmesinde yardımcı olacaktır.

Kabızlık hastalığında ise kuşun tüyleri kabarır ve dışkıyı çıkarmakta zorluk çeker. Kuş bu hastalığa yakalandığında halsiz ve yorgun olur ve dışkı rengi siyah olur. Yapmanız Gereken kuşun anüs bölümüne biraz bitkisel yağ sürün ve gagasına bir kaç damla zeytinyağı sürün. Meyve ve sebze tüketimi kabızlığı giderecektir.

Sultan papağanı kuluçkası

Bir çift sultan papağanı yardımı ile kuluçka yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki sultan papağanları nadiren çiftelişler ve bunu yapmak için çok çaba sarf etmeniz gerekir. kaliteli yumurtalar elde etmek için ebeveynlerin kaliteli yem tüketmeleri gerek.

Sultan papağanı kuluçkası
Sultan papağanı yetiştiriciliği

Anne sultan papağanları yumurtlamaları için sakin ve sessiz bir ortama ihtiyaçları vardır. Kafesin içine 24*15 özel yumurtlama kutusu koyun ve kutunun dibine saman dökün. Zaman geçtikçe kuşlar kutunun içine girmeye başlayacaktırlar ve anne papağan yumurtalarını kutunun içine bırakacaktır.

Sultan papağanları için kuluçka süresi 18-20 gün arasıdır. Uygun sıcaklık gelişim süresi için 37.5°C ve çıkım süresi 37.2°C dır ve uygun nem oranı ise 58%-63% dür.

Altın kuluçka makineleri kullanarak sultan papağanı yumurtasını inkübe edebilirsiniz.

Başarılı kuluçkalar dileriz.

Join the Discussion